Kurtadam - TwoMind
XFire1994
Üye
Eee, n'apıyoruz?
stabilostabilo
Üye
Olm beni de bekleyin lan, 12'sinde gelicem. Cok yok yani. =P
oropheroropher
Üye
şimdi ben bu ruh hali hedesini tam çözemedim..
açıklamalardan anladığım kadarıyla oyuncuları "hataya" zorluyorsunuz..
oyunda "iyi/kötü" olmayacak anlıyorum ancak her tur linçi gerektirecek bir durum olacak hikaye açıklandığında..
birini öldürmeyi gerektirecek bir sıkıntı var yani ortamda..
ancak siz "zorunlu" olan bu ölüm hedesinde "yanlış" yaparsak olumlu puanlar kazanacağımızı söylüyorsunuz..
oy verdiğim kişi linç olursa puanım düşüyor, linç edilen kişiye ilk oyu verirsem puanım düşüyor, oy verdiğim kişi linç edilmezse puanım artıyor gibi..
ruh hali puanı kendimizin linç edilip edilmemesini direkt etkilediği için bu durumda herkes linç etmekten kaçacaktır, oylar dağılacak, linç edilecek kişiye denk gelmemeye çalışılacaktır..
ben neden hem birini öldürmek zorunda olup hem de linçten kaçmamız gerektiğini anlayamadım..

bir diğer konu da hem erken oy vermeyi teşvik edip hem de cezalandırmanız..
o tur oy veren ilk üç kişiden biri olmak ödüllendirilirken bu üç kişiden biri o tur linç edilecek kişiye ilk oyu verdiyse cezalandırılıyor..
biraz paradoksal olmuş açıkçası..

ve son olarak belirtilen ruh halleri rp'ye izin vermiyor..
muhtemelen birinin ölümüne sebep olduğumuz için ruh halimiz düşüyor..
ancak belki benim yarattığım karakter bundan etkilenecek biri değil..
birinin ölümü belki beni hiç germiyor, hatta kendi ellerimle öldürmekten keyif alıyorum..
bu durumda linçe sebep olunca puanımın düşmesi saçma değil mi?
aksine birinin ölümüne sebep olmaktan dolayı keyif alabilir ve ruh halimin polyanna kıvamına gelmesine sebep olamaz mıyım?
sizin belirttiğiniz sistemle oyundaki karakterlerin tamamının değer yargıları olan, masum, hümanist, etliye sütlüye bulaşmamış tipler olması gerekiyor..
bu biraz kısıtlayıcı bir unsur değil mi?
sonâdorsonâdor
Üye
Selamlar efenim. Normalde bayramdan hemen sonra (bu aralar yani) oyunu başlatacaktık ama benim şu anda kendi bilgisayarımdan çok uzakta olmam, geçici olarak kullandığım bilgisayarın da forumda bile kasım kasım kasıldığı için oyunu 10 Eylül'den sonra başlatacağız. Daha fazla esnemeyecek ama tarih, 11 Eylül ya da 12 Eylül civarı başlarız oyuncular toplanırsa.

Oropher,

Aslında hayır, birkaç noktayı yanlış anlamışsın. İlk mesaja eklediğimiz o değişimler, yanlızca "o" ruh hali içerisinde gerçekleşiyor. Yani, +3 ruh halindeyken oy verdiğin kişi linç edilirse +2'e düşüyorsun, evet. Ama +2'de bunu yaparsan simültane olmadığı sürece herhangi bir düşüş gerçekleşmiyor. Oraya yazdığımız görevler yalnızca o ruh halinin görevleri.

Oyların dağılmasını özellikle istiyoruz, çünkü hikâye ile birlikte dediğin gibi oyunda bir iyi/kötü tarafı olmayacak. Bunun yerine, bireysel anlamda hikâye sürecinde taraflar sizlerin düşünceleri ile belirlenecek ve amaç sağ olarak oradan çıkan tek kişi olmak. RP'ye ise oldukça izin veriyor aslında bu sistem çünkü anlaşıldığı kadar müdahele etmeyeceğiz. Bizim RP süresince yapacağım tek şey, sizin yaratacağınız karakterlere göre kişisel görevler hazırlamak ve gelişmelere bağlı olarak bunları sizinle özel olarak irtibata geçerek size dağıtmak. RP kısmında ise sen RP'ni yaptıktan sonra ben o RP'i kullanarak ana hikâyeyi devam ettireceğim.

