Güncel Çizgi Roman Haberleri
croplatform
Üye
Çizgi Roman Okurları Platformu (ÇROP) olarak çizgi roman sanatını geliştirecek ve yaygınlaştıracak etkinlik ve haberlerle internet ve internet dışı birçok alanda yer alıyor, bu sanata ilgi duyanlarla gönüllü olarak paylaşımlarda da bulunuyoruz. Fantastik Edebiyat sitesinde de sanat ve çizgi roman sanatı adına paylaşımlarda bulunarak nicelik olarak çoğalacağımıza inanıyoruz.

Bir sorun olmaz derseniz biz bu başlık altında elimizden geldiğince düzenli olarak çizgi romanla ilgili yarışma, haber, bilgi, yazı, inceleme paylaşımlarında bulunmak istiyoruz. Bu paylaşımlar tamamıyla gönüllülük esasına göredir ve ÇROP'un okur arttırma, üye toplama gibi bir amacı bulunmamaktadır.

Herkese iyi okumalar...

Not - Keşke özel bir "çizgi roman" başlığı altında yazışabiliyor olsaydık ;)
croplatform
Üye
"BÜLENT'İN ÇİZGİ DÜNYASI" Bülent ARABACIOĞLU - SERGİ ve SÖYLEŞİ
Yarattığı "En Kahraman Rıdvan", "Tipitip" gibi önemli çizgi karakterleri hepimize sevdiren Bülent ARABACIOĞLU'nun karikatür sergisi İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi'nde izleyiciyle buluşuyor. Bülteni bizlerle paylaşan büyük ustamıza başarılar diliyoruz.
image

10 Kasım - 8 Aralık 2012
Sergi Günü ve Saati: 10 Kasım 2012 Cumartesi saat 18.30
Söyleşi Günü ve Saati:17 Kasım 2012 Cumartesi saat 18.30

"Üniversiteden mezun olduğum 1972'den günümüze tam kırk yıldır profesyonel olarak çizgi hayatının içinde koşturmaktayım. Çoğu zaman coştuğum, bazı dönemlerde yavaşladığım, hatta arada kalpten gelen zorunlu 'mola'nın arasında bir fırsat yaratıp da bir sergi gerçekleştirememiştim. 'İstanbul Hatırası'nın değerli kurucusu sayın Murat Pulat kardeşimin böyle bir teklifle bana gelmesinden sonra hiç zaman kaybetmeden hazırlıklara başladık. Aynı; Uykusuz mizah dergisindeki genç arkadaşların, Gırgır dergisinde haftalık olarak yayınlanan 'En Kahraman Rıdvan'ı kronolojik sırayla albüm haline getirmesinde yaşadığımız heyecanın aynısını burada da yaşamaktayız. Çünkü, her iki olay da yıllardır gerçekleştirememenin eksikliğini yaşadığımız konulardı.Bu heyecan öyle bir şey ki, onca yıla ve deneyimime rağmen hala herhangi bir çizim için boş kağıdı önüme koyduğumda kıvrım kıvrım kıvranırım.

Her geçen günün bir öncekinden geride olmaması adına duyduğum bir kaygıdır aslında bu. Ne mutlu bana ki, büyük bir keyifle yaptığım bu işten alığım hazzı, beğenisine sunduğum sizlerin güzel geri dönüşlerinizde de görebiliyorum.


Bu sergide değişik dönemler ve medyalar için yaptığım farklı çalışmaları göz önüne çıkarıyoruz. Ne yazık ki bazı çizimlerin orijinalleri bende olmadığı için reprodüksiyonlarını sergiliyoruz. Umarım bu çizimlerde yaşadığım keyfi sizlere de bulaştırabilirim.

İzninizle bu sergiyi; benim tüm nazımı, kaprisimi, sevincimi, heyecanımı, kalbimi...sözün kısası hayatımı paylaştığım sevgili karım Türkan Arabacıoğlu'na adıyorum...
Sevgiyle, saygıyla..."

