Oyun Programcılığı
Gkhan
Üye
Merhaba , bu konuyu yaklaşık bir sene önce açmıştım ve şimdi baktığımda gördüklerimi söylemek istiyorum kendi açımdan.istediğim gibi bilgisayar mühendisliğini kazandım sakarya üniversitesinde ve programlama bakımından üniversitenin pek fazla birşey vermediğini gördüm max. %10unu verir oda teşvik kısmıdır zaten gerisi sadece kendi uğraşınla olacak bişey. üniversitenin faydası varmı tabiki var diploma veriyor sana stajlar ne biliyim kayda değer projelere destek verir üniversite, çalışan bir öğrenci üniversiteyi iyi değerlendirebilir ki üniversitede gerçek anlamda çalışan öğrenci sayısıda azdır. sonra sosyal anlamda başka bilgisayar dallarına yönelme açısından da büyük katkısı var. yurt dışına gitme imkanı sağlıyor. bu gibi örnekler çokça sayılabilir.

Birazda oyun programlama adına konuşayım gerçekten zor ve uğraş gerektiren bir alan ben daha girmedim ilerde girmeyi düşünüyorum çünkü önemli olan oyun programlamaya yönelmek değil program dili ve algoritma bilmek olduğunu öğrendim bu sene zaten gerisi hangi alanda kendini geliştireceğine bağlı.

Bu yazıyı okuyanlar arasında üniversite adayı varsa eğer üniversiteye geçince eğer kalacak arkadaşınız varsa çok iyi tanıyorsanız eve çıkın. Eğer iyi tanımıyorsanız birlikte yaşamaya başlayınca zorluklar olabilir. Ama derseniz yurda çıkarım ben özel yurtlar yerine devlet yurduna yani kyk ya gidin çok daha rahat geçer 1 sene tabi devlet yurdu çıkarsa zaten sonraki seneler eve çıkılıyor genelde.

Beğenenler: gameover

thegmnkthegmnk
Üye
Ben mesela bu aralar Yapay Zeka'nın çok ilgimi çektiğini farkettim, sektöre buradan girebilir miyim diye düşünüyorumç. Tabii bu bana yetmez, asıl isteğim direkt Oyun Tasarımcısı olmak, ki oyunun diğer alanlarından da(hikaye, anlatım, sinematiklik, oyun yapısı, sektör kültürü, görsel kısmı vs vs) anladığımı veya kendimi ilerleyen yıllarda bu alanlarda geliştirebileceğimi düşünüyorum. Özellikle de ekstra olarak sinema alanında ciddi olarak okumayı/bilgilenmeyi/öğrenmeyi düşünüyorum, Kojima gibi. Siz ne düşünüyorsunuz, ütopik mi yoksa azimle yapılmayacak şey değil mi?

EDIT: Her ne kadar zevk almam önemli olsa da, biraz da B planı olarak garantisi olan bir iş istiyorum bu yüzden Bilgisayar dedim.

EDIT 2: Peki bölüm olarak ne kadar ağırdır bilgisayar? Bildiğim kadarıyla diğer mühendisliklere göre oldukça hafif, peki hem dersleri götürüp hem de bir yandan kendimi bu istediğim konularda(programcılık olsun, sinema olsun) geliştirebilecek vakti ayırabilir miyim?
gameovergameover
Üye
Bilgisayar o kadar da hafif bir bölüm değil. Diğer okullarda nasıldır bilmiyorum ama ODTÜ'de elektrik elektronik veya makine mühendisliği de milleti zorluyor ama sebebi derslerin aşırı ağır olması değil, notlandırma yaparken sınıfın ortalamasına bakılıyor ve o bölümleri okuyanlar genelde çok inek oldukları için ortalamalar çok yüksek çıkıyor. Bilgisayar mühendisliği için bu geçerli değil. Bir de bilgisayar okuyorsan ortalamana çok fazla bakmıyorlar. Üç senedir ikinci sınıfa geçememiş bir arkadaşım bir yerlerde çalışıyor mesela. Yine de dediğim gibi çok hafif bir bölüm değil. Sık sık ödevler yüzünden bölümde falan sabahlayanlar oluyor falan.

Bir de oyun tasarımcısı olacaksan önce bir iki programlama dili öğrenip birkaç oyun geliştirmelisin ki en teknik olarak nelerin kolay ya da zor olduğunu öğrenmelisin. Bir de zaten bir yere gidip "Ben çok güzel yapay zeka yazıyom!" dersen kimse seni almaz. O yüzden şöyle bir şey yaptım, özellikle yapay zekasına yoğunlaştım diyebileceğin bir şey olmalı.

