Stoner (Dumanlıkaya)/Doom/Sludge/Enteresanlı
alleycatalleycat
Üye
Forumda bu tarzlarla ilgilenen birkaç kişi olduğunu gördüm, burada paylaşımlar tavsiyeler etkinlik haberleri vs. döner ümidiyle başlığını açayım dedim. Kısaca tarzları özetleyip en bilindik örneklerini vereyim bilmeyenler için:

Stoner Rock; blues rock, psychedelic rock ve doom metal'in harmanlanmış hali denebilir. Genelde dropped akortlar (o mi teli do'ya kadar çekiliyor, evet) kullanılır ve bas yoğunlukludur (Kyuss'ın gitaristi Josh Homme elektro gitarını bas gitar amfisine bağlamak suretiyle alır hatta o tonu). Hız eğilimli bir tarz değildir ve genelde fuzzy soundlar hakimdir. 90lı yılların başında Kyuss ve Monster Magnet'in albümleriyle asıl çıkışını yapsa da kökenleri Blue Cheer, Black Sabbath gibi baba gruplara dayanır (60lar sonu 70ler başı yani). Kyuss ve Monster Magnet dışında Fu Manchu, Corrosion of Conformity, Queens of the Stone Age, Clutch, Down, Orange Goblin vs. sayılabilir türün en bilinen icracıları arasında.

Kyuss - Green Machine
Spoiler:
[video]

Corrosion of Conformity - Albatross
Spoiler:
[video]

__

Doom Metal; 932403 tane alt dalı olan bi tarz olduğu için net bir şey söylemek zor ama genel olarak karamsar/karanlık şarkı sözleri, ağır, bas ağırlıklı gitar riffleri ayırt edici özelliklerinden. 3 temel çıkış noktası var: İngiltere (nwobhm etkileşimli tahmin edebileceğiniz üzere),
Amerika (Pentagram, Saint vitus vs.) ve İsveç (Candlemass). Ama bunlar traditional doom grupları işte, dediğim gibi sonradan 6837 tane dala ayrılıyorlar -ki burda hepsinden bahsetmem zor, çoğunu dinlemediğimi de varsayarsak. U.S. çıkışlı iki gruptan bir şeyler koyup işin kolayına kaçıyorum: (buraya Electric Wizard ve Cathedral de koymak istedim ama sonraya kalsın onlar da)

Pentagram - 20 Buck Spin
Spoiler:
[video]

Saint Vitus - Saint Vitus (live) (gitaristin gitarında Dead Kennedys stickerı varken paylaşmasam olmazdı)
Spoiler:
[video]

__

Sludge; doom metalin karanlık havasıyla hardcore punkın vurucu sertliği birleşince çıkıyor ortaya. Melvins, Crowbar, Eyehategod gibi bilinen görece saf örnekleri olsa da post-rockla birleştirip atmosferik bir hava yakalayan Isis, Neurosis, Baroness gibi gruplar daha ön planda bu tarzda (ben pek fazla dinlemiyorum ne yazık ki). Ha bir de progressive sludge olarak anılan Mastodon var epey popüler. Kylesa var mesela o da daha çok hardcore/crust yönünü ön plana çıkarmış, güzel işler var böyle. Bunda da doomda olduğu gibi biraz taraflı paylaşım yapacağım, post-rocklı grupları henüz pek dinlemediğim için:

Crowbar - Existence Is Punishment
Spoiler:
[video]

Melvins - Honey Bucket
Spoiler:
[video]

Bu tarzlar genel olarak benzer kökenlerden geldiğinden böyle bir çatı altında toplanabiliyor, zaten saf (pure) bir biçimde tek bir tarzı yapan grup bulmak imkansıza yakın; birbirleriyle etkileşim halindeler bolca. Yeni başlamayı düşünenler için Stonerobixxx'i önerebilirim cennet gibi bir yer. Böyle bir başlangıç olsun bu da, eksikler yanlışlar olabilir düzeltebilirsiniz. Birkaç kişi toplaşınca paylaşılacak çok daha fazla grup var aslında :D
Nuvole BiancheNuvole Bianche
Üye
Ben de stoner için şöyle basit bi chart vereyim. Varsa bu güzide türe gönül vermek isteyen ama nerden başlayacağını bilemeyen, bi göz atmasında fayda var. Görebileceğiniz gibi Electric Wizard, Sleep, Kyuss gibi türün başlıca temsilcileri ve onların önemli albümleri görselde mevcut.

Spoiler:
image

Benim en başarılı bulduğum ve beğendiğim metal alt türlerinden biridir Stoner. Genel özellikleri esrarın yarattığı etkilere benzetildiğinden, adından da anlaşılabileceği gibi, esrar ile özdeşleşmiş bi türdür. Ancak alleycat'in de belirttiği gibi psychedelic, blues, heavy ve doom metal öğelerini içinde barındırdığından ve benzer temellere sahip olduklarından bu türler(Stoner / Doom / Sludge) birbirleri ve diğer metal alt türleri ile sürekli etkileşim içindeler. Bu etkileşim güncel stoner gruplarında daha da belirgin.

Ben de bu aralar dinlediğim, yeni keşfettiğim, güncel gruplara bi-iki örnek vereyim.

Spoiler:

Cosmolog
Üye
gummo'yu izledikten sonra dinlemeye baslamistim.

bolca kafa olmakla alakali olsada insan kendini uzayin veya fantastik hedelerin icinde buluyor. gerci ikisi de ayni seyle alakali olabilir :)
[Deleted User]
The user and all related content has been deleted.
Cosmolog
Üye
pentagram + graveyard = horisont

Spoiler:
\m/ eha!

bu arada stoner cok genis bir kavram. vakti zamaninda the beatles'a bile stoner music diyenler vardi :D
OneInchManOneInchMan
Üye
stonera giris yapmak isteyenler monster magnet ten sasmasinlar. Son albumleri muhtesem. Ayrica drop c duydugum en guzel sounda sahip kesinlikle.
Amenquiver
Mod
Orange Goblin niye yazılmamış lan? O grup da bu tayfadan değil mi?

Kyuss'u da severim çok. 2.5 santimlik adam!!!

Edit: Hee yazılmış ilk mesajda.
AK_LampardAK_Lampard
Üye
Wolfmother da var stoner rock olaraktan. QOTSA kadar olmasa da gideri var onun da.
Cosmolog
Üye
orange goblin'i ben blues konusuna yazmistim heralde. ikisinde de gideri var.

ayrica evet, abdullah, wolfmother da sayilir. hatta stoner rap yapan zenci abilerimiz var. stoner muzik cok genis bi kavram. tabi bu konu daha cok stoner rock uzerinden ilerleyecek gibi :)
AK_LampardAK_Lampard
Üye
Abdullah kim olm :F
Cosmolog
Üye
:blush:
discussioncontroller