Kurtadam: Yeni Bir Başlangıç
XFire1994
Üye
ÖNEMLİ NOT: Bu bir oyun başlığı değildir. Bu yakın gelecekte açılması muhtemel olan bir oyun için kuralların yayınlanacağı ve tartışılacağı bir başlıktır. Bu oyun en erken şu an oynanan kurtadam oyunu bittikten sonra başlayacaktır ancak başlangıç tarihinin yaza kadar sarkması da olasıdır.

[center]OYUN MEKANİKLERİ[/center]
1) Genel Yapı

Yöneticiler oyunun başladığını başlıkta bildirir bildirmez oyuncular mesaj atmaya başlayabilir. Oyun gündüz aşamasında başlar. Gündüz, yeterli sayıda oyuncu bir oyuncuyu linç etmek veya günü linçsiz bitirmek için oy verene kadar devam eder. Oyun yöneticileri bir günün zaman limitini başlıkta belirtir. Eğer zaman limiti dolduğunda genel bir karara varılmamışsa gün linç olmadan biter. Gündüz aşaması bitince gece başlar. Oyun yöneticileri gündüz aşamasının sonuçlarını belirten bir sahne yazarlar. Oyuncular oyun başlığına mesaj atmaya devam edebilir ancak oy veremezler. Gece, oyun yöneticileri gece kullanılan güçlerin sonuçlarını belirten bir sahne yazana kadar devam eder. Gündüz ve gece aşamaları oyun bitene kadar birbirini takip etmeye devam eder.

2) Gündüz Aşaması

Gündüz sırasında oyuncular başlıkta mesaj yazabilir ve oy kullanabilir. Bazı rollerin gündüz kullanabilecekleri özel güçleri olabilir. Ayrıntılı bilgi için rol tablosuna bakınız.

2.1) Oy mekanikleri

Bir oyuncuyu oylamak için onun ismini kalın yazın.

Günü linçsiz bitirmeyi oylamak için "gece" kelimesini kalın yazın.

Oyunuzu değiştirmek için başka bir oyuncunun ismini veya "gece" kelimesini kalın yazın.

Oyunuzu yeni bir oy kullanmadan kaldırmak için "sil" kelimesini kalın yazın.

2.2) Oy sınırlamaları

Sadece gündüz aşamasında oy kullanabilirsiniz. Aynı anda sadece bir oyunuz bulunabilir. Kendinize oy veremezsiniz.

2.3) Kalın yazma sınırlamaları

Kalın yazmak sadece oylama için kullanılmalıdır. Eğer bir kelime veya cümleye dikkat çekmek istiyorsanız altını çizin veya renkli yazın.

2.4) Çoğunluğa ulaşmak

Çoğunluk aktif oyuncuların yarısının veya daha fazlasının bir oyuncunun linçi veya gece için oy kullanmasıdır.

2.5) Günü bitirmek

Gün çoğunluğa ulaşılır ulaşılmaz veya gün için belirlenen zaman limiti biter bitmez sona erer. Linç edilen kişi artık aktif bir oyuncu değildir ve başlığa mesaj atması yasaktır.

3) Gece Aşaması

Gece sırasında oyuncular mesaj atabilir ancak oy veremezler. Bazı rollerin gece kullanabilecekleri güçleri vardır. Ayrıntılı bilgi için rol tablosuna bakınız.

3.1) Güç kullanmak

Eğer rolünüz gece kullanılabilecek bir özel güç barındırıyorsa oyun yöneticilerine ne yapacağınıza dair bir özel mesaj atmalısınız. Eğer gücünüzü kullanmamaya karar verirseniz bunun hakkında da oyun yöneticilerine özel mesaj atmalısınız. Oyunda gece için de zaman limiti vardır. Tüm oyuncular güç kullanımlarını bu süre içinde göndermelidir.

4) Oyun sonu

Gündüz ve gece aşamaları oyun bitene kadar birbirini takip edecektir. Oyun gündüz veya gece aşamasında bitebilir.

