F.T.L. (Faster Than Light)
123459
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
F.T.L. (Faster Than Light)

Bu oyun kendi başlığını hak ediyor bence.

Yok böyle rahatsız bir oyun arkadaş. 3 piksel grafikle, 3 digit karakterle, 3 satır yazıyla , 3 çeşit uzay gemisiyle ancak bu kadar mükemmel bir oyun yapılabilirmiş.

Adamlar yapmış... 10\10 Bir tek "kaptanın seyir defteri" eksik, ama henüz oyunun sonunu göremedim belki de sonunda başımızdan geçen olayları kısa bir rapor olarak sunuluyordur.

Alın bu da videosu...

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=4Tk2fVS8OmM

Bu arada en son çok ciddi hasar almışken gemi içindeki yangını söndürmek için kapının birini açmıştım, o sırada da düşman gemisiyle çarpışmaya devam ediyorum, sağda solda patlamalar, yangınlar arızalar falan, tüm ekip bir yerlerde tamirat yapıyor. En son içeri teleport ile sızan düşmanları temizledik, sağı solu tamir ettik artık kalkanlarda tekrar devreye girmek üzere derken oksijenin bitmek üzere olduğunu fark ettim, tam o sırada karşı gemi kapı kontrol mekanizmasını vurdu ve kapılar acılıp kapanmaz oldu :/ düşman gemiyi patlattım ama bütün mürettabatım oksijensizlikten birer birer öldü gözlerimin önünde. Çaresizlikten sinir krizi geçirdim resmen.

O turda da baya iyi gidiyordum halbuki, geminin içi mürettabat kaynıyor kalkanları fullemişim, silahlar deli gibi vs vs. Oksijensizlikten koca mürettabat ölürmü yaa :(

Her seferinde ayrı bir macera, her seferinde bir başka aksiyon, farklı karakterler.

Oynamayan kalmasın.

Yeni başlayacak olanlar için bir iki tavsiye;

Oyun ile ilgili tavsiyem kesinlikle ilk upgrade'leri kalkanlara verin. Ne kadar çok kalkan o kadar iyi.
Herhangi bir sisteme upgrade yaptığınızda o sistemin güç ihtiyacı da artıyor, dolayısıyla her sistem upgrade'inden sonra geminizin güç reaktörüne de ihtiyaç kadar upgrade yapmanız gerek. Çok sıkışırsanız o an için kullanmadığınız sistemlerden birini geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz(mesela çarpışmalarınızın başında herkes sağlıklı olduğu için "sağlık kabini" 'ni devre dışı bırakarak ordan gelen enerjiyi başka bir sistemi aktive etmede kullanabilirsiniz.).
Silah olarak da Elinizde en az 1 lazer olsun. Füzeleriniz bittiğinde çarpışmanın ortasında mal gibi kalıyorsunuz, ama lazerlerde cephane ihtiyacı olmadığı için sıkıntı olmuyor.

Fantezi yapmaktansa oyunun sonuna kadar sağ salim gidebilmeyi istiyorsanız direk kalkanları fulleyin ve başına mürettabattan birini koyun. Ayrıca kalkanınız full olduğunda karşı geminin silah sistemlerini vurmak yerine direk kalkan ve oksijen sistemlerine ateş edin. Daha çabuk pes ediyorlar oksijensiz kaldıklarında.

Yalnız lazerler düşman kalkanını delip geçemiyor, ancak füze ile kalkanı geçebilirsiniz, dolayısıyla bir adet füze atarınız devamlı düşman geminin kalkan sistemini vursun, ve lazer ile diğer hedeflere nişan alın. Ayrıca "Autofire" özelliğini kattiyen açın.

Şimdilik bu kadar tüyo yeter bence. Gerisini kendiniz deneyim ile öğrenin daha zevkli.

Ama tüyolarım sadece yeni başlayanlar için ve oyunda kesin kazandıran strateji diye birşey yok çünkü hiç bir zaman aynı şeyler gelmiyoır başınıza ve neye karşı hazırlıklı olmanız gerektiğini bilemiyorsunuz. Misal tüm silahlarınız full ve kalkanlarınız son upgrade'in de bile olsa birden geminizi bir dünya düşman teleport olup sizi içeriden öldürebilir, yada kimse teleport olmaz öyle herkese yıkarak gidersiniz ama bir sektore girersiniz ve hiç bir yerde geminizi tamir edecek store bulamazsınız, sonuç olarak da geminiz hasarlarını tamir edemediğinizden dağılarak patlar.

Lafın özü tek bir yol yok, her sefer ayrı macera. :)
darkprensdarkprens
Üye
Oynamiyorum ama oynayanlari izlemek asiri zevkli.
FaironFairon
Üye
Abi o yaşadığın oksijen durumuna benzer bir durum yaşamıştım bende. Bir yıldız ın yakınına gitmiştim, gemide yangın vardı bende söndürmek için kapıları açtım, o sırada savaşı kazandım ama kapı kontrolleri gitmişti, onu tamir edicem derken patlama oldu(güneş yakınında olunca oluyor belirli aralıklarla) ve kapı kontrollerinin olduğu bölmede yangın çıktı. Mürettebatın da canı azdı zaten öyle oturup ölümü bekledim sickbayde. İnsan bayağı hayatını gözden geçiriyor ama böyle olaylar başına gelince, bir düşünüyosun, hayatını falan sorguluyosun. İyi oluyor hani :P (Evet biraz da sıyırıyosun tabi :lol:)

Beğenenler: SmoKiNg ACE

DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Dur bakalım kartı yatırıp alayım ben de. Severek oynanacak bir oyun olduğu bariz.
TheodrienTheodrien
Mod
Oynayıp bitirdim, sonları aşırı zor yalnız. Daha büyük gemiyle daha çok mürettebatı kontrol etmek de isterdim aslında ama bu şekilde de oyun olmuş zaten.
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
Bir daha ki oyuna, yada ek paket, patch vs olarak seyir defteri olayını da ekleseler, burda paylaşabilsek başımızdan geçenleri deli güzel olacak.

