Kurtadam - TwoMind
sonâdorsonâdor
Üye
http://twomind.avernianshades.com/

---

Efenim, hafiften oyunda kullanacağımız sistemleri açıklıyoruz.

İlk spoiler'da anlatacağım sistem, oyunun "kurtadam" formundan çıkması için yarattığımız ve bizim çok hoşumuza giden, sizlerin de nasıl bulduğunuzu merak ettiğimiz bir sistem. O yüzden, spoiler'a alalım sizi.

Spoiler:
Oyunda, hikâyeye bağlı olarak yer alan bir "ruh hali" var. Fahrenheit oynayanlar beni daha rahat anlayacaklardır. Oyunda yaptığınız hareketlere, verdiğiniz oylara göre psikolojinizde bazı değişiklikler olacak. Bu değişimlerin hepsini sabit birer hamleye bağladık.

-3 , -2 , -1 , 0 , +1 , +2 , +3 olmak üzere toplam 7 tane psikolojik durumumuz var. Bunları isimlendirelim isterseniz.

0: Yaratacağınız karakterlerde çok aykırı şeyler olmadıkça oyuna başlayacağınız sabit ruh haliniz. Etkisi yok.

+1: "Rahatlık"

+2: "Mutluluk"

+3: "Polyanna"

-1: "Bunalım"

-2: "Depresyon"

-3: "Ağır depresyon"

---

Tabii bunlar sadece sözde değil. Oyuna etkileri olacak. Bu puanlamalar, verilen linç oylarını doğrudan etkileyecek. Örnek ile açıklarsam daha iyi olur sanırım.

Sonâdor, oyunda 10 kişi varken linç edilmesi için 5-6 oy alması yeterli oluyor normalde. Ancak Sonâdor +2 durumdaysa, 7-8 oy alması gerektiği için o çoğunluk olmadığı sürece linç edilemiyor.

Tabii bu durum 5 kişi kaldığında devam ederse Sonâdor ölümsüzlüğe kavuşacak gibi bir şey olacak, o yüzden muhtemelen 5 kişi kaldığında bu psikolojik durumları resetleyeceğiz.

---

+2 , +3 veya -2 , -3 oynanışta büyük farklılıklar yaratacağı için onlara ulaşmak oldukça zor olacak. Şimdi aşağıya yazacağım görevler, YALNIZCA o psikolojik durumun görevleri.

0 -> +1 Değişimi: O tur atılan oylardan ilk 3 içerisinde oy atmak.
0 -> -1 Değişimi: O tur atılan oylardan ilk 3'ten sonra oy atmak.

+1 -> +2 Değişimi: Simültaneyi bozmak.
+1 -> 0 Değişimi: O tur linç edilen kişiye "ilk" oyu vermek.

+2 -> +3 Değişimi: Tek kullanım hakkı olan "pas" hakkını kullanmak.
+2 -> +1 Değişimi: Simültane yapmak/simültane ile ölenlerden birine o tur oy vermek.

+3 -> +2 Değişimi: Oy verdiği kişinin linç edilmesi.

-1 -> 0 Değişimi: O tur linç edilmeyen birine oy vermek.
-1 -> -2 Değişimi: Önceki turda linç edilmemiş birine oy veren kişiye oy vermek.

-2 -> -1 Değişimi: "Pas" hakkını kullanmış kişiye oy vermek.
-2 -> -3 Değişimi: Simültane yapmak/simültane ile ölenlerden birine o tur oy vermek.

-3 -> -2 Değişimi: Tek kullanım hakkı olan "pas" hakkını kullanmak ya da kurtadam özelliğini kullanmamak.

Sistem hakkında sorularınızı alalım bu konu altında.

---

-3'e gelip ağır depresyona giren oyuncuların linç edilmesi diğerlerine oranla oldukça kolay olacak. İşte bu penaltıyı dengelemek adına, -3'te olan oyuncular orada kaldığı sürece geçici kurtadam özelliği kazanıyor. Yani -3'ten çıkana kadar kurtadam gibi oynayabilirsiniz. Ama unutmayın, yukarıdaki ilk örnekte 6 oy yerine 3 oy almanız linç edilmeniz için yeterli olacaktır.
AdramelechAdramelech
Üye
Oyun kurtadam temelli bir oyun olmakta, ancak çoğu özelliği değişti diyebiliriz.

