İçecekler
Misafir
zuhahaha bu gün biyokimyadan kolayla ilgili güncel bilgiler aldıkta konuyu görünce dumur oldum aferm kolaya devam diyorum
xD
için için..
Quicksilver
Üye
Bende ilk defa duyuyorum Swoosh ve inanmıyorum. Komplo kurdular bize. Bunu bilmememiz mümkün değil. Ayrıca Pepsi Coca Cola'yı ezer. Gerçi ağız sağlığı nedeniyle kola içmiyorum artık. Lipton Ice Tea Limon favorim.
SwooshSwoosh
Üye
komplo mu? dammit!
ice tea'lerin 1 litrelik versiyonu günlük sıvı ihtiyacımı gideriyor benim de şu aralar. ice tea = coca cola > pepsi.
Laçin
Üye
Ayran>Godumun kolaları ;D

Aslında bir "ayran" fan club kurmanın zamanı geldi :aşk2: Bu arada en doğal meyve sularını Aroma üretiyor. Bizzat kendim gördüm fabrikalarında ;)
hi_jackerhi_jacker
Üye
Hepsini mi gördün yoksa sadece aromanın düzgün yaptığını mı gördün :P?
mutluadige
Üye
Tamamen alıntıdır. Ama bir okuyun bakalım. Ondan sonra kola içmeyi bir daha düşünün.
TUVALETİ TEMİZLEMEK İÇİN: Bir kutu kolayı klozetin içine dökünüz. Bir saat kadar bekleyiniz ve sifonu çekiniz. Koladaki sitrik asit tuvalet başındaki lekeleri yok edecektir.
KROM TAMPONLARDAKI PAS LEKELERINI YOK ETMEK İÇİN: Tamponu Coca-Cola'ya batırılmış marlboro folyosuyla iyice ovunuz.
AKÜ KUTUP BAŞLARINDA ÇAPAĞI TEMİZLEMEK İÇİN: Bir kutu kolayı kutup başlarına dökün ve çapak yok olsun.
PASLANMIŞ BİR CİVATAYI SÖKMEK İÇİN: Coca-colaya batırılmıs bir bezi birkaç dakika paslı civataya uygulayınız.
ELBISENİZDEKİ YAĞ LEKESİNİ ÇIKARMAK İÇİN: Bir kutu kolayı lekeli giyeceklerin üstüne boşaltın, deterjanı ekleyin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Coca-cola yağ lekelerinin yok olmasına yardim edecektir.
COCA-COLA + PEPSI ARABALARIN ÖN CAMINDAKI LEKELERI YOK EDER.
!!! AYRICA BİZ BU MADDEYİ İÇERİZ !!!

1.) Coca-Cola ve Pepsi'nin ortalama pH değeri 3.4. Bu asitte dişleri ve kemikleri eritmek için yeterlidir.
2.) Pepsi veya Coca-Cola'yi içmeden önce bir düşünün.
3.) Dünyada kimsenin tavsiye edemeyeceği CARBONDİOKSİT içiyorsunuz.
İki yil önce Delhi üniversitesinde "kim daha fazla coca-cola içecek" diye bir yarışma yapıldı. Sekiz litre coca-cola içen kazandı ve herkesin gözü önünde öldü. Neden? Çünkü çok fazla karbondioksit almıştı ve kanında yeterli oksijen yoktu.
Birisi, kırılmış dişini bir şişe pepsinin içine koydu ve diş 10 günde eridi!!! Dişler ve kemikler ölümden sonra en fazla dayanabilen organlarımızdırlar.
Bir sise kola içerek midenize ve bağırsaklarınıza ne yaptığınızı bir düşünün...
Arkadaşlar Coca-cola ve Pepsi ile ilgili gönderilen yazı; liseli birkaç genç arkadaşın ortak platformlarda yapılan tartışmalar sonucu aldıkları bir kararın ürünüdür. Bu yazı internet üzerinden gönderilerek yayılması amaçlanmıştır. Zaten onlar da \'boyalı basın\'dan ya da \'yaz eylemcisi\' kimi sivil toplum örgütlerinden ve siyasi parti gibi oluşumlardan destek beklemiyorlar. Yoksa hasa ulusal Coca-Cola ve Pepsi şirketlerimiz kendilerine yaptıkları parasal desteği ya da promosyon adı altında verilen \'sus\' paylarını vermezler. O liseli arkadaşlarınsa maddi açıdan bağımlı olduğu hiçbir kurum ve kuruluş yok. Tek istedikleri siyasi görüş ne olursa olsun ortak zeminde karar alabilme ve teorik bilgileri pratiğe geçirebilmelidir. Size gönderilen yazıda kolanın insan sağlığına karşı zararlarına değinilmistir. Ama tabi ki; işin bir de politik yönü vardır. Bu kadar zararlı bir içeceğin nasıl olurda bu kadar tüketilebilir olabilir ve biri Amerikan firması olmak üzere bu şirketlerin bu kadar kar elde edebilir?. 16-17 yaşındaki gençlerimiz de bunun arkasında ne olduğunu en az sizin kadar iyi biliyorlar. Unutmayın ki; bu firmalar reklamlarında Tarkan, Ricky Martin, Jennifer Lopez gibi ünlüleri kullanarak tüketimi bilinçsizce sorgulamadan gerçekleştirmek istemişlerdir.
Laçin
Üye
Bursa'da oturuyorum, oradan bayağı bir taze taze şeftali suyu içmişliğim vardır. Eh, ben sadece şeftalileri falan gördüm hangi aşamadan geçtiklerini ama babam görevleri gereğince oraya gittiklerinde şahit olmuş, tamamen şeftali suyu ve bazı konsantrelerden oluşuyormuş ;)

Tabii siz bilirsiniz, ben reklam yapmak için söylemedim. Sadece gerçekten tadı diğerlerine oranla daha güzel geldiği için ve fabrikasını gezdiğim için öyle dedim :D

Mutlu, seni replere boğuyorum dosrum :aşk2:
Illdan
Üye
Bağımlılık derecesinde bir cola içicisiyim (ama şu sıralar bırakmaya çalışıyorum) hatta hatırlarım(sanki 10 yıl olmuş gibi) lise sonda bi edebiyat yazılısına çalışırken(sayısal öğrencisi olmama rağmen) bir gecede 3 litre kola içmiş+uyumamış ve sabah tam yazılının ortasında kusmak için hocadan izin bile almadan sınıftan koşarak kaçmıştım XD hoca sınavımı iptal etmemişti ama pek süre falan da kalmamıştı geriye.Meyve suyu konusunda birinci tercihim hep cappy(hatta cappy gold) olmuştu ama şaşılmayacak bir şekilde bin bir türlü rezilliğini öğrendiğimden beri(ambalajda %100 doğal meyva suyu yazıp içerik kısmına "doğala özdeş aroma" yazacak yüzsüzlüğe bile sahipler)tamek tarafına kaydım ama bu iki seçenekte biraz pahalı kaçtığı için şu sıral favorim schweppes, hastasıyım yani o derece :D Buzlü çayı ise çok çabalamama rağmen pek sevemedim, ayran ev yapımı olunca gerçekten çok güzel olabiliyor vs vs
SwooshSwoosh
Üye
kolanın tampon üzerindeki etkileri falan çoğu mythbusters'da denenmiş, çoğunun cidden "myth" olduğu ortaya çıkmıştı.
Illdan
Üye
Bir bölümde de kurufasülye ile ilgili malum mit denenirken arada kolayı da denemiş ve daha etkili(yaklaşık 3-4 kat) olduğunu bulmuşlardı XD
discussioncontroller