28.04.12, L'illusionniste İzliyoruz !
FeylingFeyling
Üye
Bırak senin yüzünden biz de izleyemedik! İnsan bir hatırlatır :P
FeylingFeyling
Üye
Dün gece izlemeye başladım, uyku çökünce kalkınca bitirdim.

Müthiş kaliteli bir animasyon. Normal bir film olsa pek dayanamayacağım dramatik mevzuları bunda izlerken sıkılmadım. Bir de Pixar'dı Disney'di temiz ve sade animasyona o kadar alışmışız ki İlüzyonist bana çok kalabalık geldi. Manzarada olan biten o kadar çok şey var ki takip etmekte zorlandım. Bir de arkaplanlarda ve vasıtalarda hiç sırıtmayan bir 3D kullanmışlar.

Sonuçta eğlenceli bir film değil ama hiç sıkıcı bir film de değil. Ben izlerken keyif aldım.

(o kız da ne mendebur çıktı)
Amenquiver
Mod
Ben hala izleyemedim. Aslında izlediğim bir animasyon ama ikinci kez izleyeceğim. İndirmeme rağmen okuldu, pasaport işlemleriydi falan derken yalan oldum. Bu hafta içinde kesin yazıyorum. Yazamasam da kendimi atayım artık yani...
Amenquiver
Mod
Sonunda izlemeyi başardım.

Spoiler:
Başarısız bir ilizyonisti konu alan animasyon beni yerden yere vurdu açıkçası. 2 defa izledim ikisinde de ziyadesiyle etkiledi.

Hayattaki tek amacı ilizyon yani bir şeyleri değiştirmek, yoktan var etmek gibi şeyler bir kişinin bu alandaki görece başarısızlığı karşısında bir insanın hayatını değiştirebilme tutkusuna şahit oluyoruz.

Büyük ihtimalle bebek yaşta kaybettiği kızının da özlemiyle kendisine sığınan davetsiz misafirine kol kanat geriyor karakterimiz. Kızın da yaşı ve geldiği yer itibariyle şehir hayatına özenmesi, isteklerinin bitmemesi koydukça koyuyor ilizyonistimize. Bir zaman sonra da yollarının öyle ya da böyle ayrılması gerektiğini düşünüp yoluna düşüyor.

Sıcak bir yemeğin veya gülümsemenin insanları, kelime anlamıyla, ipten alabileceğine şahit oluyoruz. Onun dışında hayallerinizden vazgeçmenin de kötü bir şey olduğunu gösteriyor ıvır zıvır satan dükkan vantriloğun bebeği aracılığıyla.

İnceden kapitalizm eleştirisine de şahit oluyoruz bir firmanın/markanın insanları bir paçavra gibi vitrinde şov aletine dönüştürebilmesiyle. Elbette karakterimiz itiraz etse de çok ince bir metaforla sistemin dişlilerinin kendisi ezdiğine şahit oluyoruz.

Teknik manada kusursuz bir animasyon. Bu kadar karakterli çizgileri anca Miyazaki filmlerinde bulabilirsiniz. Tabii avrupai tarzın tadı da başka bir güzel.

İnanılmaz kareler vardı. Vantriloğun bebeğinin reyonda yer alması ve zamanla değerinin düşmesi gibi.

Ve belki de gördüğüm en iyi kapanış sahnelerinden olabilecek bir kareye denk geliyoruz. Hayatın hiç de toz pembe olmadığını, hatta direk sorunlardan ibaret olduğunu, sizi kurtaracak birilerinin her köşe başında bulunmadığı 3 kelimeyle hiç şüphe bırakmadan özetleyebilen bir kare

"Magicians Do Not Exist!"

Tecrübe ettiğim en iyi görsel eserlerden.
discussioncontroller