Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
Gullothewhite
Üye

Tamam da niye yazdın ki şimdi bunu?

Farketmez paganizm de din, sonucu ay üzerinde inceleme/araştırma yapmaya dayanmış mı dayanmış. Konuşulan mevzu bu.

Yanlış bilgiyi düzelttim. Tartışmanıza cevap olarak yazmadım.

Bilgi yanlış değildi. İslam'da Ramazan diye bir şey var, takvim de ay takvimi olduğundan bu ayın gelişi ay hareketleri gözlenerek anlaşılır. Bu gelenek ister gökten inmiş ilahi emir olsun ya da pagan inancından etkilenmiş olsun bu bambaşka bir konu. İslamda bu böyledir dedim ben, kökeni hakkında fikir belirtmedim.

Yoksa edebiyat dersi alanlar bilir, bu derslerde tiyatronun kökeni şamanist/totemist inançlardaki dini merasimlerde uygulanan taklit ve danslar olarak anlatılır. Ama birisi her tiyatro dediğinde yanlış bilgi düzelteyim diye bu anlatılmaz. -Bu arada tiyatro bile dinden çıkmış ya, daha konuşuyoruz biz dinin faydası yok diye :P -

Burada senin amacın fırsatını bulmuşken İslam dinine b.k atmaktı. Gereksiz oldu fazlasıyla sırıttı.

---

@sifonn: epey yazmışsın bi okumam lazım sonra temiz kafayla.

İslam dinine bok atma derdim olması için önce islam dinini ciddiye almam lazım.

Kendi yazdığını bir oku bakalım ne yazmışsın. Ay ve hareketleriyle ilgili araştırmaların sebebi ramazanın gelişini hesaplamak için değil, farklı bir nedenden dolayıdır bunu belirttim. Ramazan zaten var olan bir takvime göre planlanmış. Ramazandan sebep ay takvimi gelişmemiş yani.

Verdiğin örnek o kadar saçma ki. Ramazan dedin diye kökenine inmedim ben, tiyatro dediğin zaman da kökenine inilmez, ama sen dersen ki tiyatronun kökeni sokaktaki çocukların hareketleridir, birisi çıkar doğrusunu söyler. Bu kadar basit.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Din bundan birkaç yüzyıl önce,bilime yol göstermiştir,göstermiş olabilir her neyse.Fakat Reform / Rönesans ile birlikte din ile bilim kesin çizgilerle olmasa da,ayrışma yoluna gitmiştir.

Geçmişle yaşamayı bırakıp,bugüne ve geleceğe bakmak gerekir
kral julienkral julien
Üye
Din ve bilim etkileşimi dün neyse bugün de aynı potansiyelini koruyor. Sizin tartıştığınız aslında İnsan ve bilim. Dönemin toplumu dini ne şekilde kullanmışsa din-bilim etkileşimi de o yönde seyretmiş. Rönesans ve reformu da nasıl kullanırsan, o şekli alır.
goo_khangoo_khan
Üye

İslam dinine bok atma derdim olması için önce islam dinini ciddiye almam lazım.

Kendi yazdığını bir oku bakalım ne yazmışsın. Ay ve hareketleriyle ilgili araştırmaların sebebi ramazanın gelişini hesaplamak için değil, farklı bir nedenden dolayıdır bunu belirttim. Ramazan zaten var olan bir takvime göre planlanmış. Ramazandan sebep ay takvimi gelişmemiş yani.

Sarhoşsun galiba. Ramazan yüzünden ay takvimi gelişti demedim. Orada bak ramazan sayesinde ay takvimi ortaya çıktı yazmıyor, ay takvimi İslamdan çok önce de vardı. Ramazan yüzünden ay hareketleri izlendi dedim. Hala da izlenir. Günümüzde de Ramazanın gelişi böyle hesaplanır, hesap farkı yüzden Türkiye Araplardan farklı kutlar bayramları falan.

