30.11.11, Another Earth İzledik ! 8.0/10
Amenquiver
Mod
Çorak topraklara dönüşmüş buralara biraz heycan getirmek ve biraz da içsel bir tepki göstermek için konusunu açayım dedim, hem de hakkında bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim.

Uzun zamandır bilgisayarımda bekleyen bir filmdi, az önce izledim. Art House filmlerin biraz daha cilalısı diyebiliriz. Art House filmleri kaldıramayan sinemaseverler için biçilmiş kaftan.

Teknik olarak çok iyi çekilmiş bir film var karşımızda. Sahneler Never Let Me Go'daki gibi tabloları andırıyor. Oyunculuk çok güzel, çekimler müthiş, diyaloglar yalın ve çarpıcı. Hanım kızımızın tepkileri klişelerden çok uzak, çok sıcak.

Bunun dışında hayata dair felsefik bir yaklaşım, gökyüzünde bir ayna olarak gözümüze gözümüze sokuluyor. Pişmanlık ve umut çok iyi bir şekilde resmedilmiş.

Filmlerde en önemli sahnelerin açılış ve kapanış sekansları olduğunu düşünüyorum ve Another Earth bunu çok iyi becermiş.

Senaryoda bazı sırıtan noktalar olsa da kesinlikle aldığı övgüleri hakediyor. Kaçırmayın.

Filmin sonu ise bir cevap olmaktan ziyade tokat gibi bir sorudur.

Edit: İzleyenler olursa veya varsa yorumları bekliyorum efemm.
SnakeSnake
Üye
Amen sen de olmasan kimse diriltmeyecekti bu konuyu. :) epeydir uğrayamıyordum foruma, yeni gördüm başlığı, izleyip yazarım yarına (hangi yarına :F) bir şeyler.
Amenquiver
Mod
Bekliyorum hocam :)
SnakeSnake
Üye
az evvel izleyebildim filmi. Amen, zaten söyleyecek pek bir şey bırakmamışsın. :)

8.0 / 10

görselliği Never Let Me Go kadar başarılı bulmasam da yine de etkileyiciydi. :)

Spoiler:
kaçınılmaz olanın kader değil kendimiz olduğunu çok çarpıcı bir biçimde yüzümüze vurmuş kurgu. nereye gidersek gidelim, ne yaparsak yapalım kendimizden, hatalarımızdan, umutlarımızdan, keşkelerimizden kurtulmanın bir çaresi yok. son sahnenin bu kadar etkileyici ve vurucu olmasının sebebi de bu bana kalırsa. böyle bir şansımız olsaydı hayat herpimiz için çok daha güzel olurdu kuşkusuz ama kurgunun önümüze koyduğu "yansıma" fikri sayesinde hem pişmanlık hem de umut aynı anda yaşatılmış, ki bu hissin vuruculuğu çok başarılı bir şekilde yansıtılmış film boyunca ve finalde de doruğa ulaşmış.
discussioncontroller