Bülent Arabacıoğlu
İstanbul Hatırası Fotoğraf Merkezi
Adres : Moda Cad. Rıza Paşa Sok. Renk Apt. No:21/1
Telefon : 0216 3465016 - 0216 3488446
E-Posta : info@istanbulhatirasi.org
croplatform
Üye
DC Comics Superman’in mirasçılarını dava edip Çelik Adamın tüm haklarını kazandı

Yaratıcısının torunları 1992 yılında süper kahraman hisseleri için şanslarını kaybettiklerini anlattı
DC Comics böylece karaketerin kitapta kullanılma, film ve televizyon haklarının sahibi oldu
image
Ailenin avukatı, ailenin davanın sonucu ile ilgili olarak memnuniyetsizliğini bildirdi
Superman'in yaratıcılarının mirasçılarından biri Çelik Adam’ın telif hakları ile ilgili belgelerin yıllar önce imzalandığını iddia etmiştir
Bir yargıç Joe Schuster’in torunlarınının 20 yıl önce haklarından vazgeçtiklerine karar vermiştir
Bu DC Comics için şu anlama gelmektedir – süper kahraman için 412 milyon dolar ödeyen- karakterin kullanım haklarınının kitaplar, filmler, televizyon ve başka herhangi bir yerde kullanımına devam edecektir.
Buna milyonluk komisyonu olan gelecek yılki film de dahildir
DC Comics sanatçı Schuster’in mirasçılarını 2010 yılında dava etmiştir. DC Comics’in mahkemeden beklentisi, 1992 yılında ailenin süper kahraman için telif hakkı talep etme şansını kaybetmiş olduklarının onanmasıdır.
ABD Bölge Mahkemesi yargıcı Otis Wright II onları hayal kırıklığına uğratmamıştır.
Yargıç, Schuster’in kız ve erkek kardeşinin DC’den aldıkları yıllık ödemeler karşılığında
Supermen’in telif haklarından feragat ettiklerine karar vermiştir.
Schuster, Supermen’in yazar Jerry Siegel ile beraber yaratmıştır. Schuster 1938’de Action Comics’te maceralarına başlamıştır
Siegel ve Schuster hayatları boyunca dünyanın en ünlü süper kahramanını hayata geçirmek için oynadıkları rol yerine daha fazla nakit için savaşmışlardır

Kısa özet - Ayhan Keçecioğlu
Kaynak - Dailymail
croplatform
Üye
ÖLÜM SANAT VE MEKÂN III SEMPOZYUMU

5-7 KASIM 2012
...
Deniz Yolaç ve kaybettiğimiz bütün diğer öğrencilerimizin aziz hatıralarına...

SUNUŞ
Ölüm bilinci şüphesiz tarih boyunca kültür ve sanat yaratmasında insanoğlunu tetikleyen etkenlerin başında gelmiştir. Zygmunt Bauman kültürü “insanların farkında oldukları şeyi unutturmaya yönelik incelikli, karşı-anımsatıcı teknik bir aygıt” olarak tanımlarken, kaynağını ölüm bilincine ve ölüm gerçeğini unutma gereksinimine bağlar.

image

Ölü gömme ritüelleri, mezar ve mezarlıkların ortaya çıkışı tarihöncesi uzmanları tarafından insanlık eşiğinden geçmenin önkoşulu olarak kabul edilir. Ölüm kavramı, insanı hayatın geçiciliği karşısında kalıcı bir şeyler yaratma konusunda uyarmış ve sanat yapıtının doğuşuna zemin hazırlayarak başta plastik sanatlar, edebiyat ve müzik gibi alanlarda olmak üzere sanat yaratımının bütün dallarında estetik yönden en etkileyici yapıtların oluşmasına aracı olmuştur. Öte yandan ölüm gerçekleştiğinde, ölüyü dini inançlar çerçevesinde öte dünyaya hazırlama ve aynı zamanda geride kalanların ölüm acısını hafifletme çabalarının sonucu olarak ortaya çıkan mezar anıtları da, gene ölüm ve yaratma arasındaki ilişkinin somut kanıtlarını oluşturur.

“Ölüm Sanat ve Mekân III Sempozyumu'nun amacı, ölüm kavramının gerek birey ve toplumun yaşamındaki, gerekse sanat yaratımındaki yeri ve önemini felsefe, toplum bilimleri ve çeşitli sanat dalları üzerinden irdeleyerek bir kez daha vurgulamak.

http://www.facebook.com/#!/events/318045898303305/?fref=ts

- 5 Kasım Pazartesi günü, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü'nde yapılacak olan Ölüm Sanat ve Mekan Sempozyumunda saat 12:15-12:45 saatleri arasında "Korku Sineması" üzerine sunumu olan yazar dostumuz Fatih Danacı'ya başarılar diliyoruz...
croplatform
Üye
Gölge e-Dergi Kasım 2012 Sayı 62 Çıktı!