-Oyun RP Tabanlı, ancak RP'yi zorunlu kılmıyor

Bu sayede isteyen oyuncular karakterlerini istedikleri gibi oynama şansına sahip olacaklar. RP yaparak oynanması bonus getirebilecek bazen.

-Ruh Hali Sistemi var

Oyunda linç edilmeniz için çoğunluk oyu almanız lazım. Ancak, oyun içinde yaptığınız şeyler ruh halinizi düşürürse çoğunluk oyu almanıza gerek kalmayabilir. Ruh halinde -2 seviyesindeyseniz ve oyunda 6 kişi varsa, sadece 1 oy sizin linç edilmenizi sağlayabilir. Özel roller yerine bunlar var oyunda.

-Psikolojik Durum

Oyunun genel konsepti psikolojik durumlar üzerine. Bu nedenle oyun sırasında rp yapmak isteyen ve rp yapan oyunculara, yaşadıkları şeyler hakkında veya hissettikleri şeyler hakkında mesajlar atmamız, onları yönlendirmemiz mümkün. Bilinçaltı Yazılımcılığı, bilinçaltınızda gezinen bir görüntü yarattığından, işler sandığınızdan çok daha hızlı sarpa saracak.
hadicanımoradan
Üye
Ben varım.

Yani oyun oyanancak onun için açıldı bu başlık değil mi? Yoksa fail mıyım?
nester
Üye

Ben varım.

Yani oyun oyanancak onun için açıldı bu başlık değil mi? Yoksa fail mıyım?

bende pek anlamadım ama yine de varım :) oyunu biraz açıklarsanız iyi olur:)
hadicanımoradan
Üye
Çok acaip olaylar dönüyor fakat ben bunun peşini bırakmayı düşünmüyorum. İsminiz yeşil diye bizimle bu şekilde oynayamazsınız.
RelentlessRelentless
Üye
Hadi bakalım.
AdramelechAdramelech
Üye

Çok acaip olaylar dönüyor fakat ben bunun peşini bırakmayı düşünmüyorum. İsminiz yeşil diye bizimle bu şekilde oynayamazsınız.

Bir "FFFFFUUUUUU" bekliyorum.
nester
Üye
Spoiler:
Yarın, Kanal ABG’de canlı olarak yayınlanacak olan, dünyada ilk defa yüklenecek Bilinçaltı Yazılım, seyirciler arasından belirlenecek kişilere yapılacak. Yaklaşık on senedir geliştirilen ve bilinçaltındaki kötü şeyleri temizleyerek insanların hayatlarına daha temiz bir şekilde devam etmelerini sağlamak olan proje ilk defa görücüye çıkacak.

Projenin geliştiricisi Dr Karkow, etkilerin kısa süreli ve uzun süreli olacağını söylemekte. Kısa süreli etkiler, durumlara daha sakin ve anlayışlı yaklaşmak gibi basit şeylerken, uzun dönemli değişimler kişilerin hayatlarında yaptıkları yanlışları bırakıp, en baştan çok daha güzel bir hayat yaşamaya başlamaları olarak gösteriliyor. Dr Karkow aynı zamanda bu yazılımın kalıcı olduğunu ve insanların yaptıkları anılarla beraber öğrenip, kişileri buna göre yönlendireceğini de belirtiyor.

Dünyanın döndüğü yönü değiştirecek bu proje için yarın 21′de ABG’yi açmayı unutmayın.

anladığım kadarı ile..... (hiçbir şey anlamadım)
deathly hallowdeathly hallow
Üye
Oyş. Çok fena zemin hazırlanıyor yalnız.
XFire1994
Üye
Altyapı güzel, devamını da bekliyoruz bunların, ama sanırım Başarı ve Ödüller kısmını unutmuşsunuz =P

edit: Yapay Zeka Yazılımcılığı ve Bilinçaltı Programcılığı kısımları da boş :/
QuendarthQuendarth
Mod
Güzele benziyor. Ben de oynarım.
discussioncontroller