Son olarak bir şey daha ekleyeceğim, büyük oyun firmalarında çalışırken yaptığın şey (programlama açısından tabi) Aselsan, Havelsan ya da başka bir yazılım şirketinde yaptığın şeyden çok farklı olmuyor.

Beğenenler: Gkhan

Sifon
Üye
ODTÜ bilgisayarcılar baya yarışmalara falan da katılıyor, üniversite yurtdışı için ödenek de ayırıyor o olay güzel. Oyun programlamayla ilgili konferans düzenleniyor baya onlara da katılmak lazım.
gameovergameover
Üye
Katılın tabi olum, boşuna mı düzenliyoruz :) bu pazar da programlama yarışmasının ödül töreni var mesela, TaleWorlds'ten Armağan Yavuz gelecek konuşmaya. Hem tanışırız falan güzel olur. Gelin gelin :)
Gkhan
Üye
Bilgisayar mühendisliğinin hafifliği konusunda diyebilceğim gameoverın dediği gibi pek hafif değil ama genelde yoklama derdi pek sıkıntı değil bizim bölümde fizik ve matematikten zorlamıyorlar ödevler konusunda fln geçme notumuz 100 üzerinden 50 mesela tabi başka yerlerde örnek ktüde 65 ve ktünün soruları daha zor üniversiteden üniveristeye değişiyor bölümün tek ağırlığı alan dersleri kendimden örnek veriyim algoritma ve programlama dersimizde ödevlerin etkisi %45tir. ödevleri yapmak vize ve finale çalışmaktan zordur güzel yanı bu ödevleri yaptıkça amacına ulaşıyor olman yani alanında kendini geliştirmende yardımcı oluyorlar . Yani bölüm o kadar zor olmamasına rağmen kendini bilgisayar dünyasında ispat edebilmen tüm mühendislikleri bitirmeye bedel diye düşünüyorum. Bir de azimle yapılamayacak pek bir şey olduğunu sanmıyorum.
thegmnkthegmnk
Üye
Zaten hafif, yatacağım birşey olmasını beklemiyorum ama en azından kendimi geliştirmeye zaman ayırabilecek miyim, derdim bu.

Bir iki programlama dili öğrenip oyun geliştirmeliyim demişsin, bu tip şeyler kastettiğim. Bunu üniversitede okurken, ekstra olarak yapsam olur ama değil mi, yani illa bu yaştan(17) uğraşmam gerekiyor mu?

Zaten ben büyük firmalarda öyle programlama yapmak istemiyorum. Dediğim gibi, bunu hem sektöre bir giriş hem de B planı olarak garanti bir mesleğim olması için istiyorum. Yoksa bir kere işe girdim mi kendimi kanıtlayabileceğimden eminim.
Gkhan
Üye
Tabi, kendini geliştirmeye bolca zamanın olacak yanlız şu üçleme çok önemli eğer kendimide geliştiririm sosyal yaşantımda olur diyorsan uyku sorunu olacak eğer sosyal yaşantım olmasada olur dersen uykunuda alırsın kendinide geliştirirsin eğer dersen sosyal yaşantım olsun uykumuda alayım o zaman kendini geliştiremezsin benim bu sene yaptığım gibi 2. dediğim şekilde gününü kullandığın sürece ve bir de azim varsa önünde kimse duramaz işte .

Beğenenler: gameover, Kekremsi

thegmnkthegmnk
Üye
ODTÜ istiyoruz abi, sosyal yaşantı elbette olacak :)

Bu arada gameover, Armağan Yavuz'un geleceği konuşma tam olarak nasıl olacak, yani belli bir konu üzerine olacak mı yoksa sadece ödül töreni mi?

SMALL EDIT: Bir de, özellikle ODTÜ'de, Taleworlds falan işi göstermek, stajvari bir pratik yaptırmak veya sadece tanıtmak gibi amaçlarla bölüm öğrencilerine yönelik faaliyetler düzenliyor mu? Ya da en azından "İsteyeni bekleriz" tarzı bir durum var mı merak ettim.
gameovergameover
Üye
@thegmnk
Gkhan güzel açıklamış konuyu. Okurken tabi ki bir yandan oyun geliştirebilirsin. Hatta yapmalısın da. Sen şimdilik güzel bir üniversite kazanmaya bak, kazandıktan sonra bol bol oyun geliştirmek için fırsatın olacak. TaleWorlds ODTÜ için özel bir şey yapmasa da birçok arkadaşım orada staj yaptı, birkaçı da işe girdi. Armağan Yavuz'a hangi konuda konuşması gerektiğini falan söylemedik de herhalde yeni oyunları hakkında falan konuşur diye tahmin ediyorum. Ödül vermek için gelmeyecek yani, söyleşi tarzı bir şey olacak. Sen gel gel törene, hem merak ettiğin bir çok konuda sana yardımcı oluruz :)
discussioncontroller