F.T.L. (Faster Than Light)
Sığınak Sakini
Üye
Bordalama üst zorluk seviyelerinde olmazsa olmaz bir taktik adeta. Scrap düşme oranı çok az olduğu için gemileri patlatmak yerine bordalama yapmak -daha fazla scrap kazandırdığı için- daha iyi. Diğer yandan bordalama yaptığınız gemide cephane, yakıt, mahkum, silah, drone vs. varsa da bunlar yanınıza kâr kalıyor. İkinci-üçüncü sektöre geldiğinizde mürettebatınızı sekize tamamlamış oluyorsunuz genelde. Bir de Crystalmen bulursanız ne alâ. Lockdown özelliği sayesinde içinde olduğu odanın çevresine buzdan bir duvar örüyor. Medbay olan gemileri bordalarken canı azalan düşmanın medbay'e kaçmasını engellemek için bayağı etkili oluyor.
MosquéteroMosquétero
Üye
nasıl oynayabiliyorsunuz öyle yav.
ben günlerdir oynuyorum, sadece bir kere bala göte sektör 8'e gelebildim. 5'ten sonrasına gidemiyorum genelde.
creiGncreiGn
Üye
Easy'de başlayıp yeni içerik paketi olmadan birkaç oyun oynamanı tavsiye ederim.

Bordalama taktiğini kullanmak istiyorsan da muhtemelen en iyi başlangıç gemisi Engi Cruiser olacaktır. Başlangıç ekipmanı olarak ion blast ve combat drone'dan daha iyisi olamaz muhtemelen.

Taktik kabaca şu;

Ion silahlarını autofire'a alıp kilit sistemleri olabildiğince lockdown'da tutuyorsun, tercihen başka silah kullanmayıp combat drone'la hasar veriyorsun. İlk birkaç sektörde shield'ı ve medbay'i mutlaka ikinci seviyeye getirirsen çok zorlanmadan atlatırsın çoğu encounter'ı. İkinci sektörden itibaren düşmanlar gemine bordalamaya başlayacağı için medbay'i geliştirmiş olman önemli; zira bordalayan parti güçlüyse bütün oksijeni boşaltıp medbay'e çekilip orada savunma yapabilirsin.

Yavaştan scrap birikmeye başladıkça da crew teleporter satın alıp mantis ya da tercihen rockmen mürettebat ile bordalamaya başlayabilirsin. Benim tercihim rockmen'den yana, zira fire immunity'den dolayı yangın çıkardığın odaları söndürmeye çalışan düşman mürettebatını çok rahat öldürebiliyorsun ve yangın olan ortamlarda rahat hareket ediyorsun. Mantislere göre çok daha dayanıklılar üstelik. 2 rockmen'i sırf boarding'e ayırıp teleporter'ın yakınlarında bekletmeni tavsiye ederim. Diğer mürettebat da tercihen engi ve zoltan olursa gemini rahat rahat idare edersin. Combat ağırlıklı iki adamının olması yeterli.

Kilit nokta kesinlikle ion silahlarını etkili kullanıp hasar almamak. Ne kadar fazla scrap'i upgradelere saklayabilirsin o kadar iyi ilerisi için. Hatta augmentationlarda da scrap recovery arm ve drone recovery arm olursa şahane oluyor, para içinde yüzüyorsun sonlara doğru.

Bir de ion silahlarının yanına bio ya da fire damage veren silahlar ekleyip bordalamadan önce mürettebatı yumuşatma gibi ekstralar var ama, onlar olmadan da iş görebiliyor yukarıdaki taktik rahatlıkla.
Sığınak Sakini
Üye
Yukarıdakilere ek olarak:

Ayarlardan "show pathways on hover" özelliği de kesinlikle açılmalı. Sektördeki bölgelerin birbiri ile bağlantısını gösteriyor. Bazen çıkış noktasına yakın gibi görünen bir bölgenin çıkış noktası ile bağlantısı olmuyor ve düşman filosu ile çatışarak geri dönmek zorunda kalıyorsunuz; epeyce riskli. Ayrıca, sektörlerde hareket etmeden önce çıkış noktasına kadar en az on bölgeye uğrayacak şekilde bir güzergah belirlemek iyi olacaktır. Nebulaları da değerlendirmek gerek. Hem düşman filosunu yavaşlatıyor hem de bu sayede daha çok bölgeye uğrama şansınız oluyor. Ne kadar çok yer ziyaret ederseniz, o kadar çok kaynak toplama şansınız olur.

Mürettebat içerisinde mümkünse her ırktan en az bir kişinin olması iyi olur. Karşılaşılan olaylarda alternatif seçim yollarının (mavi seçenekler) oluşması için gerekli. Yangın ve salgın olayları daha çok olduğu için mürettebat içerisinde en azından Engi ve Rockmen bulundurmak iyi olacaktır. Genel olarak da bu iki ırk daha fazla mavi seçeneğe sahip.

