12.07.11, The Machinist İzledik ! 7.5/10
SnakeSnake
Üye
Spoiler:
film gayet güzel bir konuya sahip olmasına rağmen kurgunun biraz (aslında epey) "havada" kalmasından dolayı vermesi gereken etkiyi veremedi bana. bunun temelinde ana karakterin geçirdiği ağır psikolojik travmaya paralel olarak ortaya çıkan kişilik bölünmesinin doğal bir sonucu olarak geliştirdiği kendi kendine komplolar kurması gibi yoğun bir konunun altında kalmış olması yatıyor bence. misal black swan sadece kişilik bölünmesine odaklandığı için gerilim hissini gayet başarılı bir şekilde aktarabilmişti, fakat machinist kişilik bölünmesinin yanı sıra psikolojik travma gibi bir konuyu da işlemeye çalışmış ve tam da bu noktada çuvallamış durumda. çünkü her ne kadar film gerilim öğeleri içerse de bu travmaya sebep olan olayla ilgili ipuçları olaya yeterince düzgün bağlanamadığı için film vermesi gereken gerilimi hissettirmeyi başaramıyor bir türlü. aslında bunda kurgunun da yanlış tasarlanmasının payı var çünkü eğer ipuçları daha belirgin olsaydı bu sefer de film bitmeden senaryo anlaşılacak ve izlemek için herhangi bir sebep de kalmayacaktı. ancak film şu anki haliyle de yeterince gerilim hissi uyandıramadığından maalesef bir çekiciliği ve sürükleyiciliği bulunmuyor. bir diğer eksi de aslında böyle bir senaryoda ana karakterden daha ön planda olması gereken yan karakterlerin yine senaryoyu açık etmemek adına daha geri plana çekilmiş olmaları. eh tüm bunlardan sonra geriye artı olarak sayabileceğimiz tek şey christian bale'in müthiş performansı kalıyor ki bana kalırsa kurgunun vasatlığı onun oyunculuğunu da gölgelemiş epey. yani ortaya psikolojik gerilim türünde muhteşem bir film çıkabilecekken vasat ile vasatın üstü arasında gidip gelen bir film çıkmış maalesef. hani tamamen çöp film de demek istemiyorum ama potansiyelini kullanamamış ve senaryonun hakkını verememiş bir film olmuş machinist.

puanım 7.5. o da christian bale'in oyunculuğu hatırına.
OneInchManOneInchMan
Üye
Lanet olsun böyle internete, hem oyun hem de film ayarlanan gecede kesilir. Ben izleyemedim, tatile gidiyorum gittiğim yerde internet varsa izlerim, yazarım o zaman.
Amenquiver
Mod
Çok iyi bir film.

Spoiler:
Vicdan unsurunun ne kadar önemli olduğunun, hüküm giymenin değil manevi suçluluğun insana nasıl darbe vurduğunun müthiş kanıtı. Necip Fazıl'ın "Fikir çilesi" sözüne yakın bir anlayış.

Hali vakti yerinde bir insanın suçunu kabullenemeyişi ve iç dünyasının karman çorman olarak peşini bırakmamasını o kadar iyi oynamış ki Christian Bale. Resmen maddi ve manevi anlamda "eriyip gitmek" dalında bütün oscarları toplamış. 2000lerin en büyük aktörlerinden biri olduğunu tekrar tekrar kanıtlıyor.

Hayatı boyunca 1.30'a, yani kaza anında takılıp kalması, pişmanlığından ve kendini affettirmek istemesinden seneler boyu, her gece Maria - mağdur kadın (farkında değil tabi) - zannettiği kadının yanına gitmesi, en sonunda da ötekileştirdiği kötü tarafını öldürerek olayları kavraması çok güzel hareketlerdi.

Filmin sonundaki tünel metaforu ve tünelin çıkışında, ışıkla beraber filme noktayı koymaksa beni ölesiye etkileyen kısımlardan gene.

Renkler de çok iyiydi bence.

8/10

-

@snake

Kendi yükünün altında kaldığına katılmıyorum açıkçası ben. Kurgu biraz daha estetik olabilir tabi ama böylesi de çok güzel. Karışık, çünkü ana karakter tam olarak "messed up" bir durumun merkezinde.
SnakeSnake
Üye
@Amen