4.1) Kazanma koşulları

Oyun herhangi bir takım kazanma koşullarını yerine getirdiğinde sona erer. Bu gerçekleştiğinde oyun yöneticileri bunu başlıkta duyurur.

Kurtadam bir takım oyunudur. Herhangi bir takım kazanma koşullarını yerine getirdiğinde o takımın aktif veya ölü tüm üyeleri oyunu kazanır.

Oyun sona erdiğinde oyun yöneticileri herkesin rolünü açıklar.

[center]Gündüz ve Gece Süreleri[/center]

Gündüzler 32, geceler 8 saat sürecektir. Eğer bütün güç kullanımları gönderilmişse gece daha erken bitebilir. Ne olursa olsun bir gece en az iki saat sürer.

[center]Önemli Kurallar[/center]

Aktif Olma Kuralı:

Her oyuncu en az 24 saatte bir mesaj atmak zorundadır. 1. gecenin sonundan itibaren 24 saatte oy kullanmayan oyuncular oyun yöneticileri tarafından öldürülecektir.

1. gün ve 1. gecede aktif olmamaktan dolayı öldürülme olmayacaktır. Eğer bir oyuncu 1. gün/gece'de aktif olmazsa onun yerine başka bir oyuncu alınır. Eğer yedek oyuncu bulunamazsa inaktif oyuncu öldürülür.

Başlığa mesaj atmak:

Oyun başlığına sadece oyun yöneticileri ve aktif oyuncular mesaj atabilirler. Oyun sırasında linç edilmiş/öldürülmüş oyuncular ile oyunu oynamayanların konuya mesaj atması veya oyuna herhangi bir şekilde karışması/fikir belirtmesi yasaktır. Oyun yöneticilerinin oyun hakkında fikir belirtmesi yasaktır.
XFire1994
Üye
Oyun Hakkında:

Bu oyun sadece Kurtadam ve Sivil rollerini içerecektir. Linç edilen ve gece öldürülen oyuncuların kimlikleri oyun yöneticileri tarafından açıklanacaktır.

Kurtadam: Her gece öldürmek istedikleri bir kişinin adını oyun yöneticilerine verirler. O oyuncu o gecenin sonunda ölür. Kötülerle aynı taraftadır.

Sivil: Özel bir gücü yoktur. İyilerle aynı taraftadır.

Oyuncu listesi:
Samson
Amenquiver
Relentless
deathly hallow
chackal
nester
herobeyyyyyy
LETHE
bodo
Canky
bayonetverss
RelentlessRelentless
Üye
Sadece Kurtadam ve Sivil olacağına göre, karakter oranını iyi tutturmak lazım. Hani normalde 14 civarı bir grupta 3 Kurtadam falan oluyordu. Şimdi 2 daha uygun gibi geldi bana.
XFire1994
Üye
11-12-13 kişide 2 kurtadam, 14-15-16 kişide 3 kurtadam diye gidiyor sıralama normalde. En kötü ihtimalle kişi sayısına göre dengelemek için 2 taraftan birine özel güç verilebilir.
XFire1994
Üye
Abi bu kurallarla ilgili hiçbir düşünce, eleştiri, soru falan yok mu? Boşuna mı endişelendim lan ben? :/
AdramelechAdramelech
Üye
Abi genel konuya link falan at insanlar görsünler. ^^
XFire1994
Üye
Adra'nın oyunu sona erdiğine göre bu konuyu hortlatabilirim. Oyuncu alımına şimdiden başlarım, oyunu da olabilecek en kısa zamanda başlatırım.
nester
Üye
ben her türlü varım zaten.Yazabilirsin beni

Edit:Kuralları okumadım henüz okuduktan sonra yorum yapabilirim :)
bodo
Üye
Yaz madem beni.
XFire1994
Üye
Kuralları okuyun ya, ilk defa uygulanacak bu kurallar. Herkes fikrini, önerisini falan belirtsin :)
AvenAven
Üye
Beni de yazın.
discussioncontroller