Merhaba yine yeni bir sayı ile sizlerle birlikteyiz

Bu sayımızın kapağı Aleph K dan geldi.
Pin-up da Cihan Oğuz Demirci’nin imzası var.
Bu sayının editör yazısı Ahmet Yüksel’den,mutlaka okuyun derim, önemli konulara değiniyor
image

Haberler’de ‘’Türk Medyasında Usta Çizerlerin 2. Geleneksel Buluşması’’na hangi usta çizerlerin katıldığını,neler yaşandığını okuyabilirsiniz.

Öykü- Sadık Yemni’den’’Sokaklar Benim Yeniden 2’’ İllüstrasyon-Devrim Kunter’den

Çizgi Roman İnceleme-İlke Keskin ‘’Manga’nın Tex’i Lone Wolf’’u yazdı

Önemli sinema etkinliklerinden Gezici Festival’in 18 inci yolculuğu başlıyor.
Bu senede Gölge e-Dergi festivalin basın sponsorları arasında

Öykü-Emre Balcık’tan ‘’Kedi’’İllüstrasyon-Mehmet Sevinç

Röportaj-‘’İçimizden Biri’’röportaj serimiz devam ediyor.Röportajların efendisi Ahmet Yüksel zor sorularını bu defada ‘’ Tarihte Bu Ay ve Film Kritik’’köşelerimizin yazarı ve yayın kurulu üyemiz Melahat Yılmaz’a yöneltti.

Çizgi Roman –Sinema-Masis Üşenmez’’Mark Millar’ın yazıp John Romita Jr ‘ın çizdiği son dönemlerin popüler çizgi romanı Kick Ass ‘ ın hikayesini ve sinema uyarlamasını yazdı

Çizgi Roman-Üstad çizer Firuz Kutal’ın Yazıp çizdiği ‘’Farelerin Bir Bedel Ödemesi Gerekir’’ çizgi romanını büyük bir keyifle okuyacaksınız.

Öykü-Erol Çelik’in ‘’Çelik Levhalar’’adlı öyküsünün final bölümünü okuyabilirsiniz.İllüstrasyon-Gülhan D.Sevinç

Oyun İnceleme-Kayra Keri Küpçü bu sayıda Board Game türü oyunlardan Dixit’i tanıtıyor bizlere.

Çizgi Roman İnceleme-Ümit Kireççi ‘’Varoluşumuzu Sorgulayan Dedektif Blacksad’’i yazdı

Yazarın Kaleminden-Hüseyin Emre Coşkun ‘’Nuh’suz Tufan’’adlı romanının yazılış ve basılış sürecini paylaştı bizlerle.

Öykü-Atilla Bilgen’in ‘’Beyaz Güller’’adkı öyküsünün birinci bölümü.İllüstrasyon-Mehmet Dal

Yazarın Kaleminden-Murat Başekim Deli Gücük’ün kısa hikayelerinden oluşan’’Deli Gücük’ü Kim Öldürdü?’’ kitabını anlattı kendi kaleminden

Kitaplık- En kısa sürede alınıp okunması gereken iki roman ve iki çizgi roman.Üstad Sadık Yemni’nin yeni çıkan iki kitabı’’Sınav Hortlağı’’ ve Zihin İşgalcileri’’ ile Marmara Çizgiden çıkan ‘’Yürüyen Ölüler 10’’ ve ‘’Oz Büyücüsü’’ çizgi romanlarının tanıtımları var

Tanınmayan Çizerler-Tunç Pekmen’in devam eden dizi yazısı ‘’Tanınmayan Çizerler’’de bu sayı sizleri bir sürpriz bekliyor.

Sinema-Hasan Nadir Derin ‘’Altın Portakal 2012 Güncesi’’ni yazdı bu sayıda.Gidip izleyemeyenler için iyi bir bilgi kaynağı.

