İntikam ve Ceza
boogieman
Üye
Birinin bize yaptığı bir kötülükten dolayı ondan intikam almakla bu kötülükten dolayı onu cezalandırmanın arasında bir fark var mıdır? Varsa sizce nedir bu fark? Bence bir fark vardır ama başka insanların düşüncesini en ufak bir şekilde dahi etkilemek istemiyorum, kendim başka insanların düşünceleri ile etkilenmek veya en azından başkalarının (benim tarafımdan)etkilenmemiş düşüncelerini öğrenmek istiyorum bu konuda, o yüzden (en azından şimdilik)bence olan farkları söylemeyeceğim, sadece sizlerce olan farkları öğreneceğim.
Gord10Gord10
Üye
Fark vardır. İntikamı öfkeni bastırmak, kendini tatmin etmek için alırsın. İntikam duygusaldır. Cezalar ise mantıklı bir sebebe dayanarak verilir, cezalandırdığın kişiye öfke duymaman mümkün olabilir.

Ama bu yine de birisine vereceğimiz bir cezanın, intikam niteliği taşıyamayacağı anlamına gelmez.
CelebholCelebhol
Üye
Cezadan kastın adalet sisteminin verdiği, yasalara, kurallara dayanan ceza sanırım. Adalet sistemi doğru düzgün olsaydı ona güvenirdim ama berbat bir adalet sistemimiz var. Şu dediğimden hiç şüphem yok "Türkiye'de adalet yok" . Adalet olmazsa insanlar adaleti kendi ellerine alırlar. Beni ve ailemi korumayan, bakın koruyamayan değil korumayan bir devleti beni n'apayım? O devletin sağladığı adaleti n'apayım? Tv'de ve gazetelerde onbinlerce olay olmuştur bugüne kadar "adaletsiz" dediğimiz. Böyle bir sistemde adalete inanmıyorum. Zaten işin şu boyutu da var, adalet dediğin devletin senin intikamını alması. Devlet de insanlar tarafından oluşturulan bir kurum, yasaları oluşturanlar ve uygulayanlar da insanlar. Ben konu Türkiye olunca bu insanlara güvenmiyorum, inanmıyorum.

Özetle düşüncem şudur;
Adalet zaten intikamdan doğan bir şeydir. Biri seni incitirse onun da incinmesini istersin. Devlet burda gelip "Herkes kafasına göre adalet dağıtamaz, ben karar vereceğim, bana güven" der. Ben devlete güvenmiyorum, adaletine de güvenmiyorum. Güvenseydim de sonuçta benim intikamımı alacaktı devlet. Adalet ile intikam çok farklı şeyler değil. Adalet dediğini "varlığı çok önemli" olan devlet sağlıyor, intikamı ise sen.

Edit: Konuya duygusal yaklaştığım için böyle bir sonuca varmışım.
Turgut89
Üye
Aklıma HZ.Ali ile ilgili bir hikaye geldi.(Tam hatıralayamıyorum konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olan biri varsa o tam anlamıyla yazabilir.) Savaşta müşriklerden birisine tam kılıcını saplayıp öldürmek üzere iken müşrik kendisine tükürmüş.Hz Ali bunun üzerine müşriki öldürmekten vazgeçmiş.Herkes şaşkınca bunun sebebini sorunca onlara şöyle cevap vermiş: "Ben bu adamı bana tükürene kadar Allah için öldürecektim ama bana tükürdükten sonra öldürsem kendi öfkem ve nefsim için öldürmüş olurdum.".İntikam ve cezalandırma arasındaki fark bu kadar basittir.İntikam kişiseldir Cezalandırma ise bireyden daha büyük birşeyin devamlılığını sağlayabilmek/koruyabilmek amacıyla bozuk davranışlarda bulunan kişileri ıslah etme çabasıdır.
HOXHOX
Üye
o hikayeyi ben de duymuştum ya, olmamış o :(. eğer nefsinden arınmış olsa, tükürülme durumunun olayın gidişatını değiştirmesi söz konusu olamaz. çünkü ortada öfkelenecek bi nefis yoktur. ha, zaten diyo öfkem için oldürmüş olurum diye. eğer öfke varsa zaten nefsin kralı var demektir. ki zaten en başta nefisten arınmış birinin adam öldürmesi yeterince fantastik. ama islamda nefisten arınanlar nedense böyle progresif maceralara atılıyor bende bilemiyorum ne desem.

nefisten arınmış adamın ağzına mıçsan yarabbi şükür der. çünkü herşeyin allahtan geldiğini bilir, olaylar sadece olması gerekendir, iyi veya kötü değil. iyi kötü damgasını vuran akıldır ve akıl gerçek değildir, kurtuluş değildir.
discussioncontroller