21.08.11, Never Let Me Go İzledik !
LP_Mnts2MdngHT
Üye
Spoiler:
Fena derecede hazırlıksız yakalandım. Film hakkında hiçbir bilgi sahibi değildim ve izlemeden önce kendimi çok zorladım izleyebilmek için. Çünkü "çocuk kanser kızı seviyo sonra ölüyo ühüü" filmi zannediyodum. Ama öyle olmadı.

Snake'in sürekli bahsettiği kabullenmiş olma hissi başta "OLMAZ OLAMAZ" gibi tepkiler verdirdi fakat bi zaman sonra kaçmak gibi garip aksiyonlar düşünmek yerine ben de o kabullenmişlik hissine kapıldım.

Tecil gibi bi durumun gerçekleşmeyeceğinin farkında olup o karakterlerin buna yürekten inandıklarını görmek insanın içini acıtıyodu. Tecil olsa bile bikaç yıl sonra yine aynı duruma düşeceklerini bilmek ise insanın bütün umutlarını söndürüyordu.

Kathy'e "zavallı varlıklar" dendiği an ben insanlığın içinde bulunduğu iğrençliği anca farkedebildim. Demin de dediğim gibi Snake'in bahsettiği kabullenmişlik durumu o an öyle bi çarptı ki yüzüme allak bullak oldu bütün hislerim.

Gerçekten beklediğimin çok çok çok üstünde kalitede bir filmdi. 3'te 3 yaptı sinema kulübü. Film önerileri yapanları tebrik etmek istiyorum.

Beğenenler: Snake

Amenquiver
Mod
Geç oldu kız kardeşlerim ama sonunda yazacak ortamı buldum.

Okunurken dinlenecek :

Spoiler:
Yukarıda da belirtildiği gibi film enfes (in a bad way) bir distopyayı resmediyor. Film çok naif bir görüntü sergilese insanların iğrenç mahluklar olduğunu vurgulamaktan kaçınmıyor ve sistemin kendilerin karşı duranları nasıl öğüttünü açıklıyor. Alt tabakanın, hor görülenin, açlıktan ölen insanların bu evrenin bir kuralı olduğu hatırlatıyor. Hocalarıyla konuşmaya gittiklerinde galeriyle alakalı sözler güzel bir özeti filmin.

Ve Kathy'nin durumu o kadar samimi ve içten ki... Çoğumuz lisede ya da benzeri kurumlarda buna yakın durumlarda bulmuşuzdur kendimizi. Pasif karakterli olmanın insana kaybettirdiklerinin, uyum sağlamaya çalışmanın, disipline edilmenin, yalnızlığı edebiyatla, şehvet dolu sesleri masum (tartışılır) seslerle bastırmanın filmi bir yerde.

Film aslında hiç vurmazmış gibi dururken sürekli tokatlıyor aslında seyirciyi. Ben de snake gibi "ulan üzülmedim neden oldu" derken bir poşet parçası bile gözlerimi yaşartmaya yetti. Yönetmenin yeteneği diyelim.

Teknik olarak ise film çok nadide bir yerde kanımca. Her bir sahne yağlı boya tablosundan çıkmış gibi. Dönemin renkleri muazzam yansıtılmış. Sahil sahnesi gibi geniş çekimler de insanı bir hoş ediyor.

Çekimler demişken Ruth'un Kathy'nin yatağına geldiği sahne ise muazzam. O profilden duruşlar, Kathy'nin yavaş yavaş çağlamaya başlayan gözleri...

Çok güzel filmdin be !

Afişin filmde yer almıyor olması (mekanı biliyoruz sadece) bazı alternatif düşüncelere yol açabiliyor.

Çok güzeldin !

Beğenenler: Snake

Amenquiver
Mod
Hanım kızımı beğenenler An Education'ı da izlesinler. Güzeldir.
discussioncontroller