Uyku
Extrapit
Üye
Bende birşey merak ediyorum. Mesela gece 22:45'te uyudum. Sabah 11:20 de kalktım. Arada geçen zaman benim için aşırı hızlı. Ama ya daha geç uyuyanlar ya da uyumayanlar için? Zaman kavramı ikimiz içinde farklımı işliyor yoksa? Şöyle anlatayım;
Mesela tatile giderken yolculuk sırasında sürekli arabada uyumaya çalışırımki vakit hızlı geçsin. Uyumazsam çok yavaş geçiyor çünkü.
Birde rüyayla ilgili mesela,rüyalar o gece yatmadan önce yaşadığımız günde ağırlıklı şekilde bize etki eden olaylar ya da uyumadan önce konsantre olduğumuz şeyler sonucumu gerçekleşir? Ya da neden ben karanlıkta uyuyunca kabus görüyorum da ışıkta uyuyunca huzurlu bir rüya görüyorum?
Glamdring
Üye
evet bilader sen uyuyunca biz hep beraber donuyoruz, sen uyanınca da aynen devam ediyoruz anlık gibi geliyor...
__skytalker____skytalker__
Üye

Rüyanda gördüğün bir kişi gerçekte görmediğin bir kişi olamaz. Sokakta yanında geçen bir adam olabilir. Ya da filmde gördüğün bir figuran. Sen onları hatırlamasan da beynin hatırlıyor. Görmüş olman yeterli. Bir belgeselde görmüştüm. İnsanın televizyonunda sadece NatGeo olması bazen işe yarıyor :)

Neden olmasın ki. Ben uyanıkken kafamda tamamen hayali birisini canlandırabiliyorsam rüyamda da canlandırabilmem gerekir. Veya belki uyanıkken kafamda yarattığım ama gerçekte var olmayan birisini rüyamda görüyorumdur. Bence gerçekte o kişiyi görmüş olma zorunluluğu yok.

@bora.alper
Bana da rüyaları sessiz görüyormuşum gibi geliyor. Yani mesela rüyamdaki bir kişinin ne dediğini falan hatırlıyorum ama rüya sırasında sanki sesleri algılamıyorum.

Ben demiyorumki bunu. İlk duyduğumda ben de şaşırmıştım ama bilimsel bir gerçekmiş ne yapalım :)

Ben de nadiren hissediyorum hafiften birşeyler. Bir keresinde boğazıma geçirilen bir süngü yüzünden LAYNNN diye yataktan fırlamışlığım vardır :D
bora.alper
Üye
Birisi uykuda yaşanan düşme hissini açıklasa ya.
Extrapit
Üye

evet bilader sen uyuyunca biz hep beraber donuyoruz, sen uyanınca da aynen devam ediyoruz anlık gibi geliyor...

Birşeyede tartışma çıkarma amacı olmadan cevap ver. Burada felsefe yapıyoruz ve felsefe sorudan ibarettir bende sordum.
Glamdring
Üye
@bora
Tam uykuya dalma esnasında kaslardaki gevşeme ve rahatlığı beyin yanlışlıkla "düşme" olarak algılayıp ona karşılık bir tepki veriyor diye okumuştum bir ara, doğru mudur bilemem.
discussioncontroller