Japon Shinto İnancı
Extrapit
Üye
Spoiler:
Japon korku hikayeleri ele geçirilme, exorcism, Şamanizm, geleceği görme ve yokai’yi (Japon efsanelerindeki çeşitli yaratıklar) temel alan, hayalet ve poltergeistleri kapsayan, psikolojik korku ve gerilim yaratma üzerine kuruludur. Japon korku öykülerinin izi Edo ve Meiji dönemlerine kadar sürülebilir ve Kaidan olarak isimlendirilirler. Orjinali Budist öykülere dayanan Kaidan, bu sebeple karma elementlerini taşır ve özellikle yapılan yanlışların bedelini ödeten intikamcı hayaletleri anlatır. Bu hayaletler, bazen sadece kötü davranan kişiyi bazen de bir topluluğu hedef alabilir. Kaidan kelimesi artık Japonca’da sıkça kullanılmasa da anlattıkları öykülere eski bir tat katmak isteyenler hikayelerini bu şekilde isimlendirebilirler.
Ringu (Halka) ile batının dikkatini çeken Japon korku kültürünün tek ürünü bu film değil elbette. Japon yönetmenler, Ju-On, Kairo, One Missed Call, Infection, Guinea Pig, Tokyo Gore Police gibi daha bir çok aşina olduğumuz yapıma imza atmış durumdadırlar. Fakat Ju-On, Ringu ve One Missed Call gibi yapımlar batı dünyasına yeni bir efsanevi karakteri tanıtmıştır: Yürei


Yürei’nin ne olduğunu açıklarken biraz Japon inançlarına değinmek de gerekiyor. Çünkü Japon toplumunun ölümden sonraki yaşam inancına göre tüm insanların bir ruhu yani “Reikon”u mevcuttur. Reikon, kişi öldükten sonra vücudu terk eder ve bizim “Araf” olarak adlandırdığımız yere gider; burada, cenaze ve cenaze sonrası ritüellerin doğru ve tam olarak gerçekleştirilmesini bekler. Reikon ancak ritüeller gerektiği şekilde tamamlandığında atalarının ruhuna kavuşabilir.


Fakat kişi bir şiddet eylemi sonucu öldürülmüş veya intihar etmişse ya da cenaze ritüelleri tam ve doğru gerçekleştirilmemişse, intikam, aşk, kıskançlık, nefret ya da üzüntü gibi güçlü duygulardan etkilenmişse o zaman Reikon’u bir Yürei’ye dönüşür. Fiziksel dünyada sıkışıp kalır. Yürei ancak eksik olan ritüeller tamamlanırsa ya da kendisini dünyaya bağlayan duygusal çelişkiler çözülürse ruhlar alemine geri dönebilir aksi halde dünyada kalarak insanlara musallat olmaya devam eder.


17.yüzyılın sonlarında Kaidan, tiyatrolarda popüler hale gelmeye başlayınca Yürei karakterlerine belli başlı bazı özellikler kazandırılmıştır. Bunlar:


- Beyaz giysiler: Edo çağının cenaze giysisi olan beyaz kimono giyerler. Beyaz renk aynı zamanda Shinto dininde saflık anlamına gelmektedir ve rahipler ve ölüler için kullanılan bir renktir.


- Uzun, siyah saçlar: Normal hayatlarında Japon kadınları her zaman saçlarını toplarlar ama cenaze, ölüm gibi durumlarda salık bırakırlar.


- Eller ve ayaklar: Edo dönemindeki hikayelerde Yürei’lerin elleri eklem yerlerinden cansız bir şekilde sarkmaktadır ve bu vücuda dirseklerin sıkıca yaklaştırılmasıyla canlandırılır. Bacak ve ayakları yoktur, havada uçarlar. Kabuki tiyatrosunda çok uzun kimonolar veya iplerin desteğiyle bu özellikler çabucak görsel hayata geçirilmiştir.


- Hitodama: Yürei’ler kendilerine eşlik eden uçan alevler ile tasvir edilirler. Bunlar mavi, yeşil ya da mor renklerde olabilirler. Hayaletin çeşitli parçalarını temsil ederler.


Genel anlamda hayaletler Yürei olarak adlandırılsa da kendi aralarında alt sınıflara ayrılırlar.


• Onryō – Kendilerine yapılan bir yanlış sebebiyle araftan dünyaya gelen intikamcı ruhlardır.

Garez serisideki Kayako Saeki Yurei'ye özellikle Onryo'ya çok doğru bir örnektir. Asla mağlup edilemez, uzun siyah saçları,bembeyaz bir teni ve beyaz bir giysisi vardır. Ve birine birkez musallat oldumu asla bırakmaz.


Tanımı ve verdiğim örnek Spoilerın içinde arkadaşlar. Çok ilgimi çeken bir mitoloji. Lütfen yalnıza ilgilenecekler ve tartışacaklar mesaj atsın.
QuendarthQuendarth
Mod
Yalnız günümüzde hala bu dinin takipçileri var. Başlığı mitoloji bölümüne açman pek uygun olmamış. (Aslında bence sorun yok, hatta mitlerle ilgileniyor olduğumuz için mitoloji bölümünde olması doğru bile diyebiliriz, ama mesela Kuran'da geçen doğaüstü olayların tartışıldığı bir başlık mitoloji bölümüne açılsa eminim müslümanlar bayağı kızardı)
Extrapit
Üye
Doğa Üstü olayları, inançları falan severim ben. Çok ilgimi çekti bu ''İntikamcı Ruh'' inancı.
joker_eginjoker_egin
Üye
Ben de ilgiyle okudum. Paylaştığın için teşekkürler.
discussioncontroller