Oyun Gezer Neden Community Olarak Oyunlara...
qww
Üye
öncelikle merhabalar oyungezer halkı, merak ettiğim bir konu vardı uzun zamandır fakat hala cevabını bulabilmiş değilim. konu biraz eskiye dayanıyor bu yüzden canınız sıkılabilir.

bundan yaklaşık 5-6 sene evvel, bir çok online oyunda Level adı altında guildler oluşturuluyordu. Çünkü Level dergisi türkiyenin tek oyun dergisi idi (ufak tefekler dışında). Yalnız ne olduysa, 5 sene öncesinde, Level dergisinin adını oyunlarda görememeye, duyamamaya başlamakla oldu. Bir çok türk Level dergisinde mutlu şekillerde guildlerde yaşıyordu ama artık böyle bir sistem olmadığı apaçık ortada.

Bunun yanında Level dergisi, sizin eserinizmiş ve bir takım kavga gürültü sonucu Oyungezer piyasaya sürülmüş. E peki, Level'in eski halinden ne farkınız var da bu communityler tekrar oyunlarda birleşerek Oyungezer adı altında guildler kurulup topluca türk işi bir şeyler planlamayı hedeflemiyorsunuz?

Başka bir konumuz: neden türk oyuncular (iyi olanları) türk topluluklarından uzaklaştı. Eskiden bir çok iyi türk oyuncu barınıyordu topluluklarda fakat şimdi çoğu yabancı communitylerde profesyonelce oyun oynamayı sürdürüyorlar. Türkler bu oyunculara ne yaptı da onlar terketti. Adam mı kayırılıyordu guildlerde, taciz mi vardı, noluyordu da dağıldı bu sistem? madem bu sistem tutmuyordu, yabancılarınki nasıl hala tutuyor? onların farkları ingilizce konuşabilmek mi? hemen bir açıklama yapayım, şahsen yaşanmış bir olay, yabancı uyruklu bir communityde, türk arkadaşım var gayet iyi oynar ve başarır, tek problemi şu "ingilizcesi sıfır." fakat hala ingiliz native language community'de oynuyor. onları 1 gram bile anlamasa da onlar adına oyun oynayıp onlarla arkadaşlık ediyor.

Biliyorum ki, bunun gibi bir çok örnek vardır şuan ve bence her biri, bir türk community'si bekliyordur. Belki türklerin henüz oyun sektörüne ilgisizliğindendir bilinmez ama yeni yeni oyun sektörü gelişmekte türkiyede. Bence Oyungezer dergisi, başka bir küçük dergiden erken davranıp, online oyunlar içinde guild işlemlerine girişmelidir tekrardan. Aksi takdirde, bir ufak dergi yöneticisi bunu yaparsa, piyasanın kaymağını almakla kalmaz, lider konumuna geçebilir. Sonuçta derginizi okuyanların çoğu oyun piyasasıyla ve aktif oyunlarla ilgilenen kişiler. Onlara sadece dergi ve makale şeklinde yardımın dışında, oyun içinde de büyük bir ağabeylik yapılabilir. Örneğin yeni başlayan kullanıcılarınıza bir çok konuda fikir, yardım, destek olabilirsiniz. Böylece artık şu türk oyun piyasası kendine gelmeye başlayabilir. Aksi takdirde, bu yardımları yabancılar yapıyor zaten ve iyice türkler kendileri arasında ötekileştiriliyor.
AlphariusAlpharius
Üye
Bundan 5-10 sene önce online oyunlar Türkiyede çok yaygın değilken ya da bilinçli oynanmıyorken derginin bu tür toplulukları forse etmesi faydalıydı da şimdi böyle bir ihtiyaç yok.
qww
Üye
ihtiyaç yok da neden google'a gaming community yazınca trilyondan fazla oyuncu topluluğu bulunuyor?
RelentlessRelentless
Üye
Trilyondan fazla bulunuyorsa ihtiyaç yokmuş demek ki... Trilyondan fazla + 1 yapmanın ne faydası var. (:

Zaten Alpharius'un demek istediği de o değil, lafı en alakasız yerinden anlamışsın.

