Blogum ve yaptığım oyunlar
gameovergameover
Üye
Çok sıkıldığım için buralara uğrayıp konuyu güncellemek istedim :) Hem birkaç yeni projem daha oldu hem de sitem değişti. Merak edenler güncel projelerime şuradan ulaşabilir:

anton.website

Eski içerik:

Spoiler:
Kendimce basit, iki kişilik bir oyun ve Goyun sayma uygulaması yazdım (bunlardan sonra iki oyun daha geliştirdim). Oyunun adı Stariway to Earth, açıklamalarını, kaynak kodunu ve kendisini buradan indirebilirsiniz: http://antonsem.com/projelerim/stairway-to-earth

Goyun sayma uygulaması da burada:
http://antonsem.com/projelerim/koyun-sayma-uygulamasi

Particle In A Box (Android ve Chrome Store)
http://antonsem.com/projelerim/particle-in-a-box

Ayrıca blogumda oyun dünyası ile ilgili bildiğim (en azından bildiğimi sandığım) birkaç şey paylaştım ve oyun yapımına giriş tadında birkaç ders yazım. Blogum da bu:
http://antonsem.com/

Not: oyun yapmayı yeni yeni öğreniyorum, yazdığım bu iki uygulamayı da öğrenim sürecinde yazdım, o yüzden çok sert yargılamayın =)
deathly hallowdeathly hallow
Üye
Şu anda bakamadım oyunla uygulamaya ama phyton dersleri çok güzel görünüyor blog'unda. Verdim şukuyu =D
Gkhan
Üye
Hz. Havva ile Hz. Adem'in Allah'ın alman hayırlı olmaz dediği elmayı almasını bu kadar basit ve rahatsız edici bir şekilde anlatman beni aşırı rahatsız etti. Bu rahatsızlığı daha önce Assassin's Creed de The Truth cinematiğinde yaşamıştım oradaki tamamen saçmalıktı tabi ki.
gameovergameover
Üye
@deathly hallow
Python ile oyun yapmanın kısa yolu gibi bir şey o, python'u ayrıntılı anlatmak yerine hevesli insanlara fazla uğraşmadan nasıl basit bir oyun yapabileceklerini anlattım. Zaten orada da yazmıştım, bu iş hoşunuza giderse istihza.com'dan python'u iyice öğrenin diye.
@Gkhan
Amacım kimseyi rahatsız etmek değildi. Zaten oyunu yaparken tema kendiliğinden ortaya çıktı. Vermek istediğim bir mesaj, anlatmak istediğim bir olay da yoktu orada. Ayrıca bu oyunun bitmemiş hali. Tema ortaya çıktıktan sonra şeytanın Adem ve Havva'yı kandırmasını konu alan bir senaryo düşünmüştüm. Hem bu basit bir oyun, kimsenin bunu ciddiye aldığını (alması gerektiğini) düşünmüyorum.

Beğenenler: SiyahSort

Gkhan
Üye
@gameover
Kardeş oyunun güzel basit bir oyun fakat konuda biraz hassas olduğum biraz rahatsız oldum aslında bu rahatsızlığım dediğim gibi assassin's creed e dayanıyor bu oyununda öyle bir amacı olacağını düşündüm fakat dediğine göre yanılmışım k.bakma.
AjiraAjira
Üye
Ben küçüklüğümden beri kod dilleri öğrenmek istiyorum fakat C++ nedir, Phyton nedir bilmiyorum. Şimdiye kadar kullandığım çoğu faydalı program Phyton ile yazılmış. Bu yüzden Phyton hakkında bilgi edinmek istiyorum. Bazı sitelere baktım ama hepsi kodlaradn işe başlamış. Phyton ile neler yapılabilir, sınırı nedir, bu dille android işletim sistemi kullanan bir telefona program yazabilirmiyim, ben bunu öğrenmek istiyorum. Kod dilleri hakkında temel bilgiler içeren bir kaynak önerebilir misiniz?
QuendarthQuendarth
Mod
Wikipedia, ekşi sözlük, forumlar.
AjiraAjira
Üye
Buraya bir tane "You don't say!" etiketi koymamak için kendimi zor tuttum.