İzlenim Notları-Mehmet Berk Yaltırık İTEF ‘in bu seneki teması ‘’Şehir ve Korku’’çerçevesinde oluturulan etkinliklerde yer alan’’FABİSAD’’ın düzenlediği panellere katıldı ve notlarını bize aktardı

Öykü-Can Çelikel’’İkizler’’

Çizgi Roman ,Sinema-‘’Kahramanlar Sinemada’’uzun bir aradan sonra hem kendi internet sayfası kahramanlarsinemada.com, hemde Gölge e-Dergi sayfalarına geri döndü.
Hakan Tulga Kalkan ‘’Süper Kahramanlar ve Güçlerinin Doğuşu’’nu yazdı bizler için

Tarihte Bu Ay-‘’Tom and Jerry,Sergi Leone’’ ve Film Kritik’te ‘’The Good The Bad and The Ugly’’Melahat Yılmaz’ın kaleminden Tarihte bu ay sayfalarında.

Öykü-Kayahan Demir ‘’Esrarengiz Ölüm Hala Sırrını Koruyor’’ İllüstrasyon-Mehmet Sevinç

Çizgi Roman- Mehmet Günay Ercan’ın yazıp çidiği ‘’Baltlar’’tüm heycanı ile devam ediyor

Çizgi Roman İnceleme-Gölge e-Dergi,Çrop,Frp Net ve Versus Yayınlarının ortaklaşa düzenlediği ‘’1. Çrop Çizgi Roman İnceleme Yarışması’’sonuçlandı.
Yarışmada 1. olan Yiğit Kocagöz’ün yazısı ’’Gök ve Yerin Sessiz Birlikteliği: UÇMA SANATI’’ inceleme yazısını okuyabilirsiniz.

Grafik Tasarım-Gülhan D.Sevinç

Kasım 2012 Sayı 62 nin oluşumunda,yazıp,çizdikleri ile katkıda bulunan, emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ederiz.

Yeni sayıda tekrar görüşmek dileği ile,hepinize iyi okumalar.

Gölge e-Dergi Editörü-Mehmet Kaan Sevinç

Gölge e-Dergi ile ilgili her türlü görüş,öneri ve yorumlarınızın yanı sıra yazıp,çizdiklerinizi de

golgeedit@gmail.com mail adresimizden iletebilirsiniz.

Gölge e-Dergiyi Pdf formatında okumak için- http://www.mediafire.com/view/?xounw89t4ue8bzx

Gölge e-Dergiyi Flash formatında okumak için- http://issuu.com/golgedergi/docs/golge_e-dergi_kasim_2012_say__62

Gölge e-Dergi Blog Sayfası- http://golgedergi.blogspot.com/
croplatform
Üye
Örümcek Adamın Baş Düşmanı: Venom the Tırtıl...!

Fazla söze gerek yok... Brahmin aslı güvenin tırtıl haliyle Marvel Comics'in Venom karakteri aslında kardeşmiş ve bunu ancak dünyaca ünlü böcek fotoğrafçısı İgor Siwanowics tırtılı fotoğraflayınca görüyoruz:

image

http://www.fotoritim.com/yazi/igor-siwanowicz--yaratiklarin-efendisi
croplatform
Üye
Çizgi Roman "Kültür ve Edebiyatta Cinsiyet, Cinsellik, Şiddet" Sempozyumunda

Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi ve Bornova Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlediği "Kültür ve Edebiyatta Cinsiyet, Cinsellik, Şiddet" konulu sempozyumda 15 Kasım 2012 (Perşembe) saat 16.40 - 17.00 arasında YTÜ Sanat-Tasarım bölümü Öğretim Görevlisi Ümit Kireççi "Cinsellik ve Çizgi Roman" başlıklı sunumu gerçekleştirecektir. Tüm çizgi roman okurları bu sunuma davetlidirler:
image

EKAM ve program detayları için - http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2012/11/cizgi-roman-kultur-ve-edebiyatta.html
15 Kasım, Perşembe

