Oyun Programcılığı
dodgerdodger
Üye
C öğrenmek gereksiz değil ama zaman kaybı olabilir. En azından C++ ile başlamak daha mantıklı. Compiler bazında bile C++ daha kullanışlı. Her haltı yalayıp yutmaya gerek kalmadan compiler yol gösteriyor zaten. Gerçi yeni birşey üzerinde C yazmadım hiç :F En son VB6 üzerinde yazmıştım. Sonra C++ yazmaya başlayınca direk çağ atlamış gibi gelmişti :P
Gkhan
Üye
C++ ı çoğu kişi öneriyor zaten ama sorum şu C++ ı öğrendim diğelim ondan sonra ne yapmam lazım ?
EnewwssEnewwss
Üye
Oyun motoru :P
dodgerdodger
Üye
Unreal beleş dağıtılıyor. Motorsa motor..
Gkhan
Üye
Çok teşekkürler beyler çok yardımcı oldunuz ııı son bir sorum daha XNA ile Oyun Programlama öğrensem işime yarar mı ? Bide adam gibi bir programcı olmak için master gerekiyor mu ?
FaironFairon
Üye
Adam gibi bir programcı olman için okuldan çok senin ilgin ve azmin gerekiyor. Sadece okulla olacak bir iş değil bu ki okulun çok bir faydası olmuyor zaten diploma haricinde, senin bir şeyler yapman gerekiyor. Bu yüzden masterdan ziyade senin okul haricinde sürekli araştırıp kendini geliştirmen ve iyi bir staj dönemi geçirmen daha etkili olacaktır iyi bir programcı olmanda.
dodgerdodger
Üye
Samimi olarak söylüyorum, okulda bi halt öğrenilmiyor aslında. Sırf ezberle 4 yılda mezun olanı da var bizim okulda. Bi arkadaşım da 2 yıl uzattı okulu ama çatır çatır yazıyor, MSP falan hatta.
neRon
Üye

Samimi olarak söylüyorum, okulda bi halt öğrenilmiyor aslında. Sırf ezberle 4 yılda mezun olanı da var bizim okulda. Bi arkadaşım da 2 yıl uzattı okulu ama çatır çatır yazıyor, MSP falan hatta.

Bu konuda birşey sormak istiyorum. Daha 1. sınıfım, hoca da diyor sadece temellerini veriyoruz araştırması size kalmış diye. Ben web tasarımı ve güvenlik konularına ilgi duyuyorum. Bunun için önerebileceğin(iz) bir kaynak var mı? İleri düzey java ve temel seviye web tasarımıyla ilgili.
dodgerdodger
Üye
Bizde Java 4. sınıfta seçmeli ders olarak geliyor ama herşey temel olarak öğretiliyor. İleride gerçekten yazılımcı olmak istiyorsanız şimdiden okul dışında da öğrenmeniz gerekiyor.

1. sınıf C: Fonksiyonlarda bitti.
2. sınıf C++ : Class'larda bitti (sanırım :F )
3. SQL vs : Trigger'da bitti :P

Yani derslerde belli bir noktaya kadar öğretiliyor. Ben basit bir tutorial'a baktığım zaman bile yeni birşey bulabiliyorum. Ama yukarıda bahsettiğim çocuk C#,C++,Silverlight, Java falan kasıyor acayip. Eleman .net falan akıtıyor yani :P
neRon
Üye

Bizde Java 4. sınıfta seçmeli ders olarak geliyor ama herşey temel olarak öğretiliyor. İleride gerçekten yazılımcı olmak istiyorsanız şimdiden okul dışında da öğrenmeniz gerekiyor.

1. sınıf C: Fonksiyonlarda bitti.
2. sınıf C++ : Class'larda bitti (sanırım :F )
3. SQL vs : Trigger'da bitti :P

Yani derslerde belli bir noktaya kadar öğretiliyor. Ben basit bir tutorial'a baktığım zaman bile yeni birşey bulabiliyorum. Ama yukarıda bahsettiğim çocuk C#,C++,Silverlight, Java falan kasıyor acayip. Eleman .net falan akıtıyor yani :P

Hmm, ilk dönem javayı Recursion ve İnheritance dahil dibine kadar öğrenmiştim, öküzlüğüme ödevleri boşladığım için kalmıştım. İlginçmiş sizin müfredat eğer classlarda kesiyorlarsa, çünkü asıl iş classlarda başlıyor.(yanlış anlama, bilmişlik taslamıyorum sadece şaşırdım ;P)

Sorun şu ki, kendi kendine öğrenme işi karmaşık geliyor. Hani nereden başlayacağımı bilmiyorum tam olarak. Eskiden oyun tasarlamayı düşünüyordum, artık neredeyse hiç oyun oynamıyorum. Onun yerine düşündüm ve ilgimi çeken iki alanı buldum. Güvenlik ve web. Ancak bu ikisi o kadar geniş bir dünya ki, neresinden başlayacağımı bilemiyorum. ;/
discussioncontroller