F.T.L. (Faster Than Light)
Sığınak Sakini
Üye
Advanced Edition ile ilgili birkaç özellik daha açıklandı: http://www.ftlgame.com/?page_id=106

Yeni bir ırk, yeni bir gemi ve her geminin üç farklı modelinin olacak olması dışında, kayda değer özelliklerden birisi de kapı sistemi ve sensör sisteminin başına adam koyabilecek olmamız. Eskiden bir gemide yalnızca dört tane sistemin başına adam koyup, bu sistemlerdeki verimliliği arttırabiliyorduk ve bu yüzden geri kalan mürettebatın tamir ve savunma dışında pek işlevi kalmıyordu. Yeni özellik sayesinde biraz daha işlevsel bir mürettebatımız olacak.

Bana kalırsa en iyi yenilik, satıcılarda daha fazla eşya bulabilecek olmamız ve dolayısıyla daha farklı stratejileri de uygulayabilecek olmamız. Malum, oyundaki şans etkeni yüzünden umduğumuzla değil, bulduğumuzla stratejimizi belirlemek zorunda kalıyorduk ya da bu durumdan dolayı hep garanti taktiği (düşman gemisine çıkarma yapmak) uygulamak zorunda kalıyorduk. Bu da bir yerden sonra oyunu sıkıcı hâle getiriyordu.

Yeni oyuncaklar, yeni ırklar, yeni görevler, Avellone… Advanced Edition güzel olacak güzel…
KulaklıkKulaklık
Üye
FTL indirimde, advanced edition bununla alakalı mı yoksa o ayrı mı satılacak? ayrı ise uğraşmayayım yeni bir şey kalmadı benim için oyunda
Sığınak Sakini
Üye
Ücretsiz bir içerik güncellemesi olacak.

Beğenenler: SmoKiNg ACE

SmoKiNg ACESmoKiNg ACE
Üye

Toplanın, hoşunuza gidecek haberler var: Oyunun iPad sürümünün yayınlanacağı duyuruldu. Tabii asıl haber bu değil; yapımcılar geçtiğimiz yazdan bu yana yeni bir içerik paketi üzerinde çalışıyor: FTL: Advanced Edition. Tamamen ücretsiz olacak bu içerik paketinde silah, robot, sistem ve takviye gibi temel araçlar için gelecek olan yeniliklerin yanında yeni düşman tipleri, yeni sektörler, yeni hikayecikler ve yeni müzikler de yer alacak.

Tacirler daha geniş bir ürün yelpazesine sahip olacak. Özellikle, istediği silahı ve sistemi bulamadığı için önceden belirlemiş olduğu stratejiyi uygulamakta zorluk çeken oyuncular için “şans” etkeni biraz da olsa etkisini yitirecek, diyebiliriz.

Aşırı yükleme yaparak atış sayısını arttırma, alan hasarı, düşman mürettebatına doğrudan etki eden (sersemletici gibi) hasar türleri ise silahlarla ilgili yeniliklerden bazıları… Mind Control System ile düşman mürettebatını geçici bir süreliğine kendi safımıza katabileceğiz. Örneğin, gemimize çıkarma yapmış olan bir düşmanı bu sistem ile kendi safımıza katıp, ona bir yeri onarması için görev verebileceğiz ya da onu kendi mürettebatına karşı kullanabileceğiz. Yani düşmanı düşmana kırdırmak mümkün olacak. Diğer bir yeni sistem de Hacking System… Bu sistem ile de düşman gemisindeki herhangi bir sistemi devre dışı bırakabileceğiz. Düşman gemisinin kalkanı delebilecek güçte silahlarımızın olmadığı zamanlarda, düşman gemisinin kalkan sistemlerini devre dışı bırakmak ya da çıkarma yapacağımız zamanlarda düşman gemisinin revirini devre dışı bırakmak gibi taktikler uygulamamıza olanak sağlayacak.