Asıl öğrenmek istediğim şey hangi dille neyin yapılabileceği. Yoksa bir sitedeki hazır kodlara bakıp küçük bir şifreleme programı ve basit bir sözlük yazmak zor değil.
QuendarthQuendarth
Mod
Tamam işte dediğin şeyi internette dolaşarak öğrenebilirsin. Belli bir kaynaktan öğrenilecek şey değil.

Mesela ekşi sözlükteki python başlığından 15 saniyede aldığım bilgiler;

"web tabanlı programlar yazmak için gayet ideal olan ve çoğu testlerde java'dan daha hızlı çıkan programlama dili."

"ozellikle network programming adina cok yararli bir programlama dili.
icinde barindirdigi kutuphaneler ile cok guclu network tool'larini cok kolay bir sekilde yapmaya imkan verir."

"nokia s60, web, windows, linux, mac, mikrokontrolörler(arduino, pic, etc...) ve daha zilyon kadar makinede tek bir kodu bile değiştirmeden (aynı python versiyonu olmak kaydıyla, mesela 2.7 gibi..) kopyalayıp çalıştırabileceğiniz ve derleme diye bir şeye gereksinim duymayan (zaten yazılan kodlar program değil script oluyor, ayrıca python intrepreter tabanlı bir dildir.), satırlarca c kodunu üç beş basit kodla (mesela lambda fonksiyonu pek şukela..) halledebileceğiniz, java gibi vm tabanlı dillere göre daha performanslı, web ortamında php ye kafa tutan, hatta bazı iddialı coderlar tarafından test edilip onaylanan, süper basit bir scripting dilidir."

Örnekler çoğaltılabilir. Bir dille neler yapabileceğini merak ediyorsan önce Wikipedia'ya bakarsın, orada yoksa programcıların yazdığı sitelerde araştırırsın. Yani mesela "Python'la yapılabilecek şeyler" diye bir kitap olacağını sanmıyorum.
Gkhan
Üye
@Relentless
Dostum kinaye denilen bir şeyden haberin yoksa yorumlama lütfen .
gameovergameover
Üye
@Gkhan
Dediğim gibi ikisi de oyun sonuçta, çok ciddiye almaya gerek yok (vay be oyunumu AC ile karşılaştırdım ya, ölsem de gam yemem :P). Hem AC serisinin gerçekle alakası olmadığını, sadece kurgu olduğu falan yazıyor bir yerlerde yanlış hatırlamıyorsam.

Programlama dillerine gelirsek;
Programlamaya başlamak ve mantığını anlamak için Python ideal bir dil. C'ye göre çok çok basit ve pratiktir. Tek eksiği biraz daha yavaş çalışması ama o da başlangıç seviyesinde kafaya takılacak bir şey hiç değil. C'nin hızından faydalanabilmek için 9 ay - bir yıl kadar C ile çalışmış olman lazım. Örnek vermek gerekirse Metin2 python ve python için yazılmış grafik kütüphanesi olan pygame (pygame'i bilenlerden yok artık daha neler dediğini duyar gibi oldum :P) ile yapılmış. Eve Online ise Stackless Python ile yazılmış. Stackles Python ile normal Python arasındaki fark C ile C++ arasındaki fark gibi bir şey, Python'u öğrenen rahatlıkla Stackless'ı da öğrenir.

@Ajira
Eğer ki ben oyun nasıl yapılır, hızlı bir şekilde nasıl öğrenebilirim diyorsan benim bloguma bakabilirsin. Yok ben ciddi ciddi programlama öğrenmek istiyorum diyorsan da www.istihza.com'a bak. Gerçi oyun yapacaksan da eninde sonunda oradan Python'u öğrenmen gerekir. Zaten o blogu "Bir bakayım ya, oyun yazmak nasıl bir şeymiş. Sarar mı ki?" diyenler için yazıyorum gibi bir şey. Sararsa tabi ki düzgün ve ayrıntılı bir şekilde öğrenmen gerekir Python'u.
discussioncontroller