Bu anlamda çözemediğimiz tek nokta önceki sayfalarda tartışılan "ruh hallerinin belirtilmesi" durumu. Eğer bunu saklarsak oyuncuların RP'lerinde ne denli yazacağını tahmin edemeyiz, açıklamak daha mantıklı gibi duruyor.

Dediğin gibi, yarattığın karakter daha önce akıl hastanesinden kaçmış olabilir ya da oraya gitmeden önce bir seri katildir. Bunlar hikâyeye doğrudan etki edecek ve psikolojik değişimlerin aralıklarını da artıracak. Ama bunları biz hikâyenin gidişatına göre yapacağız, diğer türlü seri katil olan biri GOD moduna girebilir.

Paradoks kısım olarak değerlendirdiğin o değişimlerdeki tezatlık ise özellikle koyduğumuz bir şey. Herkes oyunun başında 0, çok uç karakterler olursa -1 , +1'den başlayacak, o yüzden birkaç tur içinde +3 , -3'e gidilmemesi için 0 ve +1 , -1 üçlüsü arasında bir tezatlık koyduk ki şüphe ettiğinizi mi indireceksiniz, yoksa diğerlerini ona yönlendirerek başkasına mı oy vereceksiniz? Bunları sizin elinize bırakıyoruz tamamını.
Amenquiver
Mod
Yazayım da burada olduğum belli olsun.
LovermanLoverman
Üye
hmz..
LovermanLoverman
Üye
Ben oynamayı o kadar bilmiyorum, ama bir kaç oyun izledim ve bitmemiş bir oyun içerisinde de rol aldım. En azından okuduğumu anlıyorum ve oynatanların nerelerde müdahele etmiş olabileceğini insanların yazdıklarından az da olsa çıkartıyorum.. Yine de hiç oyun bitiremediğim için asla kahin, melek gibi atraksiyon sahibi insanlarla işlere girişemedim. Her şeyi geç "simultane" yapmak ne yahu? Linç falan anlaşılır şeyler de, simultane nedir? Suçlama mı? Tahminle suçlama mı?

Şimdi şu oyunla ilgili kafamda oluşan şeyleri yazıyorum. Bu bir hayatta kalma mücadelesi ise, dolaylı yoldan bir "öldürme" mücadelesi. Diğer dolaylı yoldan "öldürerek yahut öldürmeyi sağlayarak" hayatta kalma mücadelesi.

0 -> +1 Değişimi: O tur atılan oylardan ilk 3 içerisinde oy atmak.
0 -> -1 Değişimi: O tur atılan oylardan ilk 3'ten sonra oy atmak.

Şimdi ben "0" durumunda takılan bir oyuncuyum, ilk tur çoğunlukla oylar diğer turlara göre sallamasyon payı fazla şekilde atılıyor. Kendimce bir şeyler görüp hafif hasta kılıklı birine, yahut hep iyimser takılan birine oyu salladım ilk 3'e düştü.

Şimdi +1 durumdayım, oyumu attım ilk üçte bir güzel oynuyorum?

+1 -> +2 Değişimi: Simültaneyi bozmak.
+1 -> 0 Değişimi: O tur linç edilen kişiye "ilk" oyu vermek.

+2 durumunu bilgisizlikten anlamıyorum. Anlatırsanız editlerim. +1 durumu için işler kolaylaşıyor, durumlarını düşürecek tek şey linç edilecek kişiye yalnızca "ilk" oyu vermek..

+2 -> +3 Değişimi: Tek kullanım hakkı olan "pas" hakkını kullanmak.
+2 -> +1 Değişimi: Simültane yapmak/simültane ile ölenlerden birine o tur oy vermek.

