Uyku
bora.alper
Üye
Felsefe ilgimi çekiyor ancak ne yazık ki çok bilgisizim bu konuda. O yüzden hatam olursa affola.
####
Ben Uyku'nun felsefi boyutunu merak ediyor ve size bırakıyorum.
####
Ancak oldukça ilgi çekici değil mi? Örneğin Uyku'da zaman kavramı yok(var mı?). Rüyanızın kaç dakika sürdüğünü söyleyebilir misiniz?
####
Komik bir anlatım olacak ama, uyuyoruz ve birden kalkıyoruz. Sanki arada geçen süre hiç yaşanmamış gibi. Ya da zaman kavramı kişiye göre değişiyor mu? Bir hasta için bir gece yıllar kadar uzun hissedilirken, uyuyan bir birey için niye bu kadar kısa hissediliyor?
####
Rüyaların, gerçek dünya ile bir ilişkisi var mı? Rüyalarımızı yorumlamamız mümkün mü? Körler nasıl rüya görür(mü)? Rüyalarımızda ses var mıdır(Bir tek benim rüyalarım mı sessiz)?
####
Uzatmadan Vikipedi'deki Uyku Sayfası'ndan birkaç alıntıyla kapatayım:
Kişinin kolaylıkla uyandırılabildiği, değiştirilmiş bilinçlik halidir.
Uyku aynı zamanda hafızanın yeniden yapılandırılması ve psikolojik yenilenme için gereklidir.
Uyku tam anlamıyla şuursuzluk olarak nitelendirilemez.
####
Bakınız:
http://tr.wikipedia.org/wiki/R%C3%BCya_yorumu
http://tr.wikipedia.org/wiki/D%C3%BC%C5%9Flerin_Yorumu
Glamdring
Üye
Zaman kavramı yok derken ne demek istedin anlamadım, hatırladığın rüyalar zaten rem devrelerinde gerçekleşiyor, hepsi 20'şer dk civarı, öyle olduğu da anlaşılıyor zaten.

Rüyaların gerçek dünyayla ilişkisi vardır, fakat gelecekten haber vermezler. Rüyanda gördüğün mekan ve kişiler daha önce gördüklerini kafanda birleştirmenle oluşur. Konusu da ruhsal durumun ve günlük yaşantındaki olayların yansımasıdır, görmediğin bir şeyle veya duymadığın sesle rüyanda karşılaşmazsın. Bunu söylüyorum zira 20 yaşında bir üniversite öğrencisinin "rüya ruhun bedenden çıkıp dolaşmasıdır" dediğini duydum bir keresinde.

Eğer doğuştan körsen sadece ses duyarak rüya görürsün, sonradan kör olduysan hafızanda belirli imajlar olduğundan rüya görebilirsin.

Rüyanda ses olmaması ise garipmiş, rüyanda insanlar konuşuyor ama sen uğraşıp duyamıyorsan psikolojik bir sorunla alakalı olabilir fakat büyük ihtimalle sesli olduğunu hatırlamıyorsundur. Sonuçta gerçekten ses duymuyorsun, hissettiğin şey database'teki bir sesin tekrar hatırlanması.
kurtkapankurtkapan
Üye

Bunu söylüyorum zira 20 yaşında bir üniversite öğrencisinin "rüya ruhun bedenden çıkıp dolaşmasıdır" dediğini duydum bir keresinde.

Arkadaş karıştırmış. Astral seyahat dedikleri olay o. Beni epey güldürse de bu olay, Insidous filmi güzeldi.
thegmnkthegmnk
Üye
Takip takip takip takip.

KONU DIŞI- Aslında şu anda delicesine bu konuyu fiziğin el verdiği miktarda ders olarak görmek ve hatta sonrasında belki doktaramı bunun üzerine yapmak, belki de bu konuda bir üniversitede ders vermek istiyorum. O derece ilgim var yani, ama Türkiye'de zor :/ -KONU DIŞI
Lonly_Wolf
Üye
Türkiyede zor ama araştırma yapıp amerikada bir üniversiteye gönderip sizinle çalışmak istiyorum dediğinde olmayacak bir şey de değil
QuendarthQuendarth
Mod

Zaman kavramı yok derken ne demek istedin anlamadım, hatırladığın rüyalar zaten rem devrelerinde gerçekleşiyor, hepsi 20'şer dk civarı, öyle olduğu da anlaşılıyor zaten.

