Tarih - Genel Tartışma Konusu
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye
Kanuni Yavuz'dan dopdolu hazine alıp sarı selime bomboş bıraktı da mı demediler
acdervisacdervis
Mod
Tam hatırlamıyorum ama hazineyle alakalı bir şeyler dendiydi. Budur herhal.
LegionatorReloadedLegionatorReloaded
Üye
Pek bilinmez ama Fatih de kendi döneminde hazineyi bayağı bir harcıyor. İlk devalüasyon onun döneminde olmuş olabilir.
SoddorathSoddorath
Üye
Ben de hatırlıyorum, Akdeniz gemileriyle hint deniz seferi felan yapmaya kalkıştıkları için kendi aramızda baya dalga geçmiştik.

Bizde yavuz peygamber gibiydi yav. Ömrü at üstünde geçmiş fazla çocuk yapma şansı olmamış, babasını tahttan indirmiş, şah ismaile hem şiirde hem savaşta dayamış, gitmiş mısır'a kadar halife benim ülen demiş, hatta ordusunu sonradan almanların geçemediği bir çölden felan geçirmiş felan. Baya aksiyon vardı yavuzda. Baya eğlenceliydi lise tarih dersleri.

Beğenenler: Edward The Paladin, Gun

Üye
aynen yavuzu ben de çok severim hala o yüzden. adam aar alfa

hatta mısırı fethettikten sonra yanındaki bi kapıkulu padişahım buraları hep aldık ama buralar hep çöl değer miydi diye sormuş

yavuz da cevap olarak adamın kendi kılıcını çekip kafasını oracıkta kesmiş

fak ye diye bağırmıştım okurken

acr de de çok şeqildi zaten

Beğenenler: Soddorath, Gun

Üye
Doğu Anadolu'daki alevi Türkmenleri sünni kürtlerle birlik olup keserek günümüze kadar gelen sorunlara yol açmasaydı daha bir şükela olurdu. Bu nedenle şahçıyım :(

Beğenenler: UnicornKnight

Üye
napsaydı dostum büyük barbarossa gibi haçlı seferine giderken çaya düşüp ölse miydi?
hebelehoohebelehoo
Üye
O da kesin suikast ya, ben hala ona inanmıyorum. Koskoca adam suya düşüp ölecek biz de bunu yedik.
Üye
Babasının bedduasıyla öldü işte, daha kötü.

Gerçi düşününce harbiden çok Şekspiryen bir karaktermiş ya, xeşke üstad Yavuz'un hayatını konu alan bir trajedi yazsaydı. Adam süper bir Machiavellian hero.

> İktidar hırsıyla babanı devir, muhtemelen öldür
> Çevrede sana rakip kim varsa dize getir
> Acımasızlığın kitabını yaz
> Zaferlerinin keyfini süremeden öl

Üste edit: Umberto Eco, Baudolino'da Barbarossa'nın ölümünü anlatıyordu. Tamamen hayal ürünü ama ilginç bir kitaptı.
SoddorathSoddorath
Üye
Hee çıban hikayesi. Onu da epey hatıralı anlattıydı bizim hoca. Detaylarını hatırlayamadım şimdi.
discussioncontroller