Ridge Racer Unbounded !
MeHTeR
Üye
Minimum System Requirements
OS:Windows XP, Vista SP2 32-bit, 7. [Windows up to date and latest service pack installed]
Processor: Pentium 4 3.0GHz or Athlon 64 3700+
Memory:2 GB RAM
Graphics:512 MB RAM, ATI Radeon 4650 or higher, NVIDIA GeForce 8800 GT or higher
DirectX:90c
Hard Drive:3 GB HD space
Sound: DirectX Compatible

Recommended System Requirements
OS:Windows XP, Vista SP2 32-bit, 7. [Windows up to date and latest service pack installed]
Processor: Core 2 Duo E6750 2.66GHz or Athlon II X2 245
Memory:2 GB RAM
Graphics:GeForce GT 420 or Radeon HD 5670 512MB
DirectX:90c
Hard Drive:3 GB HD space
Sound: DirectX Compatible

[http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KMgO28oj2fg[video]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=KMgO28oj2fg[/video]]

-AKSİYON-

Birçoğumuz içinde bulunduğumuz araç hızlı gittiğinde panikleriz,hemen kötü senaryolar kurmaya başlarız.Adrenalin kanımıza pompalanır ;zaman yavaşlar.Bu adrenalin bazılarının vazgeçilmezidir kökledikçe kökleyesi gelir gaz pedalına.Fakat gerek ölüm korkusu gerekse trafik kuralları bizi bu yoldan alıkoyar.İşte tam bu noktada Ridge Racer :Unbounded devreye giriyor sayın okuyucu.
Demek istediğim hiçbir şeye hasar veremeden sanki orada yokmuşuz gibi ,düz “kalıp” biçimde belli sayıda dönüp durup yarışı bitirmek artık fena halde sıkıcı olmaya başladı.Yarış oyunlarında gelenek artık action/aksiyon.Birkaç sene önce çıkan Split Second:Velocity buna bir örnek olmuştu.İşte Ridge Racer:UNBOUNDED tam burada devreye giriyor yani “unbound” zincirlerinden kurtulmuş özgürce yarışma zevki. Neyse lafı fazla uzatmadan sizi Shatter Bay in ta içine davet ediyorum .

image

--Shatter bay 9 bölümden oluşuyor.Yarıştıkça bölgeleri açıyoruz

Seri aslında yeni bir seri değil bazılarımız tablet ya da mobil platformlardan isime aşinadır. Fakat tahminden de öte seri 1993’lere kadar dayanıyor(tamam buna ben bile şaşırdım.).Gerçi oldum olası Asya menşeli firmaları sevmediğimden olsa gerek, adamların her şeyi abartı arkadaş.

-ÖZGÜRLÜK-
Aslında oyunun temel aldığı düşüne bu olmuş, yani şehirde yarışırken belli bir kalıp yola bağlı kalmadan, duvar, araç, bina –evet bina-her şeyi yıkabilmek mümkün. Çevreye hasar vererek ,drift yaparak ,öndeki aracı takip ederek dolan “power bar” yeter ki dolu olsun.Evet aracınızın bir takim süpergücü var diyebilirim bu noktada.Bir yarış boyunca “space” tuşuna basarak -yani bildiğiniz elfreni-,drift yapıyoruz ve bu barı ı dolduruyoruz ,ondan sonra oyunun gösterdiği belli başlı yerleri mermi misali delerek geçmek mümkün oluyor .Oyun mekanları buna göre tasarlanmış ;oto galerisi ,devlet binası bunlara birer örnek ,neyse kendiniz görmeniz daha sağlıklı olsa gerek.Oyunun öne çıkan farklı yönü bu.

image

--Deli Kadir uleyyyyyn!

image
--Ajda Pekkan yıkar geçerim.mp3

-REKABET-
Oyunun sunduğu 5 farklı yarış tipi var ve bana kalırsa yeterli bunlar “Domnation Race”,”Shindo Racing”,”Frag Attack”,”Time Attack” ve “Drift Attack” Domnation race temel olarak yak ,yık ama geç tadında bir yarış tipi. Esas olan hem birinci olmak hemde diğer araçları patlatarak alaşağı ederek fazla puan toplamak.”Shindo Racing de ise temel olan “hız”.Sağa sola takılmadan saf sürücülük üstüne kurulu bu modda nitromuz var fakat domnation’dan farklı olarak burada sadece hız arttırmaya yarıyor ,aman diyim buna dikkat edin.Time Attack ve Drift attack adlarından da anlaşılacağı gibi belli sürede belli şeyleri yapmaya dayalı.Benim favorim ise “Frag Attack” oldu.Bu modda tepemize çökmüş araçları birer birer hurdalığa yolcu ediyoruz.Mesela bir tırla polis arabalarını haşat ettiğimiz bölüm çok zevkliydi.

image

--F.ck the Police!

