Yazık Olmuş :(
alaybozan
Üye
Blight biliyorum yeşil bölgeleri, oralarda ilgili bir derdim yok.

Ben aksiyonlarımızın oyun dünyasına bir etkide bulunmamasından dem vurdum. Arkadaşlar yeşil bölgelerde spawn olmadığını söylediler. Olay bu. Benim derdim spawn olup olmaması değil zaten. Önemsiz bir detay üzerindeyiz :)
Blight
Üye
Bilmiyorum, sen oyun dünyasını değiştirmekten bahsetmişsin eyvallah. Benim buna karşı argümanımsa TOR'un zaten böyle bir iddiayla gelmeyişi. Hiçbir zaman MMO tanımını baştan aşağı değiştireceğiz demediler benim bildiğim. Bazı noktaları benzersiz olacak dendi ama genel bir iddia yoktu.

Guild Wars 2 böyle bir iddiayla geliyormuş madem, o dediği gibi çıkmazsa o oyun hakkında bunları demekte haklı olabilirsin ama bu eleştiri gereksiz oluyor onun dışında. Ha oyun adına eksi bir puan denebilir ama rezillik değil kesinlikle. Guild Wars 2 yerine, iddia ettikleri özelliklerle Star Wars yapsalar belki bu oyundan 10 kat güzel olurdu. Ama yok, eldeki bu ve bu haliyle de süper yeterince. Bilmem kaç yıl WoW sıkılmadan oynayıp(ve hala oynamaya devam edip) TOR'a gelip 10 dakika sonra olmamış sıkıldım diye gitmek ve giderken de yıllardır WoW'daki benzer sistemlerden sıkılmayıp aynısını TOR'da görüp sıkılmak garip olan kısım burada.
aphrodisiasaphrodisias
Üye
mmoları singlelardan ayıran en büyük özellik mmoların kendini hep patchlerle zırt pırt geliştirmeleri. bunu asla unutmamak gerekli. ayın 10unda gelecek yamayı oyuncuların isteği doğrultusunda grafikleri geliştirmek adına ertelemişler demek ki adamlar oyuncuların fikirlerine isteklerine cevap vermek istiyor ve bu phasing bir çok oyuncuyu rahatsız eder bir durum olursa bir şekilde uyarlama gelecektir düşüncesindeyim
Golden Eagle
Üye

Bilmiyorum, sen oyun dünyasını değiştirmekten bahsetmişsin eyvallah. Benim buna karşı argümanımsa TOR'un zaten böyle bir iddiayla gelmeyişi. Hiçbir zaman MMO tanımını baştan aşağı değiştireceğiz demediler benim bildiğim. Bazı noktaları benzersiz olacak dendi ama genel bir iddia yoktu.

Guild Wars 2 böyle bir iddiayla geliyormuş madem, o dediği gibi çıkmazsa o oyun hakkında bunları demekte haklı olabilirsin ama bu eleştiri gereksiz oluyor onun dışında. Ha oyun adına eksi bir puan denebilir ama rezillik değil kesinlikle. Guild Wars 2 yerine, iddia ettikleri özelliklerle Star Wars yapsalar belki bu oyundan 10 kat güzel olurdu. Ama yok, eldeki bu ve bu haliyle de süper yeterince. Bilmem kaç yıl WoW sıkılmadan oynayıp(ve hala oynamaya devam edip) TOR'a gelip 10 dakika sonra olmamış sıkıldım diye gitmek ve giderken de yıllardır WoW'daki benzer sistemlerden sıkılmayıp aynısını TOR'da görüp sıkılmak garip olan kısım burada.

Oyun çıkmadan yapılan geliştirici günlükleri videolarını izlersen. Özet olarak şu cümlenin geçtiğini görürsün.

"Bu oyun piyasadaki diğer mmoların kopyası olmayacak."

Bu oyunun WoW'a benzemediğini söyleyenler vardı diğer konuda girip cevap veresim gelmedi açıkçası. Boba Fett Jango Fett'en ne kadar farklı ise SWTOR da WoW'dan okadar farklı.

