Çoğulçu ve Katılımcı Demokrasi
123458
BonecrusherBonecrusher
Üye
çoğunlukçu (ileri) demokrasiden çoğulcu veya katılımcı demokrasiye geçme imkanımız var mı Türkiye'de? ya da bu konunun önündeki engeller nedir?
StormOrjin
Üye
Çoğulcu katılımcı demokrasi için önce çoğunluğun farklı görüşlere, inançlara, düşünce ve yaşam tarzına karşı bir anlayış göstermesi gerekiyor. Türkiyede ise yıllardır tüm ülkeyi tek kafa yapısına sokmak isteyen insanlar türüyor sürekli. RTE bile dinci gençlik yetiştirmek istiyor. Tahminen kendisi gibi olanlar daha rahat cirit atsın kimse yaptıklarını yargılamasın diyedir eğer RTE'ın şimdiye kadar yaptıklarına bakarsak. Sürekli gençlere bir nefret ve ırkçılık aşılanması devam ediyor, artık komşu ülkelerden nefret etmek yetmediğinden birbirlerinden nefret eder oldu herkes. Hâlâ "özgür düşünce" adı altında başkalarının düşünceleri doğru kabul ettirilmeye çalışılıyor. Hâlâ parası olan kanunların ve tüm yükümlülüklerin üstünde kendine yer edinebiliyor, kendi çıkarları için istediği gibi taklalar atabiliyor. Vs, vs... Bu liste uzayıp gidiyor işte.

Kısaca benim gözümde çoğulcu katılımcı demokrasi Türkiye için şimdilik hayal. Belki bir 250 yıl sonra hala ortalıkta bir Türkiye kalmış olursa belki insanlar tekkafalı ve görünmez duvarlar arasında olmaktan bıkıp özgürce yaşamayı ve çoğulcu katılımcı demokrasiyi deniyebilirler sanırım.

Biraz nefret kusuyor gibi yazmışım ama oldukça sakinim aslında şu anda bunları yazarken. Sadece düşündüklerimi yazıyorum, fazlası yok.
AjiraAjira
Üye
Belki biraz salakça bir yorum olabilir ama batının medya bombardımanından kurtulmamız lazım. Birileri sürekli topluma aynı şöyleri söyleyip duruyor ve farklı bir şeyler söylemeye çalışanlar ortadan kayboluyor ya da susturuluyor. Kafasına sürekli böyle şeyler kakıldığı için toplumu dönüştüğü şey için suçlayamayız. Zamanında millet bir şeyler yapmak için uğraştı ve sonu işkenceler, ölümlerle bitti. Büyüklerimiz şu anki neslin aynı şeyi yapmaması için ellerinden geleni yapıyor. Kimisi zamanında çektiklerini çocuklarının çekmemesini istiyor, kimisi oturduğu yerden kalkmak istemiyor. Fakat üstümüzdeki Amerikan, Avrupa, ilticacılık vb. şeylerden kurtulamadıkça dediğin olamaz. Kurtuluşumuz saydıklarımda değil. Atatürkçülükte. Biliyorum konuyla alakası yok ama yazmam gerekliydi.
CelebholCelebhol
Üye
Dünyada herhangi bir toplumda çoğunluk sığdır ve her zaman sığ olacaktır. Demokrasi, sığ çoğunluğun yönetimidir.
rebelboyrebelboy
Üye
Özellikle bulunduğumuz dönem nedeniyle konunun başlığını görünce güldüm istemsizce :)
PhenomenonPhenomenon
Üye
Bonecrusher dedi:

çoğunlukçu (ileri) demokrasiden çoğulcu veya katılımcı demokrasiye geçme imkanımız var mı Türkiye'de? ya da bu konunun önündeki engeller nedir?


Onlara göre de şimdiye kadar azınlık diktası vardı, yeni yeni demokratikleşiyoruz. Hatta bunun adına Yeni Türkiye diyorlar. Türkiye önemli bir yol ayrımında, çoğulcu demokrasi mi çoğunlukçu demokrasi mi ? Göreceğiz...

Geass
Üye
Çoğulculuğun en önemli sorunu çoğunluk olamayanları insan yerine görmemesidir. Mesela komik bir örnek olacak belki ama apaçileri düşünün. Bu adamlar eğer çoğunluk oluşturamazlarsa demokratik arenada ezilip alay edilen (şuanki gibi) birileri olarak kalacaklardır. Ama bu adamlar hala bu ülkede yaşıyor olmaya devam edeceklerdir.

Böyle bir handikapı da var bunu belirtmek istedim. :)
CelebholCelebhol
Üye
Up up.
Oha bir sene önce ne kafasındaymışım?

Ciddi ciddi şu AKP sınavını verebilirsek olgunlaşma fırsatımız olduğunu düşünüyorum. Devletin ömrü olarak bakarsak, bir insan ömrü için çok uzun gelecek bir süre olabilir ama gelecekte bunu başarma olasılığımız var. Şöyle ki bu otoriterliğe kaçmış ve yozlaşmış demokrasiyi zor kullanmadan halkça aşabilirsek, zamanla bunun ne kadar kötü etkileri olduğunu görebiliriz. Tabii ki bunu yapamama ve daha kötüye gitme olasılığımız da var. O yüzden kesin bir şey diyemeyeceğim.

Yalnız demokrasi en demokratiklerden biri görünen ABD'de bile tam anlamıyla herkesi temsil etmiyor. Hatta kongre -idi sanırım- üyelerinin %90'ından fazlası milyon dolarlara sahip insanlar. Bizim ülkemizde de zira Kürtler açısından aşiretin getirdiği kişiler, cemaatin piyonları ve zengin "işadamları" ile dolu.
LovermanLoverman
Üye
Ajira dedi:

Fakat üstümüzdeki Amerikan, Avrupa, ilticacılık vb. şeylerden kurtulamadıkça dediğin olamaz. Kurtuluşumuz saydıklarımda değil. Atatürkçülükte.> amerikan düşmanlığı : check
> avrupa karşıtlığı : check
> din karşıtlığı: check

10/10 kemalist

lel

bu adam galiba avukat veya hukukçu

işte arkadaşlar ülke olarak dincilerden sonra ne çektiysek bunlardan çektik, dincilerinki karanlık ve ağ dolu bir beyin

bunlarınki (atatürkçülerin) hesapta aydınlık olan ama medeniyet karşıtı sığ bir beyin.

devlet bi bunların elinde bi dincilerin derken ülkede özgür düşünce diye bir şey kalmadı... demokrasiye en büyük darbeyi 1 islam ahlakı vuruyor bu ülkede, 2 gelenek olarak da devlet, o da zaten kuruluşundaki otoriterlikten miras.

REFORM ŞART
JerryJerry
Üye
> amerikan düşmanlığı : check
> avrupa karşıtlığı : check
> din karşıtlığı: check

Komunist de olabilir, niye hemen kemalist dedin?
LovermanLoverman
Üye
komünist adam çare atatürkçülük der mi kardeşim yawww
123458
discussioncontroller