Ne Yapardınız?
JulianneJulianne
Üye
Facebook'a da yazdığım bir posttur bu. İlginize bağlı olarak yeni yeni senaryolar yazabilir veya sizin senaryolarınızı paylaşabilirim burada. Mantığımız şu: Ben burada işin içinden çıkamadığım bir senaryoyu anlatacağım; siz de senaryodaki ana karakter olarak izleyeceğiniz yolu, davranışı, hareketler silsilesini, artık her ne yapacaksanız yazacaksınız. Kolay değil mi? (: İlk senaryo hemen aşağıda okunmayı bekliyor... (:

Üniversite öğrencisisiniz ve aileniz çok çok iyi imkanlara sahip olmamasına rağmen sizi farklı bir şehirde, pek de zorlamadan okutabiliyor. Ancak siz onlara az da olsa yardım etmek için yarı zamanlı işlere başvuruyorsunuz. Yabancı bir yerde geç vakte kadar dışarıda durmak size göre olmadığından sabah-öğle vakitlerinde bebek bakıcılığı tam size göre bir iş. Ne de olsa bebekleri çok seviyorsunuz.

Ders programınıza göre bakıcılık günleriniz değişiyor elbette. Neyse ki tam da size uyan günlerde yardımınızı isteyen birini buluyorsunuz. Adı Maria, Bulgar göçmeni çalışan bir kadın. Bir Türk ile evlenip Türkiye'ye taşınan Maria, kocasının "sert mizacı" kendisine biraz fazla gelince hemen bir boşanma davası açmış ve adamdan boşanmış. Boşandıktan 2 ay sonra hamile olduğunu öğrenen Maria bebeği doğurmaya karar vermiş ve nurtopu bir kız bebek dünyaya getirmiş. Bebeğin adını Lala koyan Maria, ilk başlarda işinden belli süreler izin almış ancak bu süreler yetmemeye başlamış. İşini kaybetmek istemeyen Maria bakıcı tutmaya karar vermiş ve çevresindekