Pillars of Eternity Serisi
Dan DirikDan Dirik
Üye
Kickstarter sayfasındakilerin aynılarını birebir yazmak istemiyorum, o yüzden özet gibi olacak biraz. Daha ayrıntılı bilgi için röportaj ve linklere bakabilirsiniz.

image

Nasıl bir şey olacak?
Tamamen izometrik ve parti tabanlı, izinden gideceği eski IE oyunları olan Baldur's Gate, Planescape: Torment ve Icewind Dale'in en güçlü yanlarını bünyesinde toplamayı hedefleyen, IP veya publisher kısıtlamalarına takılma derdi olmadan yetişkin(!= sex scene) içerik sunacak ve ağır bir hikayeli, kısaca çok uzun zamandır hasretini çektiğimiz bir RPG olacak oyun.

Diyaloglar?
Bol bol. Oyun tamamen seslendirilmeyecek, böylece bütçe yüzünden diyalogdan kısma gibi bir dert de ortadan kalkacak. Parti üyeleri büyük rol oynayacak ve oyun hikaye odaklı olacak.

7 companion kesin, toplanılan para 2.2 milyona ulaşırsa oyunda 8 companion olacak. 5 tanesini yanımızda bulundurabileceğiz en fazla.

Karakter ve dövüş sistemi?
Sistem henüz tamamen oturtulmuş değil. Diplomasi, blöf benzeri yetenekler bulunacağı kesin şimdilik. Dövüşler diğer Infinity Engine oyunları gibi RtwP (real-time with pause) olacak -benim için nasıl yapılacağına bağlı olarak oyunun şu ana kadarki tek eksisi, ama diğer sözler yerine getirildikten sonra kim takar?

Şu anda açıklanan 7 oynanabilir sınıf var, bunlar Fighter, Rogue, Priest, Wizard, Ranger, Druid ve Monk, Barbarian ve Cipher. 2.7 milyona ulaşınca Paladin ve Chanter eklenecek. Açıklamalara göre oldukça esnek olacak sınıflar kendi içinde

Evren bilindik mi yeni mi?
Kickstarter olmasından da anlaşılacağı oyun Obsidian'ın kendi yarattığı evren üzerinde geçecek. Büyü var, "fantazi" klasmanına sokulabilir herhalde. Oyunda en az bir tane devasa şehir olacak diye tahmin ediyorum, 1000$'lık seçenekte oyuncuların yarattığı karakterler sığmayacak yoksa :P Tim Cain'in işin içine politika, Avellone'un da nefret ve karamsarlık katacağını bekleyebiliriz. Lore hakkında şu ana kadar açıklanmış en detaylı bilgiyi şu linkten edinebilirsiniz.
image

Platform ve çıkış tarihi?
PC ve Mac'e gelmesi kesinleşti. Ek olarak proje bütçesi 2.2 milyonu bulursa Linux için de geliştirilecek.
Çıkış tarihi en erken Nisan 2014.

Linkler:

Kickstarter süreci
Spoiler:
16.09.2012: Proje için yeni hedefler eklendi - http://www.kickstarter.com/projects/obsidian/project-eternity/posts/309364
17.09.2012: 1.4 milyon barajı geçildi
18.09.2012 Update 3:
Spoiler:

Update 3 geldi http://www.kickstarter.com/projects/obsidian/project-eternity/posts/310512
Özetle:
-Parti boyutu en fazla 6 kişi
-IE oyunlarındaki gibi parti elemanlarının ne şekilde dizileceğini seçebiliyoruz (ya formation olayı işte)
-Karakter yaratırken sınıf, cinsiyet ve ırk dışında karakterin geldiği kültürü de seçebiliyormuşuz. Bir de alt ırklar var (gnome -> deep gnome, rock gnome vs. gibi herhalde). 5 tane ırk olacak derken alt ırkları saymıyorlar diye umuyorum.
-Companionlar hikayede rol oynayacak fakat NWN 2'deki gibi ne yaparsan yap sana katılacaklar diye bir olay yok. Her sınıftan bir companion olacak en az.
-Yazanlara göre hikaye "an ancient evil has risen"dan ziyade daha kişisel. En azından başlangıcı öyle.
-Karakterin kişilini biz belirleyecez (bi zahmet), olaylara farklı çözümler getirme şansımız olacak ve oyun dünyası yaptıklarımıza cevapsız kalmayacak vs. vs. hepimizin olmasını beklediği şeyler
-Irklar henüz yapım aşamasında. Klasik elf-cüce gibilerinin yanında daha önce görmediğimiz ırklarla da karşılacağız. Alt ırklar etnik köken olarak birbirineepey zıt olabilecekmiş, ırklar arasında çekişmelere şahit olabiliriz yani.