09:00-09:30
Açılış
09:30-10:30
Ayla Kutlu
“Oyalarda Kadın Kültünün Kaynakları, Kimliğin Biçimlendirilmesi ve Cinsellik Temaları Üstüne Bir Değerlendirme”
10:30-11:00
Çay-Kahve Arası
11:00-12:30
Fazıl Gökçek
Felsefe-i Zenan (Kadınlar Felsefesi): Erkek Egemen Toplumda Bir Kadının Feryadı
Seçil Karal Akgün & Ceren Aygül
……..
Ayşegül Utku Günaydın
Rasyonalitenin Çözülüşü ve Erkek Benliğinin Parçalanışı: Histerik Erkekler, Melankolik Kadınlar
Feyza Ak Akyol
Çocuk Edebiyatında Yansıtılan Cinsiyetçi Temsiller
Nevzat Süer Sezgin
Çocuk Yazınında Gizli Cinsiyet Ayrımcılığı ve Sonuçları, Çözüm Önerileri
Nilay Yılmaz
Çocuk Kitaplarında Kadın İmgeleri ve İmgeler Arasındaki İdeoloji
Sezer Sabriye İkiz
Feminist Devrime Doğru: MargePiercy’nin Zamanın Kıyısındaki Kadın Adlı Romanında Ütopik Dünya
Özlem Öğüt
Toni Morrison’ın En Mavi Göz ve Caz Adlı Romanlarında Cinsiyet, Cinsellik ve Şiddet
Ayla Oğuz
Buchi Emecheta’nın Shavi’nin İğfali Adlı Eserinde Öteki Annelerin Sesleri
PANEL
Mehmet Bozok
Irazca’dan Uluguş’a Fakir Bayburt’un Erkek Egemen Düzene Direnen Kadınları
Yonca Güneş Yücel
Bekir Yıldız Öykücülüğünde “Reşo Ağa” Üzerine Bir Anlatı
Meral Akbaş & Nihan Bozok
Ne Aşk, Ne Sevgi!: Ters Yüz Edilen ‘Bilindik’ Hikayeler
12:30-14:00
Öğle Arası
14:00-15:00
Şebnem İşigüzel
“…………………………………………………….”
15:00-15:30
Çay-Kahve Arası
15:30-16:20
Nevzat Kaya
Edebiyat Kanonu ve Dişil Şiddet

Nazmi Ağıl
Beowulf’un Kadınları

Gökşen Aras
“Medyada Kadın ve Şiddet: Yatağımdaki Düşman, Doğuştan Katiller ve Forest Gump
Meryem Ayan
Medyada Şekillenen Kadına Karşı Şiddet

Nazife Aydınoğlu
Kadına Yönelik Şiddet: Alice Walker'ın The Colour Purple ve Ayla Kutlu'nun Zehir Zıkkım Hikayeler ve Sen de Gitme Triyandafilis Eserlerinin Karşılaştırmalı İncelenmesi
Onur Çalı
Genç Öykücülerde Toplumsal Cinsiyet-Mekan İlişkisi
Zekiye Çağımlar
Kastamonu Yöresinde “Köçek” Geleneği ve Bu Geleneğin Toplum İçindeki Değeri”
Ali C. Gedik
Müzik Teknolojisi: Toplumsal Cinsiyetin Yeni Görünümleri

16:20-16:40
Çay-Kahve Arası
16:40-17:30
Aylin Nazlı
Bedenin Giysisi Cinsiyet: Biyolojik Cinsiyetten Sosyal Cinsiyet ve Sonrasına Beden-Cinsiyet Etkileşiminin Bir Yol Haritası
Ahu Paköz & Çiçek Coşkun
Margaret Fuller ve 19. Yüzyıl

Ümit Kireççi
Cinsellik ve Çizgi Roman
Ayalp Talun İnce
Her genç Kızın Hayali: Gençlik Yazını Vampir Öykülerindeki Rol Modeli Kadınlar Üzerine Farklı Okumalar

Esen Kunt
Yeni Türk Sinemasında Eril Nazar ve Arzunun Mikro Politikası
İzlem Ali Kanlı
Bir Kültürel Gösterge Olarak Sinema ve Lal Gece Filminin Toplumsal Cinsiyet, Cinsellik, Şiddet ve Kültürel Bağlamda Okuması

Necla Öztürk
Türk Hukukunda Kadına İlişkin Düzenlemeler ve Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun
Demet Havaçeliği
Aile İçinde Kadına Karşı Şiddet ve Risk Faktörleri: İzmir Kadın Sığınmaevleri Çalışması


