Kafamı karıştıran sorular !?? ÜLKE, TERÖR, İDAM
PeriahPeriah
Üye
1)78 insanı katleden birinin 21 yıl ceza ile yırtması neden iranda uygulanan kısasa kısas uygulamasından daha uygardır?

2)İdam cezası neden kaldırılmıştır yani binlerce insanı katleden işkence eden sebepsiz yere acı vermekten hoşlanan piskopatların hapishanelerde yıllarca (özellikle iskandinavya) rahat içinde beslenmesi fikrinin temeli nasıl açıklanmaktadır.Başkasının yaşam hakkını umursamayan ona kasteden kişilerin yaşam hakkını niçin koruyoruz ?

3)Bir ülkede terör örgütü olduğu bilinen bir örgütün uzantısının mecliste barındırılması neden gerekmektedir?

4)Bir ülkede o ülkenin sivil çocuk asker demeden 30 yılda 30000 FERDİNİ ÖLDÜRMÜŞ BİR ÖRGÜTÜ TERÖR ÖRGÜTÜNDEN SAYMAYAN ŞEHİRLERİNDE ONLARI SAKLAYAN DESTEK VEREN HER SEÇİMDE BU KATLİAMLARI YAPTIĞINI BİLE BİLE BU ÖRGÜTE OY VEREN 2.500.000 kişi terörist sayılmazmı sayılmıyorsa neden ?

5)Teröristlerin sempatizanı olan insanların yoketmek için uğraştıkları ülkenin kurumlarında üniversitelerinde iş imkanlında normal insanlar gibi yaşamaları, normal insanların imkanlarını paylaşmaları doğrumudur ?

6)Birbirini sevmeyen birbirinin kutsal değerlerini küçümseyen kısacası birbirinden tamamen farklı kültürlerden gelen insanların aynı ülke içinde yaşamaları her gün doğan çatışma ortamı yüzünden o ülkenin gelişimini zayıflatmaz mı? Değerleri ortak olan insanlardan oluşan ülkeler karışık yapıdaki ülkelerden gelişim huzur gibi çok daha ileri değilmidirler ?

7)Çağdaşlık , düşünme yeteneği , modern ve ileri bir toplum oluşturma amacıyla kurulmuş olan türk devletinin bizzat kendi kurduğu yollarla kendisine düşmen olan (gericilik dincilik düşünce yoksunu insanlar ) unsurlar yavaş yavaş yutulmaması için ne yapılması gerekirdi ? Düşünme yeteneği gelişmemiş sürü psikolojisine göre hareket eden insanların demokratik haklardan yararlanması doğrumudur yoksa toplumun bu haklardan yararlanabilmesi için bir miktar demokrasi kültürümü geliştirmesi gerekmektedir? Aksi halde Türkiye Cumhuriyetinde olduğu gibi devlet kurtulmaya çalıştığı cemaatimsi guruhamı döNÜşür ?
sifonn
Üye
21 Yıla mahkum edilmesi o kadar yatıp çıkacağı anlamına gelmiyor, 21 yılın sonunda cezası uzatılabiliyor.

Ayrıca istatistiklere bakarsan hapisten çıktıktan sonra suç işleme oranı en düşük ülke Norveçtir ve üstelik yüzdesi Avrupa ülkelerinin bile 2 katı falan iyi.
acdervisacdervis
Mod
Devlet kisiye hayatini vermez, dolayisiyla alamaz. Vatandaslik haklarini verir, dolasma da bunlardan biri. Pratik acidan da haksiz yere oldurduklerin ve idamin politik olarak kullanilmasi var.
PeriahPeriah
Üye