Spoiler:
şimdi senin yorumunu okudum da aslında hikayenin gidişatı tam da senin beelirttiğin üzere fakat kurgudaki asıl eksiklik bu hikayenin dramatik yönünün tam olarak yansıtılamamış olması. çünkü film boyunca suçluluk duygusu içindeki bir adamı değil komplo teorilerinin içinde boğulan bir adamı izliyoruz. trevor'un içinde bulunduğu -ve aynı zamanda filmin temelini oluşturması gereken- delüzyonlar çok iyi yansıtılamamış bence. filmin son sekanslarında da o dramatizm filmin geri kalanına göre çok kopuk kaldığından dolayı yine tam manasıyla etkisi altına alamadı beni. hani senaryoya o suçluluk duygusu daha iyi yedirilebilseydi 10/10'luk bir film olabilirdi ama şu haliyle etkileyicilikten uzak bir film olarak kalmış maalesef.
Amenquiver
Mod
@Snake

Spoiler:
O suçluluk duygusu biraz gizlenmiş diye düşünmekteyim ben. Yani mesela 2. izleyişime kadar sürekli havalimanına gidişine bir anlam verememiştim. Senin düşündüğün gibi gün yüzüne çıkmış bir pişmanlık ve suçluluk duygusu hakim değildi ama "sanırım yönetmen böyle istemiş" diye düşünmeye başladım. Çünkü film boyu Trevor neyden suçlu olduğunu ve neyden pişmanlık duyduğunu bilmiyor. Bizim de bu duyguları çok yüzeyde hissetmemiz Trevor'dan kopmamıza sebep olabilirdi.
SnakeSnake
Üye
@Amen

Spoiler:
o suçluluk duygusunun belirgin bir şekilde işlenmesi Trevor'dan kopmamıza değil de hikayenin film bitmeden anlaşılmasına sebebiyet vereceği için yönetmen böyle bir tercih yapmış gibime geldi. ki bu tarz filmlerde hikayenin film bitmeden anlaşılması, film sonunda bir ters köşe yapılmadığı sürece, film adına en büyük hezimettir. senaryoda da böyle ayrıntılar olmadığı için mecburen böyle kurgulanmış hikaye. ki aynı hikaye usta bir yönetmenin elinde gerçek anlamda bir şahesere dönüşebilirmiş diye düşünüyorum halen. o pişmanlık duygusu ve hezeyanlar hikayeye yedirilebilseymiş tadından yenmeyecek bir film olurmuş. kötü kurgu, güzelim hikayeyi ikinci plana itmiş.
JulianneJulianne
Üye
Bundan sora (izlemediyseniz) The Jacket'ı izleyin. (:
LP_Mnts2MdngHT
Üye
Filme puanım 8 kanka.

Baya bi geç olacak ama ben bu film izlenirken evde değildim ve katılmamadım döndükten sonra da anca aklıma geldi bugün izledim.

Spoiler:
Son zamanlarda o kadar çok "adam şizofren , adam aslında kendisi" filmi gördüğüm için artık filmlerin böyle bitmesi hoşuma gitmemeye başladı açıkçası.

Amen ve Snake'in yorumlarını okudum da bi ikisin de söylediği biçok şeye katılmakla beraber biraz daha Snake'in dediklerine yakın hissediyorum sanırım.

Christian Bale'i zaten çok severim bu filmde de gerçekten döktürmüş muhteşem bir performanstı , filmin atmosferi mükemmeldi yani resmen içim düğümlendi izlerken sırf renk paletinden.

Amma ve lakin Snake'in dediği gibi bi eksik var. Bir potansiyeli kullanamama durumu var. Yani tamam sonunda ters köşeye yatıcaz falan ama film boyunca bizi ters köşeye yatıracak olan olay yani Trevor'ın kazayı yedirememesinden dolayı hayatını oraya takılı bi şekilde kalmasını bize tahmin ettirebileck bi şeyler yoktu. Saate baktığında sürekli aynı yerde sayması bende çoook farklı düşünceler uyandırmıştı. Yani bi şeyleri tahmin edebilmemiz gerekirdi. Bu kadar gizli tutup sonunda "bakın böyle oldu" denince tamam "aaa saat ondan , arabadaki çakmak ondan , çocuk ve kadın ondan , havaalanı ondan" dedik ama ufaktan bi tahmin yürütebilmemiz gerekirdi bence. Dediğim gibi "bakın böyle oldu" diyince birden hiçbi şey bilmeden "iyi peki" oldum biraz sanki.

Ivan mıydı ismi hatırlamıyorum da o adam da mesela gereğinden fazla sırıttı. Daha ilk sahnede "aaa ya fayt klap ya şatır aylınd" olacak dedim. Havada kalan bi şeyler vardı bence de ama yine de çok güzel bir filmdi. Snake'in dediği gibi potansiyel değerlendirilseymiş daha iyi çok çok daha iyi bir film olabilirmiş.
Amenquiver
Mod
Evet genelde 2 karşı görüş bu yönlerde oluyor film hakkında. Ama 8 ya da 7.5 altında bir film de değil kesinlikle.
discussioncontroller