Diğer konuda yayımlanan son videoyu izle aydınlık ya da karanlık taraf ve yeni eklenecek gri bölge Star Wars evreninde taraflara ait eşyaları kullanıp kullanamayacağını mı belirler yoksa bu üç bölge birer felsefe ya da olaylara bakış açısı mıdır ? Bu oyun gerçek bir SW oyunu olabilecek iken korkunç bir WoW kopyasından öteye gitmiyor.
EndOfGreenEndOfGreen
Üye
oyunun fena halde wowa benzediği konusunda haklısınız. hatta farklılıklar bile elden gelmediği için mevcut. iki farklı firma farklı zamanlarda aynı şeyi yapmaya kalkarsa ufak farklılıkların ortaya çıkması doğal.

sadece pvp'de "wow'u aç, gördüğün herşeyi kopyala" mantalitesine ek olarak her sınıfa ekstra bikaç skill vererek daha dinamik bi sistem yakalanmaya çalışılmış. başarılmış da ama şimdiden tekrara sarmaya başladı pvp.

class quest'ler oyunu gerçek anlamda wowdan ayıran tek özellik. ama her biri en az 100er saatlik 8 senaryo yazmaya kalkınca ara sinematikler kötürüm kalmış. habire aynı replikleri tekrar eder olmuşuz. hikayeyi sulandırdıkça sulandıran mmo dinamiklerini de unutmamak lazım, daha önce de bahsetmiştim buralarda. dolayısıyla single player bi oyun gibi bile düşünseniz swtor'u, bugünün stardartlarındaki bi rpgnin kalitesine yaklaşmaktan uzak.
KurtulanSamaKurtulanSama
Üye
200.000 satır diyalog seslendirilmiş oyunda. Senaryolar ve seslendirmeler kesinlikle kötü değil. 34 level karakterim var hiç de sürekli aynı şeyleri söylediğimi hatırlamıyorum. Animasyonlar arada bir garip oluyor olabilir denk gelmedim. Tek sorunum kameranın sinematiklerde yanlış yerde durması oldu o da 2-3 kere başıma geldi sadece.

Ayrıca bugünün standartları dediğin şeyi dikkatli düşün... Herhangi bir MMORPG dekinden kat kat fazla RPG öğesi içeriyor ve single olarak tasarlansa idi neler olabileceğini düşünün.
alaybozan
Üye
@Blight

Dostum, 10dk'da sıkılmak gibi bir durum yok, bu izlenime nereden edindiğini bilmiyorum ama düzeltmem gerek.

"Yıllardır WoW'u sıkılmakdan oynamak" demişsin. Ama WoW her ne kadar yeni birşey icat etmese, eskileri cilalasa da mass kitleye ulaşması açısından bir ilkti. Benim etrafımda kızlı, erkekli herkes WoW oynadı. Hayatında oyun oynamamış insanlar bile. WoW bir sosyal vakaydı. Arkadaşlarla takıldığımız süper muhabbetlerin döndüğü bir cafe gibiydi. Yani WoW sadece bir oyun değildi, dönemin olayıydı, herkes oradaydı. Sıkılmamamızın nedenleri başkaydı.

Ama SWTOR sadece bir oyun ve elinde WoW'un o zamanlar sahip olduğu popüler/sosyal güç yok. Bizi oyun olarak tavlamak zorunda.

Şahsen ben SWTOR'da bir WoW aramıyorum. Çünkü o zamanında yakalanacak bir dönemdi. Voltran'ı, Clementine'i çocukken izlemek, Galatasay'ın UEFA şampiyonluğunu canlı yaşamak gibi. O yüzden eleştirilerimi tamamen objektif yapmaya çalışıyorum ve SWTOR'u sevmek için elimden gelen herşeyi yapıyorum çünkü gerçekten bu potansiyele sahip bir oyun olduğunu ama tüccar mantığına kurban gittiğini düşünüyorum.

@KurtulanSama

30'larda benim de keyfim yerindeydi. 40'lardan sonra iyice baymaya başladı. Etrafımdaki pek çok kişi aynı durumdan yakınıyor.
Class senaryoları çok güzel. Ben Sith Inqusitor oynuyorum ve bayağı eğleniyorum. Bu gerçekten başka hiç bir MMO'da olmayan, insanı hikayenin içine hapseden güzel bir özellik. Keşke oyun sadece bununla kalmasaydı.
discussioncontroller