Devlet kisiye hayatini vermez, dolayisiyla alamaz. Vatandaslik haklarini verir, dolasma da bunlardan biri. Pratik acidan da haksiz yere oldurduklerin ve idamin politik olarak kullanilmasi var.Bu görüşe bakarak hiçbirşey yapılamaz çünkü bir kişi haksız yerede hapse atılabilir o zaman hapsetme olayı kalksın , haksız yere üniversitelerden atılabilir o zaman üniversiteler kapatılsın, haksız yere iftirada atılabilir o zaman konuşmak yasaklansın , kısacası insanların yaptığı her olgu haksız yere de kullanılabilir eğer haksız yere kullanım kıstasımız olacaksa bütün örgütsel kurumları yıkmamız gerekir çünkü hepsinin haksız kullanımları vardır. Yani bir kaç haksız kullanım var diye tümü iptal etmek pire için yorgan yakmaya benzer.Eğer güç sahibi bir kişi seni linç etmek istiyorsa ortamda buna müsaitse elinde çok fazla imkan vardır bu nedenle bu sebebi geçerli görmüyorum...
acdervisacdervis
Mod
Hapse atmanin geri donusu var. Adami salar ve tazminat verirsin. Idamin donusu sadece fantezi evrenlerinde.

Ayrica devlet kisiye hayatini vermez kismina deginmeyi unutmussun.
PeriahPeriah
Üye

Devlet kisiye hayatini vermez, dolayisiyla alamaz. Vatandaslik haklarini verir, dolasma da bunlardan biri. Pratik acidan da haksiz yere oldurduklerin ve idamin politik olarak kullanilmasi var.


2. argümanın olan devlet kişiye hayatını veremez dolayısıyla alamaz diyorsun katilde kişiye hayatını vermemiştir ama idamlık insanlar buna rağmen pek çok can almıştır bu nedenle devletin bu şahıslar üzerinde can alma hakkını bizzat bu kişilerin eylemleri üzerinden kazandığını düşünüyorum.
acdervisacdervis
Mod
Ceza intikam icin degildir. Zaten konu basindaki sorularin nefretle tuzlandigi icin tartismanin pek bir anlamini gormuyorum.
Gnominium
Üye
Sorularına tek tek cevap vereyim.

1) Medeni ülkelerde geri kalmış ülkelerin aksine ceza uygulamasının sebebi, suçluları rehabilite etmek ve halktan uzaklaştırmaktır. Kısasa kısas ise herhalde Dünya üzerinde olabilecek en primitif ve en iç güdüsel ceza şekli. İran gibi insan haklarını son derecede umursamayan bir ülkenin ceza sistemini savunman çok komik gerçekten.
21 yılı bende az buluyorum, fakat kuralları bu - ve medeni ülkelerde Türkiye'deki gibi kişiye ve olaylara göre yasalar değiştirilmez-, ve görüldüğü üzere kurallar kötü sonuçlar doğurmamış, suç oranının en düşük olduğu ülkelerden biri demek ki bu konuda bir sorun yaşanmamış. Ayrıca mahkumun halkın arasına karışmasının uygun olmadığı düşünülürse 5 yıl, 5 yıl şeklinde ceza süresi uzatılıyor, ki Breivik'in mahkemede dahil hiç bir zaman pişman olmaması da göz önünde bulundurularak 21 yıldan çok daha uzun süreler yatacağını söyleyebilirim, belki de ömür boyu.

2)İdam cezasının uygulandığı ülkelere bakarsan, yargı sistemleri bizimkinden ne kadar iyi olursa olsun(Örneğin ABD) suçsuz olmasına rağmen idam edilmiş bir çok insan bulacaksın. İdam cezasının kaldırılmasının sebeplerinden biri bu. Ayrıca siyasi ve politik sebeplerden pek çok kişi idam edilebilir ve bu kılıfına uydurulabilir. Erdal Eren'i duydun mu bilmiyorum, bir araştır oku derim, umarım okuduktan sonra da idam cezası konusundaki görüşlerin aynı kalmaz. Bir diğer sebep ise, yukarıda da söylendiği gibi o canı veren sen değilsin bu sebepten dolayı da o canı alma hakkı da sana ait değildir, eğer bunu yapmak istiyorsan zaten o idam edilsin dediğin katillerden farkın yok demektir. Onların da insanları sırf kötülük olsun diye öldürdüğünü düşünme, onlar da kendi hastalıklı beyinlerinde o insanları öldürmenin bir iyiliğe yol açacağını düşünüyorlar, senin beyninin hastalıklı olmadığına sen nasıl karar vereceksin?

