Dinsiz bir Dünya? Din Dünya'ya İyilik Getirir mi?
RelentlessRelentless
Üye
Mart ya da Eylül iyi olurdu.
Gullothewhite
Üye

ne garip adamsın ay takviminin icadıyla ilgili tek kelime yazıyor mu ki orada, çıkıp ayın incelenmesi pagan inancındaki ay tanrısından falan diye anlatıyosn? müslüman bilim adamları ayla ilgili incelemelerini ramazan için yapmıştır, muhtemelen pagan geçmişi ile ilgili de bilgi sahibi değillerdir. ayla ilgili ilk araştırmalar pagan inancının güdüsüyle diye apollo programını pagan tanrısına mı bağlayalım nedir?

edit: son cümlemde kendimle öyle çeliştim ki bu bir münazara maçı olsaydı itin g.tüne sokarlardı beni. ehehe.

İcatla ilgili kelime kullanmana gerek yok, o anlam çıkıyor cümleden.

Müslümanlar bulsaydı da fark etmezdi benim için. Paganizme bağlama sevdalısı değilim. Sizin tartıştığınız konu uzun boylu bir konu bu yüzden yazmıyorum. Sadece tarihle alakalıydı cevabım. Yanlış biliyor muşum veya yanlış ifade etmişim demek çok mu zor? Hayır bunu demeni de beklemiyorum da bu kadar uzatmanı anlamıyorum.

Kapattım ben.
PeriahPeriah
Üye
Arkadaşlar o değilde insan sürekli etrafına bakıp saçmalık üzerine saçmalık kusur üstüne kusur görünce morali bozuluyor...Keşke birşeylerin bir anlamı olsaydı başımızda bir Tanrı falan olsaydı şimdi yapcak hiçbirşeyimiz yok yiyip içip oturuyoruz sadece...
PeriahPeriah
Üye
Sana katılmıyorum tam tersi insan bazı şeyleri aştığı zaman kendini hiçbirşeye adayamıyor. Öldükten sonra biriktirmenin bir anlamı kalmıyor. Sevdiğin yaptığın, konuştuğun , kendini adadığın herşey zaten yok olacaksa bana sadece depresyona girmek kalıyor. Çünkü sonuna kadar saklayamayacaksam o şeyler benim değil. Geçici olarak geldiysekde eğlenmemiz gerekir ama benim yapım buna uygun değil birileriyle sığ bir ilişki kuramıyorum sığ bir ilişki kuramayınca derinede giremiyorsun...Dolayısıyla birşeylere inanmalıyımki insanlarla direk olarak derin ilişkiler kurabiliyim ama hiçbirşeye inanmadığımdan suratlarına boş boş bakıyorum ve sırıtıyorum...

Birde hepsini kapsayan anlam gidince kapsamın içindeki diğer anlamlara inanmakda saçma oluyor.
Broken Badly
Üye
birileri yok olmanın hüznünü hissetmiş bakıyorum.

"Bu dünya soğuyacak günün birinde,
hatta bir buz yığını
yahut ölü bir bulut gibi de değil,
boş bir ceviz gibi yuvarlanacak
zifiri karanlıkta uçsuz bucaksız.

Şimdiden çekilecek acısı bunun,
duyulacak mahzunluğu şimdiden. "

anlamsız bir hayat yaşayamaz mısınız gerçekten?
Broken Badly
Üye

Sana katılmıyorum tam tersi insan bazı şeyleri aştığı zaman kendini hiçbirşeye adayamıyor. Öldükten sonra biriktirmenin bir anlamı kalmıyor. Sevdiğin yaptığın, konuştuğun , kendini adadığın herşey zaten yok olacaksa bana sadece depresyona girmek kalıyor. Çünkü sonuna kadar saklayamayacaksam o şeyler benim değil. Geçici olarak geldiysekde eğlenmemiz gerekir ama benim yapım buna uygun değil birileriyle sığ bir ilişki kuramıyorum sığ bir ilişki kuramayınca derinede giremiyorsun...Dolayısıyla birşeylere inanmalıyımki insanlarla direk olarak derin ilişkiler kurabiliyim ama hiçbirşeye inanmadığımdan suratlarına boş boş bakıyorum ve sırıtıyorum...

