Blogum ve yaptığım oyunlar
Gkhan
Üye
@gameover Dostum benimde oyun programcısı olmak hayalimde var bu sene öss sınavına hazırlanmak zorundayım vakit ayıramıyorum fakat yazdan itibaren başlıyorum inşallah senin tecrübelerindende ilerde yararlanmak isterim .
gameovergameover
Üye
@Gkhan
Sorun olursa her zaman sorabilirsin, bildiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalışırım.
Gkhan
Üye
Eyv.
gameovergameover
Üye
Uzun bir aradan sonra bloguma yeni bir pygame dersi ekledim.
http://antonsemchenko.blogspot.com/2012/06/pygame-3.html
e.S
Üye
Bence "Elimde şu malzemelere var, öyleyse bunu yapayım" düşüncesinden ziyade "Şunu yapmak istiyorum, gidip gerekli malzemeleri alayım" düşüncesini benimse, çok daha mutlu olursun katettiğin mesafeyle ilgili.
gameovergameover
Üye
Sadece yapmak istediğim şeye yoğunlaşıp sadece onun için gerekli olan şeyleri öğrenmek çok sağlıklı bir yaklaşım değil bence programlama açısından. Mesela sadece yaptıklarım gibi basit oyunlar yapmak istersem bunun için bir sürü araç vardır internette. Beş dakikada yaparım ama onlar bana çok şey katmaz. Evet, şu anda tam olarak istediğim şeyleri yapamıyor olabilirim ama bunları iyice öğrenip, geliştirip en sonunda istediğim noktaya ulaşabilirim diye düşünüyorum. Hem şimdiye kadar yaptıklarımdan öğrendiğim birçok şey de var, oyun yapmayı öğrenmeye bunlar gibi ufak ufak şeylerle başlamak gerek. Özellikle Stairway to Earth'ü yaparken öğrendiğim bir şey varsa o da bir oyunun o şekilde yapılmaması gerektiği / yapılamayacağıdır.
e.S
Üye
Önce fikrini oturt, sonra çalış demek istedim, aksi takdirde yol alamazsın. Br de, başlayacağın zaman ya en temel ya da en yüksek soyutlama (abstraction) seviyesinden başla, dan diye ortadan Python ile girme; ya Game Maker vs. kullanıcı dostu nesne tabanlı yazılımları kullan, ya da C++ konsolunda çalıştır, böyle ilerleniyor çünkü ;)
gameovergameover
Üye
Katılmıyorum. Python programlamaya girmek, mantığını anlamak için ideal bir dil. Python'dan önce c++ öğrenmeye çalışıyordum, oradan biliyorum. Bu yaptıklarımı c++ ile yapabilmek için birkaç ay daha uğraşmam gerekirdi. Bir de bu projeleri bir şeyler öğrenirken dur şunu deneyim, bir de şunu yazayım derken ortaya çıkardım. Artık program, oyun nasıl yazılır, nelere dikkat etmem lazım falan buları az çok öğrendim ve bundan sonra daha ciddi bir projeye başlayacağım. Mantığını iyice kavradıktan sonra da c++'a geçeceğim. Bence böylesi daha sağlıklı. Zaten kime sorduysam c++ ile başlamak yerine Python ile başla dediler ki sebebini ben de çok iyi anladım.

Edit: Yazdıklarına pek düzgün bir cevap olmamış bu =) Demek istediğim şimdilik aklımda belli bir oyun yapmaktan çok oyunun nasıl yapılacağını öğrenmek var, bu fikir ile başladım işe. Sonuçta belli bir oyun yapmaktan ziyade oyun yapmayı öğrenmek istiyorum.
e.S
Üye
Haklısın, şimdi düşününce kişiden kişiye çok değişken bunlar. Devam et bence, oyun yapmayacak olsan bile programlama becerilerini geliştirir, programlamayacak olsan bile proje idaresi konusunda gleişirsin :)
erengyerengy
Mod
Blog'una şöyle bir göz attım ve belirtmeden geçemeyeceğim: Hangi programlama dilini kullanırsan kullan, programlama dilinin kendisi Türkçe olmadığı sürece, değişken ve benzeri tanımlayıcıları Türkçe adlandırmamanı öneririm. Böylelikle hem "while devam" gibi eğreti ifadelerden kaçınmış, hem de yazdığın koddan faydalanmak isteyen yabancıların asabını bozmamış olursun (Rusça yazılmış kodları okumaya çalışırken neler çektiğimi bir ben bilirim =). Blog'un doğrudan Türkçe bilenleri hedef aldığı için çok önemli olmayabilir, ama yine de genel bir kural olarak aklında bulunsun.
discussioncontroller