Neredeyse Bir Balina (Evrim Teorisi ve 'Türlerin Kökeni' Üzerine)
MelkorTm
Üye
peki cinsel seleksiyonda varmı bu ervim teorisinde
Blight
Üye
O ne oluyor acaba?
Dark Templar
Üye
sanırım çirkin insanların sevişememesi böylelikle bir milyon yıl sonra oluşacak victoria's secret mankenleri gibi kadınlardan ve george clooney gibi erkeklerden oluşacak güzel insanoğlundan bahsediyor
CoraxCorax
Üye
herkes george clooney gibi olmasın lan, bırakın o ayrıcalık bende kalsın
Rajaz
Üye
Senin bir fotoğrafını gördüm hiç benzemiyordun?? :/
Blight
Üye
Vardır. bkz. Hitler
hayalgezerhayalgezer
Üye
Arkadaşın bahsettiğinin bu olduğunu varsayarsak;Hitler'in ve diğer bazı ırkçıların esinlendiği fikirlerin doğrudan Darwin ya da evrim teorisi ile alakası yoktur.

http://en.wikipedia.org/wiki/Scientific_racism
http://en.wikipedia.org/wiki/Social_darwinism
http://en.wikipedia.org/wiki/Eugenics

Ojeni,bilimsel ırkçılık,sosyal darwinism gibi kavramlar Darwin'in doğayı açıklamakta kullandığı düşüncelerini insan toplumunundaki sınıflandırmalara uyarlayanlar tarafından ortaya atılmıştır.

Aradaki fark şudur: Darwin doğanın nasıl işlediği üzerine kafa yorarken,yukarıdaki kavramların savunucuları insanın bu kavramlara göre davranması ve değerinin belirlenmesi gibi düşüncelere sahiptiler.

Darwin'in çalışmalarına anlamadan saldıranlar olduğu gibi,mirasını böyle yorumlayanlar da olmuştur.

Ek:

Mektubu okudum; Darwin yetiştiği koşullardan etkilenip aşağı ırklardan söz etmiş. Bu durumda kendisini tamamen masum sayamıyoruz ancak bu evrimin doğayı açıklamak için iyi bir araç olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Şaşırtıcı değil aslında Kant gibi "Amaç insan olmalıdır." diyerek kendi çağındaki kilise ile ters düşmeye cesareteden bir insan da kadınlarla ilgili epey yargılayıcı bir tutuma sahiptir. Bu insanların belli bir anlayış dizgesi olarak görülebilecek görüşlerini, kişilikleri ya da görüşlerini her alana uygulamaya çalışmaları çürütmez.

Darwin için de "Bilimini takdir ediyorum,diğer görüşlerini değil." diyebilirsiniz.
Mad Dok
Üye
İnsan ister istemez doğal davranır. Yaptığımız her şey, söylediğimiz her kelime ve aldığımız her nefes güdüseldir, kodludur, doğadan ayrı bir bilinç düzeyi yoktur, böyle bir kavram var olamaz zaten. Sosyal Darwinizm gibi görüşlerin hatalı oldukları noktalar "insan" kavramını metafizik/sosyal gözlükler takmadan kabullenmelerinden değil, kullandıklarını iddia ettikleri bilimsel metodların geçersizliğinden kaynaklanır.

Bununla beraber, ırkçılığı bilime dayandırmak, dine ya da herhangi başka bir metafizik ögeye dayandırmaktan daha rasyonel değildir. Homo Sapiens Sapiens genç bir türdür ve kendi içinde türleştiğine dair bir kanıt yoktur, böyle bir şey pek olası da değildir zaten, coğrafyadan coğrafyaya belli antropolojik farklılıklar mevcut olmakla birlikte modern insan için ırk ifadesi biyolojik bir değer taşımaz. Aralarında üreyemeyen 2 insan topluluğu da bilinmemektedir. Özetlemek gerekirse, ırk olayı bir peri masalından başka bir şey değil.
EBvulves
Üye
http://www.gutenberg.org/catalog/world/readfile?fk_files=1447890&pageno=171

Lastly,
I could show fight on natural selection having done and doing more for the
progress of civilization than you seem inclined to admit. Remember what
risk the nations of Europe ran, not so many centuries ago of being
overwhelmed by the Turks, and how ridiculous such an idea now is! The more
civilised so-called Caucasian races have beaten the Turkish hollow in the
struggle for existence. Looking to the world at no very distant date, what
an endless number of the lower races will have been eliminated by the
higher civilized races throughout the world. But I will write no more, and
not even mention the many points in your work which have much interested
me. I have indeed cause to apologise for troubling you with my
impressions, and my sole excuse is the excitement in my mind which your
book has aroused.

not: Ateistim.
Gullothewhite
Üye

http://www.gutenberg.org/catalog/world/readfile?fk_files=1447890&pageno=171

Lastly,
I could show fight on natural selection having done and doing more for the
progress of civilization than you seem inclined to admit. Remember what
risk the nations of Europe ran, not so many centuries ago of being
overwhelmed by the Turks, and how ridiculous such an idea now is! The more
civilised so-called Caucasian races have beaten the Turkish hollow in the
struggle for existence. Looking to the world at no very distant date, what
an endless number of the lower races will have been eliminated by the
higher civilized races throughout the world. But I will write no more, and
not even mention the many points in your work which have much interested
me. I have indeed cause to apologise for troubling you with my
impressions, and my sole excuse is the excitement in my mind which your
book has aroused.

not: Ateistim.

İnsan ırklarının gelişmişlikleri, onları evrimsel olarak daha gelişkin bir canlı mı yapıyor yani? Bu üst insan modeline bir altyapı sağlıyor o zaman. Anglo-saksonlar daha zeki ve adaptasyon yetenekleri daha fazla diyebiliriz buradan yola çıkarak. Ya da ben yanlış anladım.
discussioncontroller