3 - 4 - 5) Bu sorulara ortak cevap vereceğim, çünkü çok benzer sorular. Öncelikle bu konuda yorum yapabilmek için, yıllar boyunca Kürt halkına çektirilmiş eziyetleri bilmen gerektiğini düşünmekteyim. Unutma ki bu halkın yıllar boyunca kültürlerini yaşamaları, dillerini konuşmaları yasaklandı. Kürt olduklarını belirtmeleri bile yasaktı. Hatta daha da ileri gidilerek, Kürtler, dağ Türkleri karda yürürken "Kart, Kürt" sesini çıkardıkları için Kürt adını aldılar, aslında bir Türk boyudurlar bile dendi. Bu durumda o toplumun bir tepki vermemesi zaten kaçınılmazdır. Biraz empati yaparsan anlayabileceğini düşünüyorum. Fakat daha da önemlisi bu aynı zamanda sınıfsal bir sorundur, Türkiye yıllar boyunca o bölgedeki insanları fakir ve cahil bıraktı. Bu da sınıfsal bir fark doğurdu.

Bu arada PKK'yı desteklemiyorum, ne olursa olsun savaşın cinayet olduğunu düşünen birisiyim, fakat destekliyor diye cahil ve fakir bıraktığın Kürt halkını suçlayamazsın. Çünkü terörün ortaya çıkmasının ilk sebebi Kürt halkı değil, Kürt halkına zulmeden Türkiye Cumhuriyeti'dir.

6.soruda gördüğüm üzere Demokrasi kültüründen bahsediyorsun, peki şöyle sorayım bende bir halkın mecliste temsil edilmesine karşı çıkmak ve hatta o halk mecliste temsil edilemesin diye %10 barajı koymak o bahsettiğin Demokrasi kültürüyle ne kadar ilintili acaba? Sen kabul et ya da etme, BDP bu savaşın çözümlerinden biridir. Kürt halkının sorunlarını Kürt halkını dinlemeden çözemezsin. Sadece bu yüzden bile evet mecliste barındırılması gerekmektedir.

6) Öncelikle Türk Kürt halkının birbirini sevmemesi gibi bir durum yok. Halklar birbirini sever. Ne yazık ki iki taraftan da savaştan faydalanmaya çalışanlar sevmiyormuş gibi gösteriyor, çünkü savaş bazı insanlar için kan ve gözyaşı demekken bazı insanlar için de para demektir. Ayrıca biraz bakarsan çok ta farklı kültürlerden gelmediğimizi sen de göreceksin bence.

7) Bu soruna cevap bile vermek istemiyorum açıkçası, sen istediğin medeni toplumu insanların haklarını elinden alarak değil, insanları eğiterek yaratabilirsin.
timsah_arena
Üye
Teröre ve terör örgütlerine destek verenler aslında silah tüccarlarına destek veriyorlar.Bunlar Rusya, Amerika vb. silah üreten ülkeler.Bunlar silahtan para kazanıyor zaten bildiğimiz üzere.Ee insanlar birbirini öldürmüş umrunda mı ? O yüzden cahil insanları kandırmak çok kolaydır.

Bu ülkeye idam gelmeli mi ? Evet bence gelmeli.
goo_khangoo_khan
Üye
Agnus Dei diye bi üyesi vardı bi zamanlar bu forumun. İdamla ilgili iletileri aranıp bulunup bu konuya yapştırılmalı =/
FaironFairon
Üye

Agnus Dei diye bi üyesi vardı bi zamanlar bu forumun. İdamla ilgili iletileri aranıp bulunup bu konuya yapştırılmalı =/Bu forumun en büyük kayıplarından birisidir sanırım Agnus Dei. Hala daha beklerim belki geri döner diye.
discussioncontroller