Eserini korumak / Patent davaları
defecteddefected
Üye
dünya'nın en değerli markasının mal olmasındaki ironi
sultan ısultan ı
Üye
Mahkeme bitince ek detaylar sızmaya başladı.
Feb. 16, 2010 tarihli e-postaların delil kabul edildigi ortaya cıktı.
Belgelerde Google acıkca uyarmış.

The Samsung e-mails presented as evidence during the trial included a Feb. 16, 2010, internal message describing minutes from a design meeting that was sent to “pass along only a few comments from Senior Designer Cho who went into the Google meeting yesterday,” according to the message.
“Since it is too similar to Apple, make it noticeably different starting with the front side,” according to the message, referring to one of Samsung’s tablets.
A second e-mail, dated Feb. 22, 2010, was sent to more than 30 Samsung employees.
‘Distinguishable Design’
“I am notifying you of the team leader’s directives from the executives’ meeting yesterday,” the message begins. The sixth item on the list addresses a need to “respond to the issue of design similarity for the S series,” which Samsung designer Kim Jin Soo testified was a reference to the company’s S series of smartphones.
“Google is demanding distinguishable design vis-à-vis the iPad,” according to the e-mail. “Consider design distinguishability for the items demanded by Google while maintaining the current design, and in regards to each carrier’s demands.”
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye

Hayır, asıl şimdi Apple'ın aynı telefona 2-3 adet komik sayılabilecek özellik ekleyerek yeni telefon üretmesini hiçbir şey engelleyemeyecek.

Apple'ın yaptığı tek şey bu zaten kaç yıldır. Siri mi büyük yenilik oldu? Galaxy S III'e karşı ne hamle yaptı ki Apple?

S Serisinin eziyor olması yüzünden açıldı bu dava, teknolojik olarak bir halt yiyemeyen Apple elindeki tek koz olan patentleri kullandı...

Sırf bu yüzden gidip Samsung alacağım. :lol:
Zodiac
Üye
bu davada apple %100 haklidir. bir urun gelistirilirken onun sadece teknolojik donanimi gelistirilmez. apple'in ilk cikardigi iphone ile yaptigi devrimin arka planinda emek harcamis binlerce muhendis, tasarim, pazarlama uzmanlari ve fikir gelistiriciler vardi. iphone'dan onceki telefonlarla iphone'dan sonraki telefonlara baktigimizda apple'in smartphone piyasasindaki butun trendleri ve fikirleri yikip kendi trendini ve fikirlerini ortaya koymus oldugunu goruruz.

Spoiler:
image

su resimden daha net anlasilabilir bu durum. ha bu demek degildir ki o tip telefonlar sadece apple'in tekelinde bulunsun. burada samsung'un "aa iphone nasil tuttu lan biz de aynisini yapalim uzerine katalim daha cok satalim" mantiginda gitmesi ve apple'in belki de uretmek icin on senedir ugrastigi fikirleri direk calmasi, apple'da calisanlarin emegini gasp etmekle kalmayip apple'in satislarindan da pay kapmasi sonucu o emek verenlerin cebine de ortak olmasiyla apple sadece hakkini aramistir. i9000 galaxy s ilk ciktiginda kullananlar bilirler, touchwiz arayuzu ile gelen i9000'de ana menu simgelerinin ayni iphone'daki gibi koseleri yuvarlak kare arkaplanliydi;

Spoiler:
image

ancak normal android'de ise bu ikon arkaplanlarinin olmayisi

Spoiler:
image

galaxy s'in direk iphone'a benzetilmek icin ozellikle ugrasildigi cok rahat anlasilabilir (dis gorunusunden bahsetmiyorum bile).

