25.01.12, Das Leben der Anderen İzledik ! 7.8/10
MuhallebiMuhallebi
Üye
Cuma güzel.
Amenquiver
Mod
@mister

Yarı yıl tatili abi işte.

-

Tamamdır cuma izliyoruz.
MuhallebiMuhallebi
Üye
Gayet güzel bi filmdi. Ama ben çok büyük bir salaklık yaptım ve filme biraz haksızlık ettim. Bide bu yaptığım salaklık filmi hakettiği kadar sevememem oldu. Çünkü ben baya uykuluyken izledim bu filmi ve yer yer bi halt anlamayıp yüzümü yıkamaya gidip tekrar izlemek zorunda kaldım. Kopukluklar oldu baya.

Yani filmde normalde en az 8 verirdim sanırım ama uykulu izlememden dolayı 7 gibi bi şey verebiliyorum ancak.

Spoiler:
Filme gelecek olursak Wiesler karakteri çoook çok çok iyiydi. O iğrençliklerden arınması filmde çok çok iyi yapılmıştı. İfadeleri , belli belirsiz duyguları , sıkı bir şekilde direnmesinden ama o gördüklerine direnememesi her şeyiyle çok güzeldi.

Ve tabi işlediği konu olarak Almanya'da o devirde olan baskıları güzel işlemişti.

Sonuç olarak 7 demek istiyorum efenim. İzlediğim için mutluyum iyi ki de izlemişim.
SnakeSnake
Üye
ben pek filmin atmosferine kaptıramadım kendimi ne yalan söyleyeyim. bu tür filmlere not verilmesi gerektiğini de düşünmüyorum. vermek istediği ana fikri çok iyi anlatmış olmasına rağmen bazı aksak yönleri de vardı.

bu açıdan bir kıyaslama yapmam gerekirse L'affaire Farewell'i çok daha başarılı bulduğumu söylemeliyim.

Spoiler:
distopyalarda sürekli işlendiği üzere devletin kendi propagandasını yapması vs ve bireylerin baskı ve zorbalık altında yaşıyor oluşları zaten aşina olduğumuz durumlar fakat filmde niyeyse her iki durumun da pek iyi yansıtılamadığını düşünüyorum. yani ne devletin halk/sanatçılar/karşıt görüşlü insanlar üzerindeki baskısını ne de bu insanların hissettikleri baskıyı, duygularını, düşüncelerini tam olarak hissedemedim filmi izlerken.

gerçi filmi bu açıdan eleştirmek haksızlık olabilir, yani filmin bu yönünde hissettiğim eksiklik şimdiye kadar okuduğum/izlediğim eserlerdeki distopya imajının çok karanlk olmasından ve benim de böyle bir beklentiye girmiş olmamdan kaynaklanıyor da olabilir.

fakat şunu söylemeliyim ki Wiesler karakteri gerçekten de kurguyu ilgi çekici hale getiren en önemli unsurdu.

lâkin bunlar haricinde asıl tartışma konusu olması gereken filmin sonlarında bakan hempf'in dreyman'a söyledikleri idi: "...Duvarın yıkılmasından sonra hiçbir şey yazmamışsınız?... ...Aslında sizi anlıyorum, Dreyman. Bu yeni Almanya hakkında yazılacak ne var ki? Ne inanacağımız, ne de baş kaldıracağımız bir şey kalmadı..."

gerçekten de devrimden sonrası bir boşluk mu yoksa yeni bir devrime uzanan çileli bir yola açılan yeni bir kapı mı? devrim sadece hayatımızı o an için anlamlandırdığımız bir mücadele mi? aslında sadece kendisini başa saran sistemin/döngünün içinde kendimizi, karakterimizi oturttuğumuz bir kalıp mı? yani devrimlerin sürekli yeni devrimlere ihtiyaç duymaları bizim aslında devrimden ne tür bir beklentimiz olduğunu bilmememizden mi kaynaklanıyor? yani birilerinin bizim için neyin iyi neyin kötü olduğunu belirlemesine ihtiyaç duyuyoruz da bu ihtiyacın giderilmesine mi devrim diyoruz? peki kendi ihtiyaçlarımızın karşılıklarını kendimiz hayata geçiremeyecek kadar aciz miyiz?