Birde hepsini kapsayan anlam gidince kapsamın içindeki diğer anlamlara inanmakda saçma oluyor.

"Bu dünya soğuyacak günün birinde,
hatta bir buz yığını
yahut ölü bir bulut gibi de değil,
boş bir ceviz gibi yuvarlanacak
zifiri karanlıkta uçsuz bucaksız.

Şimdiden çekilecek acısı bunun,
duyulacak mahzunluğu şimdiden. "

birileri yok olmanın hüznünü hissetmiş bakıyorum. Anlam, ah anlam... anlamsız bir hayat yaşanamaz mı gerçekten de?
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Ey iman edenler! Size açıklandığı takdirde sizi üzecek olan şeylere dair soru sormayın. Eğer Kur'an indirilirken bunlara dair soru sorarsanız size açıklanır. (Halbuki) Allah onları bağışlamıştır. Allah çok bağışlayandır, halimdir (hemen cezalandırmaz, mühlet verir.) ﴾101﴿ Sizden önceki bir millet o tür şeyleri sordu da sonra o yüzden kafir oldu (102) - Maide 101 - 102

Tanrı'nın fazla soru sormayın demesini nasıl yorumluyorsunuz ?
Benjamin Linus
Üye
Orada şunu demek istiyor;

Allah'ın Kur'an'da açıklamadığı şeyleri Peygamberinize sormayın.

Misal Allah'ın nasıl ve nereden geldiği sorusu.Bu sorunun cevabını asla bulamayacağımız için bizi sıkıntıya düşürebileceğini söylüyor.Yani Kur'an'daki şeyleri sorgulamayın demiyor orada.
Dark_BlueDark_Blue
Üye

Misal Allah'ın nasıl ve nereden geldiği sorusu.Bu sorunun cevabını asla bulamayacağımız için bizi sıkıntıya düşürebileceğini söylüyor.Yani Kur'an'daki şeyleri sorgulamayın demiyor orada.

Şüpheci olmak yasak yani ? Şimdi Kuran'da kutuplarda namaz / oruç da yazmaz ama insanoğlu gitmiş oraya yerleşmiş.Orada yaşayan bir Müslüman olsam,1 saatte 3 vakit namaz kılmam gerekecek ama güneye indiğimizde,başka bir Müslüman 3 vakit namazı 1 saat içinde kılmak zorunda değil. Adaletli mi sence ?
Benjamin Linus
Üye

Şüpheci olmak yasak yani ? Şimdi Kuran'da kutuplarda namaz / oruç da yazmaz ama insanoğlu gitmiş oraya yerleşmiş.Orada yaşayan bir Müslüman olsam,1 saatte 3 vakit namaz kılmam gerekecek ama güneye indiğimizde,başka bir Müslüman 3 vakit namazı 1 saat içinde kılmak zorunda değil. Adaletli mi sence ?

Şüpheci olmak yasak değil.Zaten orada sorgulamak yasak denmiyor.

Namaz kılma olayına gelince.Bana kalırsa 1 saatte 3 vakit namaz kılmak daha kolay.Çünkü bir defa abdest alsan yetiyor :tongue: işe bu tarafından da bak :)

Namaz dediğin şey 10 dakikada bitiyor zaten (aşağı yukarı)

Din denilen şey senin düşündüğün kadar basit değil.Sonuçta bu bir inanç.Bir insanın dini inancı "biz niye 1 saat fazla oruç tutuyoruz" diye bozulmaz diye düşünüyorum.Hissetmekle alakalı.
Bu tartışma kapatıldı.
Aktif Başlıklar
discussioncontroller