-KOKPİT-
Oyunda yarışlarda topladığımız puanlarla yeni araçlar yeni pistler açmak mümkün.İlk başladğımda bu tipe fazla uzak olmayan ben bile gerçekten zorlandığımı itiraf etmeliyim.Çünkü oyun direk sizi çorbaya düşen sinek gibi aksiyonun can çekişmenin göbeğine bırakıveriyor.Daha doğru düzgün tutorial görmeden ben çoktan arabamı seçmiş yarışta bulmuştum kendimi.Oyunda size ne yapmanız gerektiğini sadece yarışta göstermesi ilginç olmuş.Menü tasarımını ben beğendim ama artı bir olayı yok.oyun grafik olarak fazla yorucu ne kadar hoş olsada ışık hızıyla oynadığınız için (aksiyon bir tek hız efektiyle oluyor sanki!) yol nerde?,orda ne var ? diye göremeden düz duvara 200 le girmiş oluyorsunuz. O yüzden pisti ezberlemek için birkaç kez restart etmenizde yarar var.Müzikler ise günümüzün vebası “dubstep” temalı olmuş.Fakat Namco bu konuda pinti davranmamış gitmiş Skrillex denilen zibididen 2-3 parça almış(alan almış ,satan satmış vol1).Fakat araba olarak lisanslı araç mevcut değil.
image
--Oyunda bizi karşılayan ekran bu.

-HIZ FELAKETTİR-

Eveet geldik zurnanın “zırt” dediği yere. Bir kere sayın okuyucu daha önce dediğim gibi oyun bir hayli zor.Gerekse her biri başıma “schumacher” kesilmiş yapay zeka(gökten Nitro iniyor bunlara yaaa!!) gerekse ışık hızıyla ilerleyen oyun yapısı ile. İnanın ilk başta 88mph yi geçmeye korktum(back to the FUTURE.)Sürüş dinamiği ise arcade tabanlı bir oyuna göre fena olarak gerçekçi yapılmaya çalışılmış. Yani her virajda aracı toplayamayıp spin manyağı olmak kaçınılmaz. Zaten oyunda da hafif viraj bulmak imkansız illa 90 derecelik virajlarda driftin kitabını yazmak zorundayız. Gerçi yapımcı Bugbear Entertainment oyuna farklı araç sınıfları getirerek bunu aşmaya çalışmış. Hoş ben sadece dayanıklılık dışında bir fark göremesem de, bir nfs carbon tarzında farklılık var oyunda. Araba ve pist sayısı yeterli sayıda. Oyunun bir artısı da kendi pistinizi çok detaylı şekilde tasarlayabilmeniz olmuş.

Size tavsiyem mümkün olduğunca düz yarışın heyecana kaptırıp sağı solu darmadağın etmeye dalarsak birincilik elde etmek çok zor. Gerçi kazanacağınız puan aşağı yukarı aynı oluyor. Fakat yapay zeka ile didişirken sinirlendiğinizle kalıyorsunuz. O yüzden etli sütlüye karışmamakta fayda var. Farkındasınızdır oyunun hikayesinden hiç bahsetmedim zira öle bir şey yok. Motor efektleri ve müzik tatmin edici. Hoşuma giden detaylardan biri ise kalan tur ve yaptığınız zamanların sabit bir ekranda değil de yol boyunca üst geçit ve duvar gibi yerlerde yazması oldu.

image

--9. Luk kadar da kötü değilim canııııımm.

-ÇEK SAĞA-

Toparlamak gerekirse Ridge Racer:Unbounded türü severler için doyurucu bir oyun ama yakalamaya çalıştığı vaad ettiği, yeniliklerden bir hayli uzak olmuş.Yani üzerinde saatler geçiremeseniz de masaüstünde sizi gıdıklayan ,”bu sefer geçerim lan” diyeceğiniz bir oyun.Heyecanı damarlarınızda hissetmek erkana burnunuz değecek kadar yaklaşmak mümkün.Tabi 3 yarış sonra oyunu silmekte mümkün.

Performans konusuna gelince. Oyunu PC platformunda oynadım ve benim emektar 9600gs li 4 gb ramli laptopta bile 15-25 fps arası bir sonuç aldım. Çok göze çarpan bir kasmam olmadı. Dediğim gibi oyun ışık hızında ilerlediği için bu konu önemli. Bir diğer tavsiyemde oyunu gamepadle oynamanız zevk açısından fazlasıyla arttırıcı bir etken.

Ben Olsam:
Oyunu bu kadar hızlı başlatmazdım.Direk ilk yarıştan bu kadar zorlu pistler bu kadar dişli rakipler yerine yavaş yavaş artan zorlukta tasarlardım.En azından zorluk seviyesi seçtirtirdim insanlara.Power bar dediğimiz olayda olmamış ya kolay dolsun yada çok zor kazanılsın diğer araçlar her virajda kazanırken benim alnımdan ter aktı resmen.!

Ridge Racer :Unbounded

+Saf eğlence ,rekabet hissi

+Araç ve pist tasarımları
+Sunum ve müzik

+Düşük Sistem Gereksinimleri

-Ayarsız zorluk

-Çok hızlı oyun yapısı
-Genel anlamdaki eksikler

Hüseyin KÖKTÜRK
discussioncontroller