İşitme Engelliler İçin Altyazı Projesi -OÇA-
oropheroropher
Üye
Öncelikle uzun zamandır OÇA görmemiş bizler için şu başlığı şuraya bir koyalım;
http://oyungezer.com.tr/forum?func=view&catid=26&id=36020

Lütfen burayı okumadan sakın mesaj atmayın, çünkü 4 yıl önce açılmış olsa da oradaki kurallar aynen geçerlidir ve aynen uygulanacaktır..

Şimdi gelelim konumuza;
http://oyungezer.com.tr/forum?func=view&catid=93&id=1523576
Bu başlıkta Çağrıkurt isimli arkadaşımız gözümüzden kaçmış önemli bir noktayı gözümüze gözümüze soktu, çok da iyi yaptı. Sitedeki, DVD'deki videoları işitme engelli kardeşlerimiz maalesef anlayamıyor, mahrum kalıyorlar. Bu nedenle onlar için bu videolara altyazıları hazırlanmasını projesini resmen başlatmış bulunuyorum.

Oyungezer'e bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşları, konu hakkında pozitif değer katacak fikirleri olan arkadaşları dinlemekten mutlu oluruz. Bu iş nasıl yapılabilir, nasıl altından kalkılabilir bunlar hakkında konuşursak eminim ki bir yol bulabiliriz bu işe. İlk etapta Youtube kanalımıza eklediğimiz videolara altyazılar hazırlanması en mantıklısı olarak görünüyor.

Bu önemli görevde bizlere yardımcı olabilecek arkadaşlar muhakkak vardır, onlarla bir konuşalım, görüşelim istiyoruz. Dediğim gibi, bu proje kapsamında işe yarayabilecek her türlü fikre de açığız...

Proje sorumlusu benim; proje netleştikçe bu işin altından kaç kişi kalkar, başka kim sorumlu olur ona bakacağız. Öncelikle ellerimizi bir taşın altına sokalım, kaldırma kısmını sonra düşünürüz...
funky_boyfunky_boy
Üye
Count me in.

Bu işe, eski videolardan mı başlayacağız, yoksa son çıkan video'lardan geriye doğru mu gideceğiz?

Aşağıdaki video'ya hazırladım yazıları, zamanlamayı ayarlamak lazım. Anlamadığım yerleri alttan çizgi ile işaretledim.

Spoiler:
Gamescom 2012 - Koridor Gezmesi 3

Görmüş olduğunuz gibi, bu yıl ___ yeni hol videomuzun bu seferki kahramanı lend-vrit-şafts (landwirtschaft) 2013. Ben söyleyemiyorum, adamlar oynuyor, arkadaş. Hatırlarsanız geçen seneden Tuğbek’in en çok sevdiği oyun buydu. Muhtemelen şuralarda bir yerde ara-ara oynuyordur aptal oyunu. Tuğbek, Tuğbek neredesin? [Arka taraflardan “Heeeeeyyy” sesi]. Neyse arkadaşlar, biz bu harika oyunu geride bırakalım, bakalım bu holün, nimetleri nelermiş beraber görelim. O zaman sağ taraftan girip yukarı çıkalım. Sol tarafa baktığımızda Warner Bros.’un büyük standını görebiliyorsunuz. Lego, Herr der Ringe, yani Lego Lord of the Rings. Aslında Gamescom’un bir yıldıyda kendisiydi. Beklenmediği, beklemediğimiz kadar güzel gözüküyor oyun. [Arkadan tezahürat sesleri]. Buradaki hararetli kalabalıksa, bakalım, ekranda hangi oyun için tezahürat tutuyormuş. Genelmiş, bir oyuna özel konuşmuyor. [Tezahüratlar]. Hemen sağ taraftaysa, Tekken Tag Tournament 2’nin güzel mi güzel standını görebiliyorsunuz. Kalabalık. Oyunun çıkmasına da az kaldı zaten. Bütün oyuncular merakla oynuyor, bekleyip. Sol tarafımızda ise, Injustice alanı bulunuyor. Namco tarafı, bu tarafta sona eriyor. Hemen sağdaki şey, Dark Souls: Prepare to Die Edition standının oynanabilir bir kapalı alanı. Gördüğünüz gibi çok da ateşli geçmiyor Namco standı. Ama sol tarafa döndüğümüzde, Bethesda’nın pek güzel standıyla karşılaşıyoruz. Doom 3’ü es geçiyorum tabii ki, ____ pek beğenildiğini söyleyemeyiz ama Dishonored, Gamescom’un bir diğer yıldızıydı. Sol taraf, pek aydınlık olan tarafsa ___’in karma alanı. Mesela şurada bir Metal Slug var, Ozan oraya zoomlarsa görürsünüz. Oynamak için can atıyoruz tabii ki. [Arkadan, SKYRIM müziği]. Evet, bu müzik nereden geliyor derseniz, tabii ki Bethesda’nın standından geliyor. Sol tarafta, Caseking adlı, bilgisayar, nesi diyelim, pek ben de bilmiyorum ama oldukça kalabalık. Çeşitli promosyon ürünleri dağıtıyorlar. Klasik. Sağ tarafta ise pek güzel bir otobüs bizi karşılıyor. Borderlands 2’nin özel otobüsü. Tabii sadece otobüs. Devam edelim. Sağ taraf. Sol tarafsa benim bir diğer favori mekanım Game Legend’ın oyun ürünleri, t-shirt, kupa, figür, artık ne ararsanız var. Gel, Ozan gel. Gördüğünüz gibi ufak figürler kadar iri figürler de bulunmakta. Tabii çok da ucuz değiller. Team Fortress’dan iki arkadaş. Devam edelim Ozan. Şöyle sol tarafımıza doğru dönersek, Razer’ın alanını göreceğiz. Gün içinde bayağı promosyon ürünü dağıttılar. Şu aralar sessiz ama gayet iyi çalıştı arkadaşlar. Şöyle sol tarafa gidelim. İlk kez bu kadar kalabalık görüyoruz Tony Hawk’s Pro Skater HD’nin alanını. Sanırım kaykaycılar var. Bakalım kimler kayıyor. Geçmeye çalışalım. Arkadaşlar şimdi aşağıya intihar edecekler evet. Maşallah ya, maşallah. Ozan biz de yapalım mı? Hadi. Ozan: Şu anda herkesin başı dönmüştür artık zaten. Çok sportifti bu alan, şuradan kaçalım biz. Gel Ozan. Sağ tarafımızda Umbrella Corporation’ın bir tırı var. Bakalım neler dönüyor. Bir virüs verseler de bize… Valla bir şeyler ikram ediyorlar ama pek içilecek gibi durmuyor. Evet, Resident Evil’ın filmini tamamen izletme amaçlı. Resident Evil 6’yı burada ____. Burası tamamen filme odaklanmış durumda. [Arkadan club müziği sesi] Büyük kopuş var :). Bu tarafa da bakalım, ___’dan sonra bu hol de bitiyor zaten. T-shirt’leri çek bak Ozan, süperler. 20 euro genelde buradaki t-shirt fiyatları, yani ne çok ucuz, ne de çok pahalı ama bayağı bir çeşit var. Bizim oralara da lazım böyle bir dükkan. Sağ tarafımızda bir Adobe standı. Derken, şu ortada IGN’in ufak standını görüyoruz. Orta tarafta çizgi roman standları var. Onlara da bakalım Ozan biraz. Tamamen ___ yuvası gördüğünüz gibi. Aaa, Bleach’miş. Bleach standı. Evet arkadaşlar, bu hol de bu kadar sanırım, diğer hol videolarında görüşmek üzere o zaman.
funky_boyfunky_boy
Üye
Pek fazla kişinin ilgisini çekmedi sanırım bu proje...

