Oyun Programcılığı
Gkhan
Üye
Merhaba benim adım Gökhan. Oyungezer'de ki 2.günüm. Öss sınavına girecek zavallı öğrencilerden biriyim. Hayatıma Oyun Programlama yönünde devam ettirmek istiyorum. Neler yapmam lazım biraz bilgi verirmisiniz. Oyungezer camaatindeki programcılara sesleniyorum teşekkürler şimdiden.:vanish:

Bir sorumda şu olacak Amerika'da master yapmak için neler gerekli ilerde maddi açıda önemli orta halli bir ailenin mensubuyum.:thinking2:

Türkiye'de oyun sektörünü geliştirmek adına yapabileceğim ne varsa yapıcam inşallah ilerde ...:book:

acdervisacdervis
Mod
Oyun programlayacam demeden önce programlamaya ilgin var mı onu düşün. Karşına çıkan problemler aşmayı sevdiğin türden mi? Bilgisayar karşısında saatlerce oturup kod yazmak ilgini çekiyor mu? Matematikle aran nasıl? Mantık ve cebirden hoşlanıyor musun?

gibigibi
dodgerdodger
Üye
Bence oyun programcılığı diye birşey yok. Sonuçta hepsi programlamadan geçiyor. Ayrıca sırf oyunlara merakınızdan bu alana yönelmek istiyorsanız yönelmeyin derim :F
AlphariusAlpharius
Üye

Bence oyun programcılığı diye birşey yok. Sonuçta hepsi programlamadan geçiyor. Ayrıca sırf oyunlara merakınızdan bu alana yönelmek istiyorsanız yönelmeyin derim :F

neRon
Üye

O kadar doğru bir cümleki. Programlama yapmak, oyun oynamaya benzemez. Sıkılmadan, bıkmadan eşelemen gerekir öğrenmek için. Bazen verilen bir ödevin ya da problemin karşısında kafayı yersin, bırakma noktasına gelirsin. İşte böyle anlarda eğer "ben sıkılmam, devam ederim" diyebiliyorsan ve en önemlisi soyut düşünebiliyorsan, Bilgisayar Mühendisliğini yaz. Çok emek isteyen bir iş. İyi düşün derim.
Gkhan
Üye
Yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum soruların cevaplarına geçiyorum

Matematik, Geometri, Fizik soruları ile uğraşmak kadar eğlenceli bir şey yok benim için.
Kod yazma konusunda arkadaşım yazarken 1saat oturup onu izlemiştim zevkli gelmişti.
Kendim yazmayı deneme fırsatı bulamadım fakat inanıyorum başarabilirim.:wings:

Oyun merakım olduğu doğru fakat kodlama ile oynama arasındaki farkı anladım ki bu yüzden istiyorum programlamayı bir şeyler üretmek Türkler neden sağlam bir oyun yapamıyor bunun araştırması içindeyim ... :gossip:

Bu kafayı yeme olayını da Türev'i anlamaya çalışırken yaşamıştım sonunda anlayınca ne kadar sevindim Türev'i bilen anlar :D:whip:

Benim asıl merak ettiğim şey ise programlamaya nereden başlanmalı neler yapılmalı taktikler teknikler nedir başarılı olmak için.
Çok araştırma yaptım fakat tam bir yol bulamadım. Rehber olarak biri bir yol gösterirse çok minnettar olurum.
acdervisacdervis
Mod
Bir betik dili bulup(Python gibi) programlamanın basit konseptlerini öğrenmeni öneririm. İnternette sayısız kaynak var. Sonra yapacağın şeye göre dil seçer ona yoğunlaşırsın.
LetheLethe
Üye
Benim izlediğim yolu yazayım; önce pascaldan başlayarak programlamanın temellerini öğrendim, daha sonra Visual Basic'te orta seviye bir bilgiye sahip olduktan sonra C#'a geçtim. Şuan hala C#'ta kendimi geliştiriyorum. Arada XNA'yı kurcalıyorum çok beceremesemde en azından fikir ediniyorum. Ben de aynı senin gibi Üniversiteye hazırlanıyorum. Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım mühendisliği okumayı düşünüyorum ancak sanırım Bilgisayar Mühendisliğinde Yazılım Mühendisliğinden daha çok programlama-yazılım dersi var.(?) O yüzden de öncelikli olarak hedefim Bilgisayar Mühendisliği okumak. Oyun programcılığı benim için öncelikli değil, tüm yönleriyle programlamayı öğrenmek isytiyorum ancak indie oyun yapımcılarına da özenmiyor değilim tabi.
Gkhan
Üye
Python ve Pascal' baktım biraz basit gibi duruyor ama anladığıma göre direk C#'dan başlamak ağır kaçar diyorsunuz.

XNA kursuna gitmeyi planlıyorum üniversitede doğru bir karar mı ?

Bilgisayar Mühendisliği Yazılım Mühendisliğinden daha kapsamlı Marmara Yazılım düşündüm sonra dedim yok Mühendislik daha ii inşallah ii bi yer kazanırız yaw şöyle İTÜ olsun Marmara olsun .
dodgerdodger
Üye

Benim izlediğim yolu yazayım; önce pascaldan başlayarak programlamanın temellerini öğrendim, daha sonra Visual Basic'te orta seviye bir bilgiye sahip olduktan sonra C#'a geçtim. Şuan hala C#'ta kendimi geliştiriyorum. Arada XNA'yı kurcalıyorum çok beceremesemde en azından fikir ediniyorum. Ben de aynı senin gibi Üniversiteye hazırlanıyorum. Bilgisayar Mühendisliği veya Yazılım mühendisliği okumayı düşünüyorum ancak sanırım Bilgisayar Mühendisliğinde Yazılım Mühendisliğinden daha çok programlama-yazılım dersi var.(?) O yüzden de öncelikli olarak hedefim Bilgisayar Mühendisliği okumak. Oyun programcılığı benim için öncelikli değil, tüm yönleriyle programlamayı öğrenmek isytiyorum ancak indie oyun yapımcılarına da özenmiyor değilim tabi.

Bizim okulda Bilgisayar mühendisliğinde elektrik, logic devreler, sinyal vsvs gibi dersler var. Diğer programlar bu derslerden arındırılmış oluyor sanırım.
darkprensdarkprens
Üye
Direk C ogrenmeye basla. Agir falan kacmaz. C# veya C++ degil. Direk C.

Duyduguma gore C'yi ogrendikten sonra diger programlama dillerini ogrenmek daha kolaymis.

C++, Java ve yanilmiyorsam Pyhton'un C uzerinden yapildigini dusunursek.
discussioncontroller