İkinci oyuna co-op gibi birşey ekleseler o da güzel olur.
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
Sonunda oyunun sonuna kadar kazasız belasız geldim, önüme gelene bir tekme modeli ile ama bu sefer de lazerlerim üşman ana gemisine hiç birşey yapamadı. Etrafta füze alacak yer aradım ama store larda füze yoktu(vardı da sadece 3 tane) ve hiç bir şey yapamadan belki bir yerde füze bulurum diye dolanırken düşman ana gemisi bizim base'i işgal etti oyun bitti. Bu da ayrı bir sinir bozucu son oldu. Yani gemi ve mürettabat sapasağlam ama görev başarısızlıkla sonuçlandı. Sinirlenim mi, ne yapayim bilemedim.
salih32salih32
Üye
Ben de oynadım. İlk oyunumda son kısma kadar geldim. Orada karşıma 4 kalkanlı gemi çıktı, beni indirdi tabi haliyle :D Yeni gemi açıldı onunla başlayacağım bir sonraki oyunumda. Güzel oyunmuş yahu ._.
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Aldım indirmeyi hallediyorum. Bugün sürprizlerle dolu uzaya çıkayım ben de bir :)
SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye
Bu sefer son geminin bir kanadını patlattım ama ikinci karşılaşmada beni darma duman etti :/

sonraki seferde de full mürettabat full upgrade gemim birkaç saniyelik dikkatsizliğim yüzünden aptal bir scout gemisi tarafından patlatıldı :/

Birkeresinde de sektorde bildiğiniz çıkmaz sokağa girdim :/ tekrar normal rotaya geri gelebilmem için bir kaç gezegen geriye gitmem gerekiyordu ve o atlayışları yapana kadar rebeller yetişti ve exit varana kadar sürekli rebeller ile savaştım ve hiç kaynak yenilemesi yapmaya fırsatım olmadığından gemim aşırı hasardan patladı :/

Çok sinir bozucu olabiliyor oyun. Ama her seferinde başka şeyler olduğu için tekrar tekrar oynayası geliyor insanın.

Bu oyun kesinlikle efsane olur ben size diyeyim. Hele ikinci oyunda neler yaparlar düşünemiyorum bile. Çok abartmadan birkaç güzel şey ekleseler yeter.

edit: bu arada ekranda çıkan tüm yazıları okuyun. Çoğu yerde zaten seçim yapmanız gerekiyor ama seçim yapmanız gerekmeyen yerleri de okuyun eğlenceli hikayeler var yazılarda. Bazende çok komik dialoglar, ince espiriler denk gelebiliyor.
DarkSoul47DarkSoul47
Üye
Oyundaki ilk gün ve ilk güne ait seyir defterleri:

Oyun 1: Henüz yeni başladığım serüven, Özene bezene isimlendirdiğim mürettebat ve gemim ile uzun bir yolculuğu amaçlıyoruz. Daha ikinci kez ftl'yi çalıştırdığımızda patlamaları olan bir güneşe yaklaşıyoruz ve ufak bir düşman gemisiyle de çarpışıyoruz. Yangın başlıyor ve kontrol edilemez hale geliyor, FTL şarj olmuşken basıp patlamaların olmadığı bir yerde tamiri yapabilirim belki ama acemilik bu ya, uzun sürmesi beklenen yolculuk 5 dakika bile süremiyor.

Oyun 2: Bu sefer cidden iyi başlıyorum ilk üç sektör çerez gibi. 4. sektörde ise gözden kaçırdığım hasarlar sonumu getiriyor. Gemi sağlam değilken girdiğim bir çatışma hem kapı sistemlerini bozuyor hem de müdahale edemeyeceğim bir çatlağın oluşmasına sebep oluyor. 3 mürettebat farklı odalarda sonunu bekliyorken ben de sinirle elmamı yiyorum.

Oyun 3: Hiç özenmiyorum gemi ismine, mürettebata. Başlıyorum. Zorlu savaşlar, çatışmalar yaşıyorum ama 5. sektöre geldiğimde gemim hem mürettebat kaynıyor hem de hemen hemen tüm sistemler tam güçle çalışıyor. Çatışmalar çıtır çerez gibi yaşanıyor resmen. Yangınlar 10 saniye bile sürmüyor, robotlar her saniye tamir için uğraşıyorlarken mürettebatım ise sorumlu oldukları sistemleri tam performansla kullanmamızı sağlıyorlar. Sancak gemisi ile ilk karşılaşmam gerçekten korkutucu geçiyor. 2 sadık mürettebatım hayatını kaybediyor fakat durmanın zamanı değil. geri kalan üçlü bu işin üstesinden gelebilirler diye düşünüyorum. 2. kapışmamızda düşman sancak gemisini bozguna uğratıyorum fakat 2 yaralım var. Son kapışma ise beklediğim gibi gitmiyor kesinlikle.

Spoiler:
Evet beklentim savaşı kaybetmekti fakat resmen oydu mürettebat adamları. İlk günümde bitirmeyi beklemiyordum doğrusu ahah
123459
discussioncontroller