16 Kasım, Cuma

09:00-10:00
Erendiz Atasü
“Şiddetin Kadın Yazarların Öykülerindeki Yansımaları”
10:00-10:30
Çay-Kahve Arası
10:30-12:00
Yeşim Başarır
Walt Whitman’ın Şiirlerinde Bedensel Farklılık ve Cinsiyet Algısı
Atanur Memiş
İki Yazar Bir Cinsiyet: Dille Var Edilen Kadın
Cemre Mimoza Bartu
Carol Ann Dufy’nin Gözünden Dünya’nın Tüm Eşlerine

Mukadder Erkan
Kadının Geniş/Dar/Son Zamanları: Ayşe Kulin’in Anlatı Dünyasına Foucaultcu Bir Yaklaşım
Merve Apaydın
Edebiyatta Kadının Yeniden Üretilme Sorunu: Elif Şafak Yazını Üzerinden Bir Okuma
Oya Şakı Aydın
Orhan Kemal’in Eserlerinden Uyarlanan Televizyon Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet, Şiddet ve Aile
Gizem Akyol Aycan
Cumhuriyet Dönemi Romanlarında Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Toplumsal Değişim ve Mahremiyetin Dönüşümü
Ayşe Öykü İş
Yirminci Yüzyıl Başında “Yeni Kadın” İmgesi Üzerine Tartışmalar
Elvan Karaman
Üç Türk Romanında Dört Nesil Cumhuriyet Kadınının Aydın Mücadelesi ve Yolundaki Engeller
Hazel Melek Akdik
Kırmızı Pelerinli Kent’ten Mucizevi Mandarin’e Kadın Yazarın Yaratım Sürecinde Beden ve Acı
Selime Büyükgöze
Patriyarkanın Diline Bir Başkaldırı Öyküsü: Sevim Burak’ın Öykülerinde Denetim Altındaki Kadınlar
Ümral Deveci & Alev Öztürk
Tahir ile Zühre Hikayesinde Aşk ve Şiddet
12:00-13:30
Öğle Arası
13:30-14:30
Berat Alanyalı
“Onat Kutlar Öykülerinde Usul Şiddet”
14:30-15:00
Çay-Kahve Arası
15:00-16:30
Berna Yazıcı
Kameralar, Cinsellik, Şiddet: Şiddetin Dönüşen Halleri Üzerine Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Düşünmek
Ahmet Talimciler
Spor ve Spor Sahalarında Ötekileştirilen Kadın
Seher Uysal
Kamusal Alanda “Mahremiyet”i Sorgulamak: M. Abramovic ve T. Emin’den Ş. Moral ve Canan’a Cinsellik, Şiddet ve Kadın Kimliği
Zafer Parlak
Pippa Bacca Örneği ve Türkiye’de Yabancı Kadın Olmak
Gizem Ekin Çelik & Pelin Dinçer
“Gender Wide Shut”: Türkiye’de Kadına Karşı Şiddetin Güncel Siyasal Söylem Bağlamında Analizi
Duygu Uzel
Mor Menekşeler
Atalay Gündüz
Sosyalist Feminist Bir Şiddet Eleştirisi Olarak George Bernard Shaw’un Mrs. Warren’s Profession Adlı Oyununda Fahişelik Olgusu
Yasemin Yavaşlar Özakıncı
Cynthia Ozick’in The Puttermesser Papers Adlı Romanında Kadının Alternatif Üretkenlik Biçimleri
Arzu Korucu
Önce Eros Vardı: Wuthering Heights’da Toplumsal Cinsiyet ve Thanatos
Melike Uzun
Peyami Safa’nın Yalnızız Adlı Romanında Kadın Algısı ve Muhafazakârlık
Ayşe Duygu Yavuz
Oğuz Atay’ın Oyunsuz Yaşayanları: Toplumsal Cinsiyete Hapsolmuş Kadınlar
Mürüvvet Pınar
Latife Tekin’in Sevgili Arsız Ölüm Adlı Romanında Büyülü Gerçekçilik, Aile, Toplum ve Kadın
16:30-17:00
Çay-Kahve Arası
17:00
Kapanış Konuşmaları
croplatform
Üye
Bülent Arabacıoğlu Sergisinden İzlenimler