Buralara öğrendikten sonra edit ekleyeceğim.

+3 -> +2 Değişimi: Oy verdiği kişinin linç edilmesi.

+3 olan kişi hayatta kalmaya en yakın kişi, ama yapması gereken şeyi yapamıyor. Yani hayatta kalmak için linç edilmek üzere olan birine oy verirse 2'ye düşüyor. O zaman bu adamın pas hakkını kullandıktan sonra kesinlike +3 olamayacağı, biraz daha zorlarsak oyunu asla +3 içinde bitirecek kimsenin olmayacağını görüyorum ben.. Zira hem hayatta kalmak için öldürmeli, hem de puan düşmemesi için öldürmemeli.

-2 -> -1 Değişimi: "Pas" hakkını kullanmış kişiye oy vermek.
-2 -> -3 Değişimi: Simültane yapmak/simültane ile ölenlerden birine o tur oy vermek.

Pas hakkını kullanmış bir kişiye oy verirsek iyileşiyoruz, yani kötülük yaparsak. Ama + durumdaki kişi aynı şeyi yaparsa hastalanıyor.

Yine editlenecek.

-3 -> -2 Değişimi: Tek kullanım hakkı olan "pas" hakkını kullanmak ya da kurtadam özelliğini kullanmamak.

Burada da iyi insan olursak, kimseye elleşmezsek düzeliyoruz.

Doğru anlamışım herhalde. Yalnız, bir çok soru var kafamda. Mesela kurtadam olarak oynamak mümküm, yani birilerini yiyebileceğiz ve atıyorum 2 tane kanka bulursak evvelki oyunlardaki gibi kurtadam pisliklerini yapabileceğiz... Ama kurtadam olduğumuz belli, çünkü kurtadam olmama hakkımızı kullanmadık. O halde +2 veya +1 olan kişi gayet bizi linç edecektir. Hem de hiç zorluk çekmeden..

0 -> -1 Değişimi: O tur atılan oylardan ilk 3'ten sonra oy atmak.
-1 -> -2 Değişimi: Önceki turda linç edilmemiş birine oy veren kişiye oy vermek.
-2 -> -3 Değişimi: Simültane yapmak/simültane ile ölenlerden birine o tur oy vermek.

O zaman kim kötü olmayı, kötü olarak kazanmayı seçebilir ki?

Ben bu işi anlamadım, belki terimleri anlamadığımdan ama kurtadamlık yapılamayacağı açık. Hatta +3 olmak dahi imkansız gibi duruyor oyun sonuna kadar. Bence bu değerlerle oynanmasın... Zaten bir çok insan ilk 3 olamadığı için -1 gezecek. Aynı anda post etseler bile şansa bakacak iş çünkü.

İyi moraldeyken ölüm sağlayamıyoruz.
Kötü moraldeyken öldürmekten kaçamıyoruz..

Bana biraz insanların -1 / +1 arasında takılacağı, tamamen şans eseri şeylerden güme gideceği kumar gibi durdu bu.
Çok daha fazla açıklama ve ekleme gerekiyor. Şu haliyle ilk elden sarpa saracak gibi geldi bana
deathly hallowdeathly hallow
Üye
Simultane oy: En fazla oy iki ya da daha fazla kişiye bölünmüşse (a: 1 oy, b: 3 oy, c: 3 oy, d: 1 oy gibi), o iki kişi (b ve c) oyundan eleniyor. Simultane yapmak da, işte, atıyorum son anlara doğru oyu atıp sadece bir kişi 3 oydan gidecekken, iki kişi gidiyor. Bu.
LovermanLoverman
Üye
O zaman -2 iken -3'e düşmek, +2 iken +1 olmak dünyanın en kolay şeyi yahu. Benim son paragrafta yazdıklarımı daha da destekliyor. Kumar.
stabilostabilo
Üye
Ben de varim, ne de olsa 11'inden once baslayamiyormussunuz. =)

Edit: Geldim lan, hadi başlayalım.
discussioncontroller