Zaman ve Uzayzaman
CelebholCelebhol
Üye
Konu ben miyim, zaman mı? Görüşe cevap vermek yerine kişiye saldırmak sadece bir tartışma hilesidir ve asıl konuya hiç bir katkısı olmaz.
Aresny
Üye
"Zaman bir ok halinde akar." derken ne demek istedin? Anlayamadım da tam olarak.
CelebholCelebhol
Üye
Aresny dedi:

"Zaman bir ok halinde akar." derken ne demek istedin? Anlayamadım da tam olarak.


Şu anki bilgimize göre hiç bir geriye dönüşü olmadan, hep ilerleyen bir şekilde akar fakat bunun bir istisnası vardır. Işık hızında hareket eden birisi için zaman durur. Nasıl mı?
Şöyle ki, Einstein'den önce uzay konusu -fiziğin en temel sorunlarından birisi- pek düzgün anlaşılamamıştı, aynı şekilde zaman da. Einstein öncesi fizikte kabul edilen uzay kavramı Newton'un mutlak uzay kavramıydı. Adı üstünde, uzayın mutlak olduğu düşünülüyordu fakat Einstein özel görelilik teorisini ortaya attığında bir şey anlaşıldı. Farklı hızlarda hareket eden gözlemcilere göre uzay ve zaman farklıydı. Tabi bu günlük hayatta alışık olduğumuz hızlarla hissedilemez bir fark fakat ışık hızına yaklaştıkça bu fark giderek güçleniyordu. Aynı zamanda, bu teori sayesinde Einstein öncesindeki gözlemlerle ortaya çıkmış bir olay da açıklığa kavuştu, ışık hızının sabit olması. Şöyle bir örnek vereyim;
Shepard'ın saata 225.000 km/sn hızla giden bir kaykayda olduğunu düşünelim, Liara ise sabit bir yerde gözlemci (ışığın hızı 300.000 km/sn). Günlük mantıkla ışığın 75.000km ile görünmesi gerekir Shepard'a fakat Shepard, kaykayı durdurup da inince Liara'ya, ışığın 300.000km ile hareket ettiğini söylüyor. Liara da sabit haldeyken 300.000km olduğunu görüyor ışık hızının! Burada, özel görelilik devreye giriyor. Işık hızına yaklaştıkça zaman akışı yavaşlar. Yani mesela Liara 1 sn geçirirken, Shepard daha kısa bir süre geçirmiş oluyor ve bu yüzden ışığın hızı sabit oluyor.
Bu, aynı zamanda bizi Einstein'ın bulduğu farklı bir sonuca götürüyor. Uzay ve zaman birbirinden bağımsız değildir ve ışığın hızının sabit olmasının nedeni, uzay-zamanda ulaşabilecek en yüksek hızın ışık hızı olmasıdır. Bunun gösterdiği ilginç bir sonuç, uzaydaki hızı 0 olan bir kişinin zamanda ışık hızıyla yol almasıdır fakat ne olursa olsun, uzay-zamandaki her şey ışık hızıyla hareket ediyor. Bu da, yukarıdaki dediğim sonuca götürüyor, uzayda ışık hızında hareket eden bir şey, bütün hızını uzaya aktardığı için zamanda hareket etmez. Bu yüzden, ışık hızına ulaşmadığın sürece zaman hep bir ok halinde ileri akar. Gözlemciye göre bu akış hızı değişir fakat yine de hareket eder.

Beğenenler: Aresny

discussioncontroller