Tarih - Genel Tartışma Konusu
UnicornKnightUnicornKnight
Üye
dönemin töton zırhlarını göz önünde bulundurursak eğer o çayda boğulma hikayesi büyük ihtimalle gerçektir, zira o zırhları kuşananlar atlarının üzerine vince benzer ilkel bir düzenekle (b)indiriliyordu, cenk anında atından düşerse yaprağı sapıyla yiyordu (zira sırtüstü düşülen durumlarda ayağa kalkabilmesi imkansız) vs...

ha at diyerek geçtiğime de bakmayın, şu heyüla gibi savaş atları bahsettiklerim... yoksa veliefendide koşanlar gibileri ortadan ikiye ayrılırdı o zırhı giyenin ağırlığıyla...
QuendarthQuendarth
Mod
Ağır zırh giyince ata vinçle binme ve yerden kalkamama hakkında söylenenler doğru değil.

Yine de verimli bir şekilde yüzebilmek imkansız tabii.
LegionatorReloadedLegionatorReloaded
Üye
Benim bildiğim dönemin zırhları toplamda kırk kiloyu buluyor. Savaş anında o ağırlıkla attan düşmek bayağı ölümcül olabilir, toparlanana kadar üstünden ordu geçer.
QuendarthQuendarth
Mod
40 kiloluk zırh vardır belki ama çok çok uç sınırlarda olur o, genelde tam takım plate zırh 25-30 kilo civarında oluyor ve ağırlığı bütün vücuduna eşit dağılmış olduğu için yerden pek zorlanmadan kalkabiliyorsun. Hatta genel olarak şövalyelerin tarihi tanklar olduğu bilgisi efsaneden ibaret. Ağır bir zırhla normalde yapılabilen hemen hemen her şey yapılabilir, sadece daha fazla çaba gerektireceği için daha çok yorar. Bir şövalye at sırtında değilken rahatlıkla koşabilir, zıplayabilir, gelen saldırılardan kaçınabilir vs.

Modern askerler de ortalama 45-50 kg civarında ekipman taşıyorlar üzerlerinde. Şövalye bunlara göre bayağı bir hafif sayılır.

kurtkapankurtkapan
Üye
modernden kastının ne olduğuna göre değişir. görev alanına yürüyerek intikal ediliyorsa bu doğru olabilir 40 kiloya kadar çıkıyor

ama misalen abd askerlerini her zaman operasyon bölgesine uçar birlik harekatıyla taşır. sarf malzemeleri azaldığından ağırlık, mesafenin büyük kısmı helikopterle gidildiğinden de askere olan etkisi epey azalıyor
kurtkapankurtkapan
Üye
soğuk savaş ve sonuçları olsun, günümüzde güvenlik olsun okunacak kitap aranıyorsa çok güzel bir seri buldum. yakın zamanda alacağım bazılarını

http://www.bilgiyay.com/c/84/guvenlik-calismalari
kurtkapankurtkapan
Üye
skorzeny'yi mussoliniyi kurtaran komanda olarak tanırdım da bunları bilmiyordum yaw

epey spektaküler bir hayat yaşamış adam. kanalı da yeni buldum btw, güzel vidyoları var
Sifon
Üye
image
This is Ahmet Ali Çelikten (1883–1969) who is regarded to be the first African aviator. He served under the Ottoman Empire and later under newly established Republic of Turkey.
kurtkapankurtkapan
Üye
subay hali de yakıyormuş
image
-

osmanlının ilk alman siparişi uçaklarının üzerlerinde geldiklerinde kara haç varmış insignia olarak. müslüman ülkesi diye siyaha boyamışlar tamamını. 1918e kadar siyah kullanıp sonra kırmızı beyaza çevirmişler. 72de de bildiğimiz roundele geçmişler.

bundan
image

buna
image

hep merak ederdim neden siyah olduğunu. güzel oldu
Dave Blake
Üye
Fransa ve İngiltere için iç içe geçmiş bayrak renklerindeki milliyet işaretini anlıyorum ama bizimkisinin sanki bir ABD, bir Almanya, bir İsrail gibi bize has olması gerektiği kanatini taşıyorum. He gerçi HvKK, daha uçakları Nato renklerinden farklı renklere boyamaktan acizken (ki gerek SoloTürk gerekse ''Nato Tiger Meet'' için özel olarak boyanan uçaklara bakıldığında bu işi layığıyla yerine getirebileceğimiz apaçık ortada.) bu işin hiç olmayacağını düşünüyorum, neyse.

Geçtiğimiz günlerde ekşi şeyler platformunda şöyle bir paylaşımla karşılaştım: https://seyler.eksisozluk.com/cayinizi-kahvenizi-alin-gelin-tartismasi-asla-bitmeyen-kibris-baris-harekatinin-uzun-ozeti

Bunun üstüne merak edip Kıbrıs Barış Harekatı'nı askeri yönden ele alan detaylı bir kitap arayışına giriştim fakat ne Genel Kurmay Başkanlığı Yayınları'nda ne de başka bir yerde bu yönde bir kitap bulamadım. Acaba bilen duyan biri var mıdır?
discussioncontroller