10 Kasım 2012 Cumartesi günü başlayan ve 17 Kasım 2012 tarihine kadar sürecek olan Bülent Arabacıoğlu sergisi son derece güzel bir açılış yaşadı. Bülent Arabacıoğlu ustanın dostları, sevenleri, okurları, meslektaşları onu yalnız bırakmadılar... mı desem? Ya da aslında bıraktılar mı desem? Bilemedim şimdi...

image

En Kahraman Rıdvan ve Tipi Tip gibi uzun soluklu mizah çizgi roman kahramanını hayatımıza sokan ve belli bir dönem çizgi roman okumuş herkesi çizgi romana bağımlı kılan ustanın bildiğim kadarıyla bu ilk sergisiydi. Bunca yıl usta olarak anılan bir sanatçımızın ilk defa sergi açıyor olması bence çizgi roman tarihimiz açısından kocaman bir kara lekedir. Bununla birlikte şu anda onun izinden gelmiş olan genç karikatürist ve çizerlerin bu serginin ilk gününde hazır bulunmamış olması da üzücüdür. Hatta sergi salonundan sadece 500 metre uzakta bir araya gelen bir çizgi roman forumunun ondan fazla üyesinin zahmet edip de sergiye kadar gelmemiş olması da şaşırtıcı ve vahimdir. Hatta Bülent ustanın iki senedir katıldığı sanatçılar-çizerler buluşmasından neredeyse kimsenin orada olmaması bir başka düşündürücü durumdur.

Yurt dışında çizgi romana bu kadar hizmet etmiş ve klasik sayılabilecek bir çizgi romanı yaratmış olan çizer el üstünde tutulurken, okurlarından yayıncılarına, bakanlığından firmalarına kadar herkes arkasında dururken Bülent Arabacıoğlu gibi bir değeri ve eserlerinin bugüne kadar layık olduğu derecede önemsenmemiş olması çizgi roman sanatımızın taş devri düzeyinde olduğunun acı bir göstergesidir. Ülke içinde yeterince tanınmayan, yeni nesle eserleri okutulmamış olan ve yurt dışına göğsümüzü gere gere "sanatçımız" diyerek taşıyamadığımız Bülent Arabacıoğlu ve nice değerli sanatçımızın uğradığı haksızlığa isyan etmek gerektiğini düşünüyorum.
Bununla birlikte bence bu ve bunun gibi etkinliklere katılmayan, destek vermeyen ama çizgi romana gönül verdiğini söyleyen okurlarımızın artık çizgi roman okumayı bırakarak yeni bir meşgale bulmasında da hiç bir zarar olmayacaktır. Eminim bazı yayınevleri maddi zarara uğrasa da çizgi roman sanatı kesinlikle bir şey kaybetmeyecektir. Evde oturup ağızlarını sildikleri peçetelerdeki izlere baksınlar mesela o arkadaşlarımız çizgi görmek istiyorlarsa, mutlu olsunlar, onu sanatsal bulsunlar falan...! En azından harcadıkları emek kadar sanatsever olmuş olurlar, peçeteciler de üzülmez bize neden yeterince değer verilmiyor diye.

Sergi açılışında adını öğrenemeğim ziyaretçilerin yanı sıra isimlerine ulaşabildiğim şu isimler yer aldı: Ressam Türkan Arabacıoğlu, Turkut Çeviker, Raşit Yakalı, Cihan Demirci, Cevat Özer, Sadık Üçok, Aydın Gündüz, Akdağ Sadut, Sonay Yılmaz, Şeref Umut, Ahmet Yüksel, Mustafa Bayramoğlu, Oğuzhan Kayhan, Özgür Ateş, Bayhan A. Gökhan Gültekin, Kubilay Bayar, Ümit Kireççi (ben)

Bu mu olmalıydı? Hayır...!!!! Güzel miydi? Kesinlikle evet! Peki 17 Kasım'a kadar sürecek sergiye bu saatten sonra gerçek çizgi roman severler gider mi? HAYIR! Rüzgar eser, yel çıkar, güneş açar, denizde dalga olur, TÜYAP gelir... Zor... Ama çizgi roman sevilir mi memleketimizde? Çok, çok, çok ama çok sevilir!

Şaka bir yana 2011 yılı çizgi roman oylamasında Türk Çizgi Roman Okurlarının oylarıyla yarattığı kahraman EN KAHRAMAN RIDVAN onlarca yıl sonraki tekrar basımında "En İyi Mizah Çizgi Romanı" seçilen Bülent Arabacıoğlu ustayı eminim okurlar yalnız bırakmayacaktır.