Bunların dışında savaş sırasında oyunu kaydedip çıkmak ve mürettebatın gemideki görevlerini kalıcı olarak belirlemek (yangın, havasızlık vs. gibi nedenlerden dolayı görev yerini terk eden birimin, durum normalde döndükten sonra kendiliğinden görev yerine dönmesi gibi) ufak tefek arayüz değişiklikleri de olacak.

En sevindirici haberi sona sakladım: Chris Avellone konuk yazar olarak yapımda yer alacak.

İçerik güncellemesinin 2014’ün başlarında yayınlanması bekleniyor.

FTL: Advanced Edition Tanıtım Videosu:

Spoiler:

Süper haber. Ne zaman çıkacağına dair net bilgi var mı?

RelentlessRelentless
Üye
2014 oldu, çıktı mı acaba?
Sığınak Sakini
Üye
Henüz yayınlanmadı. Resmi sitede, kesin bir tarih vermediklerini; ama 2014'ün başlarında çıkarmayı hedeflediklerini belirtmişler.
Sığınak Sakini
Üye
Clone bay, hacking, mind control, backup battery gibi yeni sistemlerle ilgili küçük görseller yayınlamışlar: http://www.ftlgame.com/?page_id=106

Gemideki sistem sayısına da bir sınırlandırma (8) gelecekmiş ve hard zorluk seviyesi de eklenecekmiş.

Bordalama taktiği ile oynayanlar için kaynak sıkıntısı olmuyordu ve bu sayede hemen her sistemi gemiye kurup, yenilmez armada oluşturulabiliyordu. Bu tekdüzeliği ve dengesizliği önlemek için böyle bir sınırlandırmayı tercih etmeleri doğru olmuş.
Sığınak Sakini
Üye
Advanced Edition güncellemesi az önce yayınlandı.

Not: Üstteki iki mesajım silinebilir.
Saepir
Üye
Hayret Advanced Edition çıkalı beri kimse yorum atmamış. Hemen Advanced Edition ile ilgili gözlemlerimi aktarıyorum:

Öncelikle oyuna 'Hard' zorluk eklenmiş ama sanki bu bana ilk versiyonun Normal'ini direk 'Hard' çevirip arkadaki zorluklarla oynamışlar gibi geldi, beklediğim zorlukla alakası yoktu yine gayet bol bol scarp geliyordu çoğunlukla. Diğer zorluklara bakmadığım için onlar hakkında pek bir yorum yapamayacağım.

Her sektöre mutlaka birine denk gelebileceğiniz şekilde store'lar eklenmiş. Bazı store'larda da page 2 şeklinde ekstra item'lar satılıyor. Özellikle gemiyi tamir ettirememek veya yolda crew bulamamak gibi sorunlardan kaybetme olayını bitirmişler çok güzel olmuş. Ayrıca (bu iyi mi kötü mü bilemedim) Oksijen sisteminin ilk haliyle yani hiç upgrade yapmadan kaç kişilik mürettebat olursa olsun idare edebiliyoruz. (Edit: Tabi Oksijen sisteminiz hasar alıp kalabalık bir mürettebatla oksijen seviyesi düşerse uygun seviyeye yeterli sürede çıkarmak için en az bir 2. seviyeye yükseltmek gerekiyor.)

Mind Control ve Hacking özellikleri oyun mekaniklerinin içine cuk diye oturmuş hiç sırıtmıyor ve gayet eğlenceliler. Ayrıcana Last Stand'e arada birkaç noktaya ücretsiz tamir yerleri koymuşlar. (Bu önceden var mıydı yoksa pek emin olamadım bayağıdır oynamıyordum) Yeni eklenmişse bu da çok güzel olmuş.

Genel olarak oyun şu an tamamen 'olmuş' durumda. Artık 2.si falan çıkar mı bilmiyorum ama çıkmasa da olur bence.
aztek
Üye
FTL çok tırt bi oyun
discussioncontroller