Hayır farketmez üstelik, Ramazandan gelişse ne olur Ay Takvimi, Paganizmden gelişse ne olur. İkisinde de din bilime tetik olmuştur diyebiliyor muyuz, diyebiliyoruz. Anlatmaya çalıştığım şey bu.

Din iyilik getirir mi diye sormuş başlık, getirir dedim. Getirdiği de ortada. Daha önce yazdığım gibi tiyatronun kökeni bile dini inançlar. Tarihte çok önemli etkileri olan bir faktör din.

Geniş düşünmek lazım, misal mecusilikte kölelik yasaktır, çok tanrılı yunan dinlerinde ve semavi dinlerde yasak değildir. Pers-Yunan savaşlarında, Maratonda falan kazanan taraf köleci taraftır mesela. Yok Persler kazansaydı, mecusilik Yunanistan'a oradan Roma'ya girseydi belki semavi dediğimiz dinleri bile etkileyecek, kölelik asla tarihteki gücüne ulaşamayacaktı. Ama olmadı, Yunanlar kazandı. Şimdi burada din insanları köleleştirmiştir diyebilir miyiz? Köleci din de var kölecilik karşıtı din de. Din eskiden hayatın her yanında müthiş etkiliydi. Soyal yapı, insanlar arası ilişkiler hep din ekseninde kuruluyordu Bugün o etkinliği kalmadı. Misal bugün para daha önemli bir etken. Toplum hayatını para belirleyince daha mı iyi oldu? Para dünyaya iyilik getirmemiştir diyebilir miyim? Atlantik köleciliğinden tutun savaşların asıl nedenin olmaya kadar bir ton pisliği vardır paranın. Ama aynı zamanda bugün yaşadığımız dünyayı inşa eden en önemli faktördür muhtemelen.

Yani çıkıp Din dünyaya iyilik getirmez diyemezsiniz. Zaten ateistseniz hiç diyememelisiniz. Malum din dünya dışı bir şey değildir ki dünyaya iyilik kötülük getirsin. Dini biz yarattıysak bizim kültürümüz işte. Dinin getirdiği kötülük yüzünden kimi suçlayacaksınız?
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Din dünyaya iyilik getirdiğinden daha çok kötülük getirmiştir bu bir gerçek.İyilik / kötülük çok soyut.Diyelim ki,dinler insanların özgür düşünmelerinin önünde büyük bir engeldi,bazı ülkeler için hala engel.(Türkiye dahil) Daha da açarsak,din insanların istedikleri gibi bir hayat yaşamalarını da engelliyor diyebiliriz çoğu zaman.(Aklıma ilk gelen,başka din ya da mezhepten olduğu için sevdiği insanla evlenemeyen insanlar.Ya da kadın oldukları için 14 - 15 yaşında evlendirilen insanlar)

Her neyse.İnsanların yaptıkları bir dini kötü yapmaz.Doğru ama o zaman ben de şunu soruyorum.O insanlar hangi kitapları kaynak alıp da öyle davranıyor ? Onların öyle davranmasında ne etkili oluyor ? Bunun için neyi suçlayacağız ?
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye
"I put no stock in religion. By the word religion I have seen the lunacy of fanatics of every denomination be called the will of god. I have seen too much religion in the eyes of too many murderers. Holiness is in right action, and courage on behalf of those who cannot defend themselves, and goodness. What god desires is here [points to head] and here [points to heart] and what you decide to do every day, you will be a good man - or not."
goo_khangoo_khan
Üye

Din dünyaya iyilik getirdiğinden daha çok kötülük getirmiştir bu bir gerçek.İyilik / kötülük çok soyut.Diyelim ki,dinler insanların özgür düşünmelerinin önünde büyük bir engeldi,bazı ülkeler için hala engel.(Türkiye dahil) Daha da açarsak,din insanların istedikleri gibi bir hayat yaşamalarını da engelliyor diyebiliriz çoğu zaman.(Aklıma ilk gelen,başka din ya da mezhepten olduğu için sevdiği insanla evlenemeyen insanlar.Ya da kadın oldukları için 14 - 15 yaşında evlendirilen insanlar)

Her neyse.İnsanların yaptıkları bir dini kötü yapmaz.Doğru ama o zaman ben de şunu soruyorum.O insanlar hangi kitapları kaynak alıp da öyle davranıyor ? Onların öyle davranmasında ne etkili oluyor ? Bunun için neyi suçlayacağız ?