Bülent Arabacıoğlu'na sanat hayatında başarılar diliyor yeni Rıdvan hikayeleri beklediğimizin altını çiziyorum.

Sergi fotoğraflarını görmek için - ÇROP Facebook Sayfasına bakabilirsiniz
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.10151223503739014&type=1

Sergiyi ziyaret etmek isterseniz:
"BÜLENT'İN ÇİZGİ DÜNYASI" Bülent ARABACIOĞLU - SERGİ ve SÖYLEŞİ

http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2012/11/bulent-arabacoglu-sergisinden-izlenimler.html
croplatform
Üye
image

"Sevgili arkadaşlar,çoğunuzun bildiği gibi Flaneur comics olarak iki yılı aşkın bir süredir çizgi roman mağazası olarak hizmet veriyoruz.Şimdilerde çizgi roman yayıncılığına soyunduk ve ilk kitabımız CASH - I SEE A DARKNESS "her yer karanlık" çizgi romanımızı yine çizgi roman dostlarımıza sunmanın heyecanını yaşıyoruz. ilk yayınımızı kutlamak ve tanıtmak amacıyla kitabımızın kahramanı efsanevi country şarkıcısı Johnny Cash olunca,şarkılarını ve coverl arını çalacağımız bir gece tertip ettik.ilk olarak kitabımızı orada sunacağız hemde tanıtım fiyatıyla.gelebilecek herkesi bekliyoruz.
http://www.facebook.com/events/296506950449155/"

Basın duyurusundan!
croplatform
Üye
TRT 1'de Çizgi Roman Yarın Sabah, İzleyin

TRT 1'de yayımlanan "Sabah Aktüel" programında yarın sabah saat 7.00-8.30 arasında 15 dakikalık bir bölümle çizgi roman konuşulacak.

Erkan Turan'ın sunumuyla gerçekleşecek olan bölümün konukları Rıdvan Şoray ve Ümit Kireççi.

Mekan ise figür, poster ve çizgi romanlarıyla sihirli ortam sunan Kaan Comics:
http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2012/11/trt-1de-cizgi-roman-yarn-sabah-izleyin.html
image
Kaan Comic Shop
Altan Gürdal
Caferağa Mah. Moda Cad. Caferağa Mescidi sok. 2/A
Kadıköy - İstanbul
Tel: 0 216 418 72 66
croplatform
Üye
TÜYAP 2012 İstanbul Kitap Fuarından ÇR Manzaraları - 1
Hemen her yaş ve beğeni için çizgi romanların bulunabileceği son derece renkli bir çizgi roman dünyası var bu sene TÜYAP'ta...
http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2012/11/tuyap-2012-istanbul-kitap-fuarndan-cr.html

TÜYAP 2012 İstanbul Kitap Fuarından ÇR Manzaraları - 2
Bu sene TÜYAP'ta çizgi romanlarını bence hem sevindiren hem de şaşırtan şey birçok kitabın ikinci baskısının yapılmış olasıydı. Bununla birlikte bu yılın sürprizi Maceraperest Çizgilerden sessiz sedasız çıkan yeni western çizgi roman "Hombre" olsa gerek.
http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2012/11/tuyap-2012-istanbul-kitap-fuarndan-cr_20.html

TÜYAP 2012 İstanbul Kitap Fuarından ÇR Manzaraları - 3
31. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı çizgi romanla dolup taşarken Metrobüs'ün arttırdığı ziyaretçi sayısıyla satışların arttığı gözlenmiş. Yol uzak diye düşünenlere yolun kısalmadığını ama kolaylaştığını hatırlatmakta fayda var. Bu arada mizah çizgi romanını bir yana bırakırsak Gökçe Akgül - Şiirsel Taş ikilisinin yeni çıkan ortak çalışması "Mavi'nin Mutluluğu" (TUDEM) yerli çizgi romanımızı temsil eden tek yapıttır desek yeridir...
http://cizgiromanokurlariplatformu.blogspot.com/2012/11/tuyap-2012-istanbul-kitap-fuarndan-cr_21.html

image

Devamı yarın...
discussioncontroller