Edit:
@Aşağıya, eğer zamanın olursa gece devam edeceğim. Ama şu boşlukları doldurmama yardım edin. Cidden anlayamadım. bir tek bir yerde "green" diyor sanırım ama onda da emin değilim.
L1S
Üye
Eline sağlık
funky_boyfunky_boy
Üye
Bu pek bir uzun sürdü, ;)

Spoiler:

Gamescom 2012 - ZombiU Oynadık / Hands-On [HD]

ZombieU’yu deniyoruz ilk defa, gameplayini. [Gerilim müziği ve nefes alıp verme sesleri]. Bu arada az önce öldürdüğümüz, bir önceki oynayan gazetecinin ölen ve zombileşen karakteriydi. [Gerilim müziği ve nefes alıp verme sesleri]

ÇağrıkurtÇağrıkurt
Üye
@oropher,

Açıklaman ve tavrından dolayı mutlu olduk. Hepimiz ilk başta proje ile ilgili küçük adım atıyor olmamızdan pek fazla ilgi çekeceğimizi beklemek yerine bu meselenin devamlılığını sağlayarak ilgi çekmeyi başarabiliriz.

Her zaman güncel tutmalıyız. Yavaş yavaş büyürüz sonuçta:)

@funky_boy,

Azmine hayran kaldık. Kendini zorlamanı istemedik sadece zamanın olduğunca halihazırda yapmanı isteriz. Ellerin dert görmesin:)
acdervisacdervis
Mod
Belirli seçtiğini insanlara(ya da çeviri yapanlarla iletişimi tutacak bir kişiye) yutup kanalınıza erişim hakkı vererek çevirilerin düzgün bir şekilde akması sağlanabilir. Ofiste işler ağırlaşırken gecikmeler olmaz.
oropheroropher
Üye
Sinan abinin de istediği bu, çeviriyi yapacak arkadaşlarla iletişimde olan bir kişiye (bu ben olabilirim, başkası olabilir) youtube kanalına erişim vereceğiz..
Ancak altyazı yapacak ekibe daha fazla katılım gerekli öncelikle..
funky_boyfunky_boy
Üye
Bugün eve biraz geç geldim ve yapmam gereken bazı işler var. O yüzden bugün katılım sağlayamayacağım. Onun dışında aklımda her gün bir tane yapmak var.
oropheroropher
Üye
Şu an yaptığın da çok değerli ancak düz yazı şeklinde olunca nerede ne söylendiğini yine de anlayamayacaklardır..
bizim bu altyazıları videolara gömmemiz gerekli..
acdervisacdervis
Mod
Youtube'un altyazı sistemi var, oradan kolayca(biraz uğraşla) ayarlanabiliyor olması lazım. Yeni video derlenmesi gerekli değil. Hem altyazısız izlemek isteyen öyle izler.
discussioncontroller