apple daha onceleri bu durumu hukuki mercilere basvurmadan once birebir olarak samsung'a uyarida bulunmus hatta kendi patentlerini lisanslamak icin talepte bulunmasina ragmen samsung bunlari reddedince apple hakkini hukuksal olarak aramis ve 1 milyar dolarlik zarari (ki patent ihlallerinde kasit varsa bu ceza 3 katina cikabiliyor ve buna kesin gozuyle bakiliyor) soke soke almistir.

apple bu durumda biraz abartiyor gibi gorunse de aslinda oyle degil. sizin 5-10 sene boyunca uzerinde calistiginiz para ve emek doktugunuz bir isi birisinin 1 senede kopyalayip sizin gelecek planlarinizi ve emeklerinizi yok etmesi hosunuza gider miydi?

apple'i tekellesme cabasi ve dusuk ozellikli urunlerini pahaliya satmaya calismasi basta olmak uzere bir cok sebepten dolayi hic sevmiyorum -son kullanicilar disindaki topluluk tarafindan da genelde sevilmiyor- ancak bu onun haksiz oldugu anlamina gelmiyor.
liquoredmindliquoredmind
Üye
Dünyanın geri kalanında açılan davalarda Apple'a "Neyin kafasındasınız moruk siz, aynısından biz de içelim" dendikten sonra, Apple'ın sadece kendi ülkesi Amerika'da bu kadar büyük bir meblağ ve "We are AMERICANS!!" nidaları ile davayı kazanmış olması karşısında, davanın her türlü tırtlıktan öldüğünü düşünüyorum ve "AMERICA, FUCK YEAH!!!" demek istiyorum... Çünkü bu davayı kazanmalarının tırnak içindeki mottodan başka hiçbir nedeni yok...
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye

image

hayatımda şundan daha iğrenç bir gelişme görmedim. sevmiyorum bu telefonun şeklini. neden bütün telefonlar böyle cidden? çok gereksiz ya.
MAVİSAKALMAVİSAKAL
Üye
Telefonların boyutu gittikçe büyüyor, korkuyorum. Yakında 4.3 inç altı telefon üretimi olmayacak sanırım.
FirewingFirewing
Üye
Telefonun büyümesi teorik olarak dokunmatik ekran kullanımının bir getirisi. İşin popüler kısmı ise ayrı bir dava bilindiği üzere. Büyük telefon:büyük adam kanısı oturdu çoğu kesimin üstüne. Ben mi ? Şundan alacağım =)

Spoiler:
image
MatrimCauthon7
Üye
Koyulmadıysa hemen koyayım şunu hele bir:

Tutun Sultan I yı inme inmesin önce bir.

Uzun uzadıya yazacak tartışacak taakatim yok ama, şunun eserini korumakla falan alakası yok. Apple denen rezil kuruluşun 3 kuruş daha fazla kazanıp, tekel olma yolunda iyice ilerlemesinden başka bir şey değil. Bilişimin kanayan yarası işte bu herifler. Fanboyları korumaya, tüketici de tüketmeye devam ettikçe kanatmaya(!) da devam edecekler.

Geçen twitter da yazmıştım, kurallara uygun olmadığından buraya yazamam ama, en ağır sansüre bırakarak şu şekilde özetlese anlaşılır belki: "Apple kendini tatmin ürünü çıkartsa alıp kullanacaksınız. 1200 Dolar hemde. 4 ay sonra yenisi çıkacak rengi değiik sadece 1750$ oda."

Edit: Ha, üstte yazılmış iPhone devrimdir, sonraki telefonları şekillendirdi falan diye. Hayır efendim. O dizayna sahip ilk telefon iPhone değildi. Bir çok telefon vardı daha önce o çeşit dizayna sahip.

Ben asıl MS'tan iPad'e dava bekliyorum bunlardan sonra. İlk tablet fikrini Bill Gates atmıştı ortaya. Kimse iplememişti o tablet PC protatipini. Nolacak şimdi? Apple da MS'tan çaldı iPad fikrini.
gduman94gduman94
Üye
Atar kaçarım.

Spoiler:
image
discussioncontroller