Bir de kızılderili cücemiz var

19.09.2012: 1.6 milyon barajı geçildi, Ayrıca Update 4
20.09.2012: Update 5 - Ruhlar, teknoloji ve yeni 5k seçeneği
21.09.2012: Update 6 - Unity motorunu kullanacağı açıklandı, Linux versiyonu kesinleşti. 1.8 barajı geçildi ek olarak
23.09.2012: Update 7 - Dövüş dışı yetenekler
25.09.2012: Update 8 - 2.2 milyon için yeni dil seçenekleri, gelecek güncellemelerin tarihleri ve Artwork
26.09.2012: 2 milyon barajı geçildi
27.09.2012: Update 9 Yeni 2.3 milyon hedefi: Klasik zorluk ayarları dışında 3 yeni mod, yeni ırk
28.09.2012: Update 10 Avellone'un daha önce yazdığı blogla ilgili videosu.
29.09.2012: Update 11 Kayda değer yenilik yok, bağış yapan kişi sayısı 50bini bulunca oyunla ilgili yeni bir bilgi duyuracaklarmış
29.09.2012: Update 12 Tim Cain'in reddit'te kendisine sorulan en fazla puan almış 5 soruya verdiği cevaplar
02.10.2012: Update 13 Yeni zindan, 2.3 milyon hedefi ve gelecek güncelleme tarihleri. 2.2 milyon barajı aşıldı bir de
02.10.2012: Update 14 Müzikler
04.10.2012: Update 15 2.5 ve 2.6 milyon hedefleri, 4 ana sınıfa genel bakış ve yeni artwork
04.10.2012: 2.3 milyon barajı aşıldı
06.10.2012: Update 16 Dövüş sistemi hakkında soru&cevap ve mod desteği
07.10.2012: 2.4 milyon barajı aşıldı
08.10.2012: Update 17 Çıkacak ilk ek paketi ve Wasteland 2'yi de içeren 165$'lık seçenek
09.10.2012: Update 18 İki yeni sınıf içerecek 2.7 milyon ve projeye yapımcı olarak George Ziets'i ekleyecek 2.8 milyon barajları
11.10.2012: Update 19 Mouse pad, T-Shirt ve expansion "eklenti"leri.
11.10.2012: Update 20 İki yeni stretch goal, lore hakkında bolca bilgi ve sonunda ekran görüntüsü
12.10.2012: Update 21 Gelecek 5 gün içinde yapılacaklar, seslendirilmiş novella için ödeme seçenekleri ve yeni çizim
13.10.2012: Update 22 Tim Cain soru&cevap
15.10.2012: Update 23 Yapım aşamasıyla ilgili dokümanter, Project Eternity temalı iskambil destesi ve ekran kağıdı
15.10.2012: Update 24 Ölüm, diriliş, sağlık ve tanrılara
16.10.2012: Update 25 ve Update 26 Son güncellemeler.
Sonuç: Kickstarter sayfasında 3,986,929 dolar toplandı; Paypal ile birlikte rahatça 4 milyonu geçiyor.

Beğenenler: Snake, Starlet

FaironFairon
Üye
Tilililililili

İki güne falan ben de katkıda bulunmayı planlıyorum bakalım. Bu arada verdiğimiz parayı sonradan yükseltebiliyoruz değil mi? Ona göre iki taksit şeklinde vermeyi planlıyorum kafamdaki miktarı.
Edward The PaladinEdward The Paladin
Üye

Tilililililili

İki güne falan ben de katkıda bulunmayı planlıyorum bakalım. Bu arada verdiğimiz parayı sonradan yükseltebiliyoruz değil mi? Ona göre iki taksit şeklinde vermeyi planlıyorum kafamdaki miktarı.

RedBeardRedBeard
Üye
"Project Eternity is an isometric, party-based RPG set in a new fantasy world developed by Obsidian Entertainment."

Milyoner olsam bağışlardım. Param olduğu vakit kickleyecem.
Dan DirikDan Dirik
Üye
la ikinci mesaj reserve olacaktı forum çöktü iyi mi
FaironFairon
Üye

"Project Eternity is an isometric, party-based RPG set in a new fantasy world developed by Obsidian Entertainment."

Milyoner olsam bağışlardım. Param olduğu vakit kickleyecem.

Şu var bir de;

!!!Dikkat bu alıntıyı okumak vücutta değişik reaksiyonlara sebep olabilir!!!

"Project Eternity will take the central hero, memorable companions and the epic exploration of Baldur’s Gate, add in the fun, intense combat and dungeon diving of Icewind Dale, and tie it all together with the emotional writing and mature thematic exploration of Planescape: Torment."
Legionator
Üye

Tilililililili

Proje tamamlanana kadar istediğin gibi değiştirebiliyorsun parayı. Zaten belirtilen miktar proje tamamlanınca çekiliyor.

Edit: İki saat olmadan 200 000 doları geçti hayvan oğlu hayvanlar. Beş milyonu aşarlar gibime geliyor.
fAntasy
Üye
Bastım 20 doları gözümü kırpmadan. Her saniye 20 dolar artıyor paracıkları.
CoraxCorax
Üye
la monitöre tomar tomar para atıyorum niye kabul olmuyor

Beğenenler: Gabriel Angelos

fAntasy
Üye

la monitöre tomar tomar para atıyorum niye kabul olmuyor

Adam yine cüzdanının kabarıklığını biz varoşlara gösterdi.
FaironFairon
Üye
Yalnız o bu değil de, bu adamlar 5k kişi ile 200bin doları gördüler. Kabaca 25-30k kişi ile de maliyeti çıkartacaklar. E bu oyunlar genelde 600k falan satarsa başarısız olarak görülüyor(Alpha Protocol mü dedi biri? Evet) dağıtımcılar tarafından, halbuki bu hesapla çoktan buzlu badem alışverişine çıkmaları gerekiyor. Harbi harbi yıllarca yok yere yakmış yapımcıları dağıtımcılar az sattık başarısız oldunuz diye.(Hadi yine Black Isle kendini kurtardı da Troika bok yere gitti demek)
discussioncontroller