21.08.11, Never Let Me Go İzledik !
SnakeSnake
Üye
izledikten sonra yazarsın yorumu. simultane yorum yapma zorunluluğu yokki. (:
OneInchManOneInchMan
Üye
Tamam ben pazar veya yarın izliyorum.
nester
Üye

olmaz. :)

Kaçta izleyeksiniz 11'den sonraya yetişebilirim belki cumartesi :(

SnakeSnake
Üye
o zaman kesin bir gün belirliyelim. pazar herkes için daha uygun sanırım, pazar günü izleyelim en iyisi.
Amenquiver
Mod
Pazar izleyelim o halde.
LP_Mnts2MdngHT
Üye
Pazar günü Never Let Me Go - Checked.
SnakeSnake
Üye
Spoiler:
öncelikle puan veremeyeceğim kadar başarılı bir filmdi. çok ağır işlenmiş bir konuydu. gerçi ben dram yönünün daha yoğun hissettirilmesi gerektiğini düşündüm film boyunca ama filmin sunduğu gerçekçilik göz önünde bulundurulduğunda çok da eksikliğini hissetmedim.

fazlasıyla ağır bir distopya örneğiydi. bağışçıların bulundukları durumu "normal" kabul etmeleri ve bunun bir rutin haline dönüşmesi, etik/ahlaki değerlerin de bu rutin üzerine şekillenmesi tam bir kâbustu. bu açıdan özellikle Cesur Yeni Dünya ile paralel yönleri ile de dikkat çekici bir filmdi.

bir yandan da eğer tıp devrimi filmdeki gibi çok erken bir dönemde gerçekleşmiş olsaydı ilerleyen yıllarda gerçekten hiçkimse bağışçılığı etik/ahlaki yönden eleştirmez miydi, bunu sorgulamaz mıydı diye de düşünmeden edemedim. toplumun içinde bulunduğu bu zavallı durumu "normal" kabul etmesi dayanılmazdı tek kelimeyle.

bu iki sebep insan üzerinde izlerken sürekli artan bir baskı oluşmasına sebep oluyor fakat ilginç olan şu ki bu baskının bir çıkış/kırılma noktası yok (tommy'nin ikinci sinir krizini saymazsak). yani filmi aslında bir bağışçı olarak izliyoruz. izlediğimiz şey tam bir kâbus ama bir yandan da bu durumu "normal/rutin" olarak kabullenmişlik hissine kapılıyor insan. yönetmeni bu konuda tebrik etmek gerekiyor. izlerken gerçekten de bir bağışçıymış gibi hissetim kendimi. kathy'nin film boyunca içinde bulunduğu ikilemi, duygularına gem vurmasını yaşadım diyebilirim. kurgu ve hikayenin işlenişi son derece başarılıydı.

bir de ruth'un son bağışında dağıldım.

--------

insan klonlamayı günümüz değerleri açısından ele alırsak; insan klonlamanın sadece donörler sağlamak için araştırıldığını düşünmek fazlasıyla iyimser bir yaklaşım (!?). eğer insan klonlama başarıya ulaşırsa, bu tam da Cesur Yeni Dünya'daki gibi olacaktır. çünkü mükemmelliğin karşılığı klonlardan ibaret bir toplum/dünya.
Amenquiver
Mod
Kaçmayın la, ben de yazıcam yorumumu sabaha.
SnakeSnake
Üye
bizden başka kimse izlememiş herhal. :F
LP_Mnts2MdngHT
Üye
Ben sahurdan sonra izliycem. :D
discussioncontroller