Eserini korumak / Patent davaları
RelentlessRelentless
Üye
Ben iPhone'un tasarımını seviyorum açıkçası. Galaxy gördüm de geçen bir çok büyük abi. Tamam daha ince ama tablet sanki mübarek. Hangi cebime koyayım ben onu.
JulianneJulianne
Üye
Apple'dan nefret etmek için yeterince sebebim vardı, zahmet etmeselerdi yenisini eklemeye keşke... :)
Zodiac
Üye

Edit: Ha, üstte yazılmış iPhone devrimdir, sonraki telefonları şekillendirdi falan diye. Hayır efendim. O dizayna sahip ilk telefon iPhone değildi. Bir çok telefon vardı daha önce o çeşit dizayna sahip.

o telefonlari sayarsan memnun olurum. su anda apple iphone'u piyasaya cikarmasaydi hala fellik fellik stylus arar dururdunuz calisma odanizda. :)

uzun uzun yazacagim cunku bilmeden arastirmadan "oy yazamicam simdi ama kisaca bla bla" edip koseye cekilmek biraz kolaya kacmak oluyor.

apple akilli telefon sektorune giris yapacagi sirada o zamanki sektoru domine etmis firmalarin apple'in yaptigi ve yapacagi seylerden haberi bile yoktu. iphone'un lansmani yapildiginda butun firmalar "hassiktir be abi, biz bunu nasil dusunemedik" diye baslarini yerden yere vurdular cunku inanilmaz bir pazar payi ve elde olan teknolojilerle elde edilecek kar o lansman sirasinda yokolup gitmisti. ayni seyi ipad ciktigi zaman icin de soyleyebiliriz ki oyle bir aletin (tablet pc) gelecegini yine kimse beklemiyordu.

apple'in su anki yaptiginin siz kullanicilara herhangi bir zarari olmadigi gibi apple size urunlerini satmak icin zorla dayatmiyor. bu sadece apple urunlerini statu kaynagi olarak goren kullanicilardan kaynaklanan bir durum. apple bir ikon yaratmayi basardi ve bunu her serbest piyasa ekonomisini temel almis her firmanin yapacagi gibi devam ettirmek istiyorlar. dunyadaki -hele ozellikle amerika'daki- son kullanicilarin sayisini kucumsuyorsunuz ve herkesin sizin gibi islevselligi cok olan ancak kullanmasi ios'a gore gorece daha zor olan android sistemli telefonlari kullanmak zorunda oldugu yanilgisina dusuyorsunuz. evet apple cok yuksek fiyatlara samsung, htc ve sony'den daha dandik telefonlari satiyor ancak bu dandik telefonlari nedense adamlar bir sekilde "satabiliyorlar" cunku apple oteki firmalarin yapamadigi seyi yapti ve elini tasin altina koydu, buyuk risk aldi. 2006 yilinda kimse bize gelip "parmaginla telefonu kontrol edebilirsin stylus da ne ki" veya 2009 yilinda "tablet pc'ler eskisi gibi herkesin elinde olacak" dese hadi len oradan deyip kovalardik. ama adamlar o senelerde ipod'larin gaziyla cikan butun urunlerini bir sekilde zirveye oturtmayi basardi. 2002 yilinda bill gates'in tabletleri tanittiginda iplenmeyisi ya da nokia'nin %70'i kamera geri kalani akilli telefon olan modellerinin iphone ciktiginda bir anda cope gitmesi apple'in basarisinin nelere yol actigina dair iki ornek olabilir.

hayatimda hicbir zaman bir apple urunu satin almadim veya kullanmadim kullanmayacagim da. apple'in urunlerinin son kullaniciya hitap ettiginin farkindayim cunku. apple'in bu davayi kazanmasi android cephesinde bir gram degisiklik veya rahatsizlik yaratmadi, yaratmayacak da. olay samsung'un abd piyasasindan eski modellerinin kaldirilmasindan ibaret ancak apple nefretinin zirve yaptigi su donemlerde bunun cok abartildigi ortada. sonucta o 1 milyon dolar sizin cebinizden cikmayacak ya da samsung batmayacak.

ayrica bir amerikan mahkemesinin bir amerika firmasini, yukselisi inanilmaz olan ve amerika'nin cari acigini etkileyen bir uzakdogu firmasina tercih etmeyecegini dusunuyorsaniz fazla iyimsersiniz demektir.

benim gibi android manyagi birine zorla apple'i savundurtuyorsunuz ya diyecek lafim yok.
sultan ısultan ı
Üye

Ben asıl MS'tan iPad'e dava bekliyorum bunlardan sonra. İlk tablet fikrini Bill Gates atmıştı ortaya. Kimse iplememişti o tablet PC protatipini. Nolacak şimdi? Apple da MS'tan çaldı iPad fikrini.

1-
Mahkeme sırasında ortaya cıkan şok detayı görmemişsin.
Mahkemede ortaya ana cerceve ortaya kondu ancak gizli detaylar sır olarak kaldı.

2007 yılında gizli olarak
Microsoft ile Apple arasında sözleşme imzalanmış.
iPhone - iPod - iPad lar hakkında.
Microsoft bazı patentler icin Apple a para ödemiş ve ödemeye devam edecek.

AYRICA İKİ ŞİRKET ASLA birbirinin izni olmadan taklit etmeyecekler.

2-
Mahkemeye sunulan belgelerde
2010 yılınsa Samsunga cok cazip bir teklif yapıldıgı belgelendi.
Yanılmıyorsam telefon başına 5 dolar tablete 10 dolar ve patentlerin izin ile kullanımı.

Kabul etmemişler ve bu günlere gelindi.
EnewwssEnewwss
Üye
Spoiler:
image

@gduman94 Piştii...
CúthalionCúthalion
Üye

Hayır, asıl şimdi Apple'ın aynı telefona 2-3 adet komik sayılabilecek özellik ekleyerek yeni telefon üretmesini hiçbir şey engelleyemeyecek.

Apple'ın yaptığı tek şey bu zaten kaç yıldır. Siri mi büyük yenilik oldu? Galaxy S III'e karşı ne hamle yaptı ki Apple?

Apple ne hamle mi yaptı? Daha yapmadı ki, Eylül-Ekim bekleniyor işte. Yeni cihazları çıktı mı? Neyin kafasındasınız?

2006 yilinda kimse bize gelip "parmaginla telefonu kontrol edebilirsin stylus da ne ki" veya 2009 yilinda "tablet pc'ler eskisi gibi herkesin elinde olacak" dese hadi len oradan deyip kovalardik.

2006 yılında yayınlanmış bir vidyo izlemiştim parmakla çoklu dokunmatik bir ekranı kontrol ediyordu bir tanıtımda birisi. Firmanın adını hatırlayamadım ama öyle 10 senelik planlar olduğunu sanmıyorum.
EnewwssEnewwss
Üye
darkredangeldarkredangel
Üye
AlphariusAlpharius
Üye
Bu habere inanan var mı?
CúthalionCúthalion
Üye
İnanan varsa bile son cümleye baksın.

"You didn’t think this could be real right? but hey! you loved it"
discussioncontroller