Oyun Programcılığı
dodgerdodger
Üye
Class değil, Inheritance falan da vardı. 2 yıl oldu olacak o dersleri vereli, bütün konu başlıklarını hatırlayamıyorum.

google en büyük kaynak haliyle. C# için MSDN araştırıcam ben mesela. ekşi sözlük'te de ilgili konu başlıklarında bazıları güzel siteler önermiş olabiliyor.
ThyestesThyestes
Üye
Dodgerların müfredat bizimkine daha çok benziyor. Neron siz C görmediniz mi direk Java'dan mı girdiniz? Biz de mesela 1. sınıfa C ve C++ veriliyor. 2. sınıfta veri yapıları alıyorsun.
neRon
Üye

Dodgerların müfredat bizimkine daha çok benziyor. Neron siz C görmediniz mi direk Java'dan mı girdiniz? Biz de mesela 1. sınıfa C ve C++ veriliyor. 2. sınıfta veri yapıları alıyorsun.

Evet, 1. sınıf ilk dönem java, ikinci dönem C var bizde. Ancak C seçmeli ders konumunda. Eğer javayı geçemezsen 2. sınıftaki veri yapılarını ve nesnesel programlamayı alamıyorsun. Okul java tabanlı.
Gkhan
Üye
Çok yardımcı oldunuz sağolun şimdi tek yapmam gereken öss sınavından sonra araştırıp öğrenmek C veya C++ dan başlarım ana diller bunlar heralde .
Gkhan
Üye
Aradığım cevaplardan birini cevapladın kardeş teşekkürler.
Yurt dışı diplomam olursa nasıl olur dersin ? Burslu olarak okuyabilirim İngiltere de.
goo_khangoo_khan
Üye
Türkiye'de adam akıllı oyun sektörü olmadığı, yurt dışındaki firmaların da türk programcı diye ölüp bitmediği düşünüldüğünde öncelikle bi oyun programlamaya yetecek bütçesi olan bi studyo kurabilecek kadar parayı çöpe atabilecek zengin bi adam olman.

Yoksa doktor, avukat, öğretmen, mühendis falan ol.
QuendarthQuendarth
Mod
Artık indie oyunlar iyice popülerleştiği için kendi çapında basit oyunlar geliştirerek de kendine yetecek kadar para kazanabilirsin aslında.
Gkhan
Üye
Türkiye'de durum vahim yani ancak merak ettiğim mesele bu sektör bizde ne zaman canlanacak sektörün elinden tutan zengin birileri yok mu yaw Türkiye'de ki tüm programcılar belli bir grup çerçevesinde toplansa çok büyük işler olur gibime geliyor.
gameovergameover
Üye
Biraz geç bir cevap olacak sanırım ama bir iki bir şey yazayım yine de. Öncelikle yukarıda okuduğum bazı şeylere katılmıyorum. Ben bu alanda kendimi yavaş yavaş geliştiriyorum. Bu işi iyi derecede bilen arkadaşlar var (TaleWorld'ta çalışanlar var, bu sene Global Game Jam'de 2. olmuş olanlar var). Öncelikle sana önerebileceğim tek şey var, C veya C++ gibi diller en son bakacağın diller olsun. Kötü olduklarından ya da kullanılmadıklarından değil, giriş seviyesi için aşırı zor (dilin kendisi değil, uygulama geliştirmek zor). Bahsettiğim arkadaşlarımdan hiçbirisi ne C ile ne de C++ ile bir oyun yazmadı, hatta konusunu bile açmıyorlar.

Başlangıçta Python + pygame öğrensen bence çok güzel olur (benim tavsiyem öyle yapman). Ya da biraz C# öğrenip çok kolay ve hızlı bir şekilde Unity ile oyun geliştirebilirsin. Tabi Unity için python bilmen gerekmiyor ama bilirsen ve pygame ile bir iki küçük oyun geliştirmiş olursan hem programlama konusunda daha iyi bir fikrin olur hem de Unity'nin değerini ve kolaylığını çok daha iyi anlarsın. Bir de Python'u öğrendikten sonra C#'ı öğrenmen de kolay olur. Sonra istersen bir iki hafta inceleyerek C'yi ve C++'ı da öğrenebilirsin. Zaten bir iki programlama dili bildikten sonra yenisini öğrenmek çok kolay oluyor.

Biraz reklam gibi olacak ama bu konu ile ilgili bir blogum var. Yazmaya başlamamın sebebi "acaba oyun yapmalı mıyım? Sever miyim?" diye düşünenlere yol göstermekti. Kısa yoldan basit oyun geliştirmen için python + pygmae dersleri var. İstersen bakabilirsin: antonsemchenko.blogspot.com

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
BerkayAydinn
Üye
Bu evre bence artık oyun oynamaktak sıkılmış kişilerden oluşuyor ama gerçekten bu işte yükseldiginizde ki türkiyede gittikce gelişen bir şey oyun üretimi ve oyun programlama gerçekten güzel şeylere yol acıyor türkiyeninde oyun konusundan bence buna ihtiyacı var ama biraz kafa yorucu bir iş hayal gücüne filan bayagı dayanıyor.
discussioncontroller