Kalkanlarınızı delemeyecek güçte bir gemi ile karşılaştığınız zaman onu hemen yok etmeyin, bırakın size saldırsın. Bu sayede 15-20 dakika içerisinde pilot, motor ve kalkan dairesindeki elemanlar seviye atlamış olacak. İkinci seviyeye ulaşmış pilot ve motor dairesi elamanı ile gelen saldırıları savuşturma yüzdesi -iki kademeli motoru olan bir gemi için- %30'a ulaşmış olacak. Cloaking sistemi kullanılmadığı zamanlarda bu yüzdenin ulaşabileceği son nokta %55. Dolayısıyla %30 çok önemli bir rakam. Ayrıca, ion blast varsa yine bu tarzda güçsüz bir gemiye bununla saldırılmalı. Böylece silah dairesindeki eleman da seviye atlamış olacak.

Özellikle dördüncü sektörden sonra iki-üç kakanlı ve motor sistemi gelişmiş olan düşmanlar sıkça karşınıza gelecek. Dolayısıyla ilk sektörlerdeki gibi, yapılan her atış isabetli olmayacak. Kokpiti ya da motor dairesini devre dışı bırakarak bunu bertaraf etmek gerek. Ion blast mk. II yoksa, kalkanları aşabilecek sayıda atış yapabileceğiniz, tercihen lazer silahlarının geminizde olmasında yarar var.

"Olursa çok güzel olur." diyebileceğim sistemler ve ekipmanlar: drone control, crew teleporter, ion blast mk. II, burst laser mk. II, defense drone mk. I. Özellikle defense drone mk. I füzesi olan gemilere karşı ve son savaşta büyük önem arz ediyor. Mk. II gelen lazerleri de vuruyor; ama bu sırada füzeleri kaçırabiliyor. O yüzden pek önermem. Ion blast mk. II tek başına dört kademeli bir kalkan sistemini devre dışı bırakabiliyor. Bunun yanına tercihen iki tane burst laser mk. II eklediğinizde alamayacağınız gemi yok gibi. Beam türünden silahlara oyunu birazcık çözene kadar bulaşmayın, derim.

Yangınları mürettebat ile söndürmekle uğraşmayın. Dış kapıları açıp oksijeni kesmek daha etkili. Kapı sistemlerini de oyunun başında geliştirmeniz, yangının yayılmasını önlemek ve bordalayan düşmanların hareketini kısıtlamak için iyi olacaktır.

Scrap kaynağınızı hemen tüketmeyin. Her zaman bir kenarda 150-200 kadar scrap bulunsun. Tacirlerde yukarıda saydığım önemli ekipmanlar başta olmak üzere, işinize yarayabilecek şeyler karşınıza çıkabilir ve oyun boyunca bir daha bulamayabilirsiniz.

Beğenenler: Mosquétero

gabarttak
Üye
Windows 8 için mouse lag sorunu yaşayan ve çözen var mı ?
driver güncellemelerini uyumluluk çözümlerini denedim.
RelentlessRelentless
Üye
Advanced ile tam olarak ne geldi oyunu değiştiren?
Normal sürümünü bayağı oynadım açıkçası hiç bitirememiş olsam da. Biraz daha oynarım belki bunla.
Mr_AceMr_Ace
Üye
1 gemi, 1 yeni sector (abandoned sector), bütün gemilerin 3. tipleri, bayaaa bi silah (Chain vulcan ve Flak II OP!), bayaa yeni encounter falan filan. Ha bi de hard mode geldi. Yiyosa bi dene :D

Advanced'in gazına bütün gemilerle oyunu bitirdim.

Beğenenler: SmoKiNg ACE

RelentlessRelentless
Üye
lol 5-10 kere oynadım 3. sektörü geçemedim yine
puraxayspuraxays
Üye
iPad versiyonu ile tanıştım. Baya keyifli. Tablet yanımda duruyor arada bir iki turn oynuyom iş yerinde :) Dikkat edemediğim zamanlar oluyo bi bakıyom puanımı gösteren ekran, anaa yalan oldu diyom ama keyifli restart demek bile. :)

Ha oyuna daha alışamadım, 3.sektöre falan çıktım henüz :) fazla da üstüne düşemedim ama iPad ile oynanış çok keyifli olmuş. Hiç zorluk çekmiyorsunuz..
ShoguN4
Üye
Beyler FTL aldım ve kurdum fakat oyun açılmyıor.Windows 7 kullanıyorum.nasıl açıcam bir yardım edermisiniz.
discussioncontroller