Rüyaların gerçek dünyayla ilişkisi vardır, fakat gelecekten haber vermezler. Rüyanda gördüğün mekan ve kişiler daha önce gördüklerini kafanda birleştirmenle oluşur. Konusu da ruhsal durumun ve günlük yaşantındaki olayların yansımasıdır, görmediğin bir şeyle veya duymadığın sesle rüyanda karşılaşmazsın. Bunu söylüyorum zira 20 yaşında bir üniversite öğrencisinin "rüya ruhun bedenden çıkıp dolaşmasıdır" dediğini duydum bir keresinde.

Eğer doğuştan körsen sadece ses duyarak rüya görürsün, sonradan kör olduysan hafızanda belirli imajlar olduğundan rüya görebilirsin.

Rüyanda ses olmaması ise garipmiş, rüyanda insanlar konuşuyor ama sen uğraşıp duyamıyorsan psikolojik bir sorunla alakalı olabilir fakat büyük ihtimalle sesli olduğunu hatırlamıyorsundur. Sonuçta gerçekten ses duymuyorsun, hissettiğin şey database'teki bir sesin tekrar hatırlanması.

Bence doğuştan kör olanların nasıl rüya göreceği körlüğünün sebebine bağlıdır. Konu hakkında bilgim yok ama tahminlerime göre mesela beynindeki görme merkezi arızalı olan birisi rüyasında hiçbir şey göremez, sesleri falan algılar sadece. Ama sadece gözleri körse, beyninde bir sorun yoksa gerçek rüyasında çeşitli renkler, şekiller görebilir. (Buna örnek olarak ressam Eşref Armağan verilebilir. Doğuştan kör olmasına rağmen dokunduğu objelerin şekillerini kafasında canlandırıp resimlerini çizebiliyor, yani kör olmak kafada şekiller oluşturmaya engel değil).

Ayrıca bildiğim kadarıyla rüyalar sadece günlük hayatta yaşanan şeylerin hatırlanmasından oluşmuyor. Mesela ben hiç tanımadığım insanları falan sık sık görüyorum rüyamda. Tabii muhtemelen gerçekte tanıdığım kişilerin bilinç altımdaki yansıması falandır gördüklerim ama yine de işin içine hayal gücü de giriyor.
__skytalker____skytalker__
Üye
Rüyanda gördüğün bir kişi gerçekte görmediğin bir kişi olamaz. Sokakta yanında geçen bir adam olabilir. Ya da filmde gördüğün bir figuran. Sen onları hatırlamasan da beynin hatırlıyor. Görmüş olman yeterli. Bir belgeselde görmüştüm. İnsanın televizyonunda sadece NatGeo olması bazen işe yarıyor :)
bora.alper
Üye

Zaman Kavramı yok derken şöyle: Rüyanızın kaç dakika sürdüğünü sormaktan kastım, o evre'nin kaç dakika sürdüğü değil, sizin kaç dakika hissettiğiniz.

Ses konusuna gelirsek ya bende bir bozukluk var :), ya da hatırlamıyorum :( .
QuendarthQuendarth
Mod

Rüyanda gördüğün bir kişi gerçekte görmediğin bir kişi olamaz. Sokakta yanında geçen bir adam olabilir. Ya da filmde gördüğün bir figuran. Sen onları hatırlamasan da beynin hatırlıyor. Görmüş olman yeterli. Bir belgeselde görmüştüm. İnsanın televizyonunda sadece NatGeo olması bazen işe yarıyor :)

Neden olmasın ki. Ben uyanıkken kafamda tamamen hayali birisini canlandırabiliyorsam rüyamda da canlandırabilmem gerekir. Veya belki uyanıkken kafamda yarattığım ama gerçekte var olmayan birisini rüyamda görüyorumdur. Bence gerçekte o kişiyi görmüş olma zorunluluğu yok.

@bora.alper
Bana da rüyaları sessiz görüyormuşum gibi geliyor. Yani mesela rüyamdaki bir kişinin ne dediğini falan hatırlıyorum ama rüya sırasında sanki sesleri algılamıyorum.
bora.alper
Üye

@bora.alper
Bana da rüyaları sessiz görüyormuşum gibi geliyor. Yani mesela rüyamdaki bir kişinin ne dediğini falan hatırlıyorum ama rüya sırasında sanki sesleri algılamıyorum.

Yalnız olmadığıma çok sevindim. : ] Baştan sona katılıyorum.
Lonly_Wolf
Üye
bazı rüyalarımı olduğu gibi hatırlıyorum.Hatta bazen rüyada olduğumu anlamak için bir şey hissetmeye çalışıyorum.Dokunduğun ağaç dalını hissedebiliyorum mesela.Ya da soğuk esen rüzgarı.
discussioncontroller