Gerçeklik nedir,yaşadığımız Dünya ne kadar gerçek?
kral julienkral julien
Üye

Zamanında Discovery'de izlemiştim. Bu konuyu Google'da ingilizce olarak aratırsan bulacağını düşünüyorum. Aynı programda eğer 5 duyguyu sanal olarak verebilirsen, kendi gerçekliğini yaratacağını yani sanal olan bir şeyi gerçeğe çevirebileceğini anlatıyorlardı.

Bu durum ahiret, rüya ve sanal ortamları çok güzel açıklıyor.

Aslında evrende her şeyin, her yerin karanlık olması gibi durumlardan söz ediliyor. Beyin algımıza birde zaman kavramını ekledinmi işin içinden çıkamayız artık.
thegmnkthegmnk
Üye
Sağol, yarın bi yutupta aratayım "Discovery reality" falan diye.
JerryJerry
Üye
@grizzly64; Evet :) Kusuruma bakmayın gece gece ve ekstralar da ( :P ) eklenince beynim sulanmış düzeltiyorum.
PeriahPeriah
Üye
Eğer tanrıyı duyamıyorsak göremiyorsak hissedemiyorsak kısacası hiçbir şekilde algılayamıyorsak o zaman o var olsa bile bizim için gerçek değildir... Sanırım uzunca yazıda anlatılmak istenen bu.
Dark_BlueDark_Blue
Üye
Yaşadığımız tek bir hayatımız var.Bunu en iyi şekilde değerlendirmeye bakın.Yani,demek istiyorum ki,tek gerçek bu dünya.
CelebholCelebhol
Üye
1.5 yıl sonra canlandırıyorum konuyu da diyeceğim tek nokta var.
Argumentum ad ignorantiam: Bilgi yokluğuna dayanan argüman.
Platon bunu mantıksal yanıltmalardan birisi olarak görür ki katıldığım bir nokta. Eldeki kanıtlara göre evreni ve her şeyi yorumlamayı savunan birisiyim ve algımızın dışında bir konudan bahsettiğimizde durum da kanıtların dışına çıkmış oluyor. Hiç kimse yaşadıklarımızın gerçek ya da yapay olduğunu kanıtlayamaz. Beyin jimnastiği olarak güzel olsa da eninde sonunda iki taraf da bir sonuca varamaz bu konuda.

Beğenenler: Elladan, [Deleted User]

HOXHOX
Üye
celebhol listelere hızlı bi giriş yaptı
CelebholCelebhol
Üye
HOX dedi:

celebhol listelere hızlı bi giriş yaptı

Ortadoğunun en hızlı mesaj düzenleyen insanıyımdır.
HOXHOX
Üye
neyse konuya dönecek olursak, dediğin şey binlerce yıl önce ortaya çıkmış birtakım doğu felsefelerinde bahsediliyor. bu videoyu izlediğimde ise aa bilim bunu farkedecek kadar ilerlemiş mi yav diye şaşırmıştım :P

http://youtu.be/L45Q1_psDqk?t=5m53s
ElladanElladan
Üye
Celebhol dedi:

1.5 yıl sonra canlandırıyorum konuyu da diyeceğim tek nokta var.
Argumentum ad ignorantiam: Bilgi yokluğuna dayanan argüman.
Platon bunu mantıksal yanıltmalardan birisi olarak görür ki katıldığım bir nokta. Eldeki kanıtlara göre evreni ve her şeyi yorumlamayı savunan birisiyim ve algımızın dışında bir konudan bahsettiğimizde durum da kanıtların dışına çıkmış oluyor. Hiç kimse yaşadıklarımızın gerçek ya da yapay olduğunu kanıtlayamaz. Beyin jimnastiği olarak güzel olsa da eninde sonunda iki taraf da bir sonuca varamaz bu konuda.

This.

Come to the agnostic side, we may have cookies.

Beğenenler: Celebhol, Fairon

discussioncontroller