O topluluklar oyunlar ve oyunculuk kavramı Türkiye'de yaygınlaşsın diye yapılıyordu artık yaygınlaştığına göre çok da zorlamaya gerek yok diyor.
AjiraAjira
Üye
Böyle bir şey olmasını istiyorsan en iyisi kendin başlamalısın.
qww
Üye
sanırım sizin gibi düşünürler sayesinde böyle bir işe girişim yeterince başarısız olacak gibi görünüyor. kusura bakmayın ama singleplayer oynamak oyun sayılmaz :)
__skytalker____skytalker__
Üye
Neden sayılmasın? Oyunun oynamanın amacı başkaları ile oynayıp onlara üstünlük sağlamak mıdır?
qww
Üye
eğer karşılaşmalı bir oyun oynuyorsan kesinlikle. kız oyunlarına diyecek sözüm yok tabi :)
sifonn
Üye
Dergiyle oyundaki guildlerin alakasızlığını geçtim de hangi oyunda istedin de türk guildi bulamadın merak ettim?
qww
Üye
türk guildi olup olmaması mühim değil, neden tek bir grup altında toplanamadıkları vahim problem. ayrıca en basit örneğini hemen vereyim: guild wars 2: desolation eu serverinde 1 adet türk guildini geç, türke rastlamak bile imkansız. bu sadece bir örnekti konumuzla alakasız.

ama yine gw2 den vereceğim bir örnek (neden gw2 den veriyorum, çünkü oyun daha piyasada bile değil.): http://www.gw2guilds.org/ sitesinde, yeteri kadar community server paylaşımı yapıyor. Aynı sistem star wars the old republic için de yapıldı, wow için de yapıldı. kısacası gaming communityler oyunlara girmeden evvel zaten bir topluluk kuruyorlar. bu da "kafaya göre takılma" gibisinden saçma oyun tarzını sıfıra indiriyor ki, communityler yakında birbirleriyle rekabete girecekler. bunun en basit örneği yine gw2 server vs server ile ortaya çıkacak.

burdan çıkacak sonuç: türkler hala bir grup altında birleşip, unofficially olarak bir serveri sahiplenemiyorsa bizim hala communitylere ihtiyacımız var demektir. bu wowda başarılı bir şekilde işleme konuldu ve "turkmaul (dunemaul)" şuanda unofficially tr server seçildi. bunu kim yaptı hiç bir fikrim yok hatta dunemaul'da da oynamışlığım yok ama türkler isterse başarabiliyor. Neden bunu her oyunda yapamasın? hayır "italyanca, ispanyolca, ingilizce, hatta bir çok saçma dilce" oyunlar yapılıyor neden? tek sebebi var; oyun yapımcısı az para harcamak istiyor bunun için departmanını yeterince az tutuyor, peki bu depoartmanı neye göre bölümlendiriyor? tabiki community fazlalığına. şimdi hiç bir hintli bu oyunu oynamıyorsa gidip de hintçe bir içerik koymazsınız değil mi? bunla beraber oradaki bütün unofficially serverlardan oluşan ülkelerin dilleri şuanda oyunun içeriğinde mevcut. orada "unofficially turkish" seçeneği olsaydı muhtemelen çoktan türkçe olarak gw2 karşımıza çıkardı.


bu sadece bir oyunla da sınırlı değil. herhangi bir yeni çıkacak oyunda bu sistem oturtulursa, yapımcısı kesinlikle ve şüphesiz türkçe dil seçeneği koymak zorunda.

şimdi diyorsunuz türkçe çok mu önemli, ingilizce oynayamıyor musun? evet oynayabiliyorum, sorunsuzca. ama italyanlar da ispanyollar da hatta adını bile bilmediğimiz dillerdeki elemanlar da ingilizce oynayabiliyorlar. orada söz konusu olan türkçe içeriğinin de görünmesidir. çünkü "ingilizceden bir gram anlamayan" insanlar da mevcut türkiyede ve onlar da pek çok oyunu hiç bir cümlesini anlamadan oynamaya çalışıyorlar. onlara destek çıkmak bence bizim borcumuz ya da onlar oynamasın, nesiller nasıl nesillere aktarılacak. hadi biz oynadık geçtik oynadık geçtik ve oynadık geçtik. türk oyuncular elbet bitecektir. kimse ingilizceyi okulda veya sırf oyun oynamak için öğrenmek zorunda değil.
sifonn
Üye
desolation'da oynayan türk oyuncu vardı. Ayrıca GW2 oynayan yığınla Türk guildi var. Bunların hepsi öncesinde başka MMO'larda oynamış guildler. Yapman gereken şey bunlara başvurmak.
discussioncontroller