Hani cinayet işleyen insanlar için "bilgisayar oyunları yüzünden" diyorlar ya. Bu kafa o kafa işte. Bir bilgisayar oyunu insanı ne kadar katil ederse din de o kadar katil eder.

Özgür düşünmeye engel değil din öyle olsaydı rönesans bilim adamları ve sanatçıları düşünemiyordu deriz. Öte yandan daha rahat dinlerde -Misal Çin'de ya da Amerikan yerlileri arasında- daha mı gelişmişti özgür düşünce?

İstediğimiz gibi hayat sürmemize engel çok faktör var, yasalar, etikler gibi.

14-15 yaşında evlenmek dinden çok bağımsız bir faktör. Cinsel yetkinliğe ulaşan insanın evlenmesi dün için normal bir durumdu. Shakespeare'in Juliette'i Romeo ile kırıştırıp intihar ettiğinde 13 yaşındandır mesela. Kimse takmaz bunu 17. yy'da. Toplum yapısı değiştikçe insanlar evlendirmek için çocukların sadece bedenen değil ruhen de olgunlaşmasını istediklerinden evlenme yaşı gittikçe artıyor. O dünya görüşüne ve hayat tarzına ulaşamamış aileler çocuklarını 14 yaşında din istediği için evlendirmeye kalkımıyor, e okutmayacak kızı daha fazla, ne diye beslesin evde? Vereyim kocası beslesin diyor. Dinle alakasız bu.

İşte din dünyaya iyilikten çok kötülük getirmiştir çok iddialı bir tez. Din olmasaydı ne olurdu onu düşünmek lazım. Toplum yapısı nasıl kurulurdu? Hukuk neyin sonucu olarak nasıl ortaya çıkardı? İnsanları birbirlerini katletmekten ne alıkoyar ya da alıkoymaya çalışırdı (insanları bundan alıkoyamazsınız ama dinin suç oranlarının düşmesinde etkisi vardır illa ki). Yani dinsiz toplum dediğimizde aklınızda bugünün Finlandiya'sı gibi özgür düşüncenin hakim olduğu, insanların iyi, refah seviyesinin yüksek olduğu bir toplum oluşabilir. Ama bin yıl önce dinsiz toplum böyle mi olurdu? İnsanoğlu kendi çocuğunu diri diri gömecek kadar kötü bir varlık olabiliyor, dinin getirdiği düzen küçümsenmemeli.
Gullothewhite
Üye

Sonra ay ve hareketleri ile ilgili araştırmaların sebebi ramazanın gelişini düzgün hesaplayabilmek içindir.

Ramazan yüzünden ay hareketleri izlendi dedim.

Sarhoş smiley.
goo_khangoo_khan
Üye
ne garip adamsın ay takviminin icadıyla ilgili tek kelime yazıyor mu ki orada, çıkıp ayın incelenmesi pagan inancındaki ay tanrısından falan diye anlatıyosn? müslüman bilim adamları ayla ilgili incelemelerini ramazan için yapmıştır, muhtemelen pagan geçmişi ile ilgili de bilgi sahibi değillerdir. ayla ilgili ilk araştırmalar pagan inancının güdüsüyle diye apollo programını pagan tanrısına mı bağlayalım nedir?

edit: son cümlemde kendimle öyle çeliştim ki bu bir münazara maçı olsaydı itin g.tüne sokarlardı beni. ehehe.
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
O değilde, ramazan ayını tek bir aya sabitleselerdi çok süper olurdu. Çok zor oluyor yaz aylarında oruç tutmak. :lol:
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller