Metucon 2012
chackal
Üye
"Raviyanı ahbar ve nâkılânı asar ve muhaddisâm rüzigâr şöyle rivâyet ederler ki" (yani: Haberleri duyuranlar, eserleri nakledenler ve zamanın olaylarını anlatanlar bildirirler ki) diye başlar eski doğu masalları,

Bundan dolayı masal anlatanlara eskiden "râvî" derlerdi. Bunların en ünlüsü Binbir Gece Masalları'nı anlatan Şehrazat olsa gerek,

Eski zamanlarda Hint ve Çin diyarlarında hüküm süren Şehriyar ve Şahzaman adlı iki kardeş hükümdar, karıları tarafından aldatılmak felâketine uğramışlar. Bu olayların etkisiyle Şehriyar, kendi ülkesinde, her gün bir kızla evlenip ertesi gün onu idam ettirir olmuş; bu yüzden vezirin güzel, bilgili ve akıllı kızı Şehrazat, hükümdarla evlenip ya bu uğurda yaşamını yitirmeye ya da kurtulup ülkenin tüm kadınlarını da bu belâdan kurtarmaya karar vermiş; bin güçlükle babasını da ikna etmiş.

O gece gerdeğe girmeden önce, hükümdardan son dilek olarak kızkardeşi Dünyazat'ı görmek istemiş; Dünyazat da ondan son bir dilekte bulunmuş: "Ne olursun ablacığım, o güzel masallarından birini son defa bana anlat!" diyerek. Hükümdardan ruhsat aldıktan sonra, ilginç ve merak uyandıran bir masal anlatmaya başlamış Şehrazat; ve şafak sökerken en heyecanlı yerinde kesmiş masalını: Gündüz masal anlatılmaz diye..."

21-22-23 Nisan'da, Ahalisine masallar anlatacak Ravi'leri Binbir Gece masallarının büyülü, ilginç, bazen karanlık dünyasını yeniden canlandırmaya davet ediyoruz.

http://www.metucon.org/

http://www.facebook.com/events/329812147055495/


Gelin işte ya, iyidir yani :D
darkprensdarkprens
Üye
Sadece son cumleyi sen yazdigin ne kadar belli :D
chackal
Üye
Direk kopyalamış olmıyım diye :D
BonecrusherBonecrusher
Üye
ankara'ya bu haftalar gelip, evimi görüp geri dönmeyi planlıyordum. metucon tesadüf oldu baya, bir arkadaş oynatçakmış o şekilde haberim oldu. bir tane bilet bulabildim ama gider miyim emin değilim.
metucondan ziyade oyungezer buluşmasıyla kızılaya gidip bira içmeyi tercih ederim gerçi ama...
discussioncontroller