sorular sorular...

edit: haksızlığa karşı direnişi ya da devrimin özündeki tetikleyici iç dinamikleri eleştirmek gibi amacım yok kesinlikle, her ne kadar böyle bir eleştiri yöneltmişim gibi dursa da... lâkin devrim nedir, bizler için ne ifade ediyor biraz bunu sorgulamaktı niyetim.
Amenquiver
Mod
Offfff çok özür diliyorum. Bizim yurdun taşınma işi vardı, bir iki kere konuya baktıysam da izlemek nasip olmadı. Sabaha kahvaltı eşliğinde başlıyorum. yarın laklak yaparız.
Amenquiver
Mod
Pinhani - Dön Bak Dünyaya

Ben aşırı derecede sevdim filmi. Gözyaşlarıma hakim olamadığım 2 3 sahne vardı en az. Müthiş bir ruhu var filmin. Müzik kullanımı da aşmış olunca insan kendini tutamıyor bazen.

Spoiler:
130 dakikalık bir filmdi ama bir saat daha uzun olsa rahatsız olmazdım. Çekimleri güzel buldum ayrıca zamanın politik soğukluğunu da çok iyi yansıttıklarını düşünüyorum.

İzlediğim en iyi canlandırılmış karakterlerden biri olduğunu düşünüyorum Wiesler'ın.

Spoiler:
image

Şu manasızmış gibi gelen enstantene içimi dağlıyor açıkçası. Büyük boyunu bulursam duvar kağıdı yapacağım.

Onun dışında filmin sanata ve sanatçıya yüklediği rolü görüyoruz neredeyse her sahnede. Sanatı elinden alan sanatçının bu durumdan kurtulmak için neler yapabileceğini. Sanatından mahrum kalmamak için nasıl eylemlere kalkışabileceğini veyahut bizzat davası için sanatını ikinci plana atabileceğini. Ayrıca wiesler'ın kırılma noktasının da sanata kayıtsız kalamayışı olduğunu düşünüyorum.

Snake'in değindiği noktaları da çok şukela buldum. Bir şeylere karşı gelmek, bir şeyleri değiştirmek insanın içindeki en büyük güdülerden biri. Çok büyük bir motivasyon. Ve film kapanışa doğru çok basit bir soruyla tokat gibi yüzümüze vuruyor bu durumu.

Güzel bir müziği bir kereliğine bile bütün kalbiyle dinleyen bir insan nasıl kötü biri olabilir ki?

8.5/10
SnakeSnake
Üye

Müthiş bir ruhu var filmin. Müzik kullanımı da aşmış olunca insan kendini tutamıyor bazen.

130 dakikalık bir filmdi ama bir saat daha uzun olsa rahatsız olmazdım.

Çekimleri güzel buldum ayrıca zamanın politik soğukluğunu da çok iyi yansıttıklarını düşünüyorum.

müzik kullanımı cidden çok çok başarılı idi ve açıkçası her ne kadar filmin atmosferine kendimi çok kaptıramamış olsam da, ki bunu sebebi senin de belirttiğin üzere dönemin politik soğukluğunun filme hakim olmasından kaynaklanıyor, daha uzun olmasını isterdim kesinlikle.

Spoiler:
image

İzlediğim en iyi canlandırılmış karakterlerden biri olduğunu düşünüyorum Wiesler'ın.

Şu manasızmış gibi gelen enstantene içimi dağlıyor açıkçası. Büyük boyunu bulursam duvar kağıdı yapacağım.

Spoiler:
kesinlikle filmin ana fikrini veren sahnelerden biriydi bu. sanatın ve insan ruhunun makineleşemeyeceğinin/sistemleşemeyeceğinin çok başarılı bir şekilde anlatımı idi Wiesler karakteri.
Amenquiver
Mod
Film bittikten sonra deli gibi müzik dinledim. Resmen müziğe ve sanata karşı şevke getirdi. Diğer filmlerin aksine (Seventh Seal hariç) bunu ilk kez bu bahaneyle izlemiştim. Çok da iyi oldu, çok da güzel oldu. Yakın zamanda başka bir filmin(Büyük ihtimalle oscar adaylarından biri olacak) konusunu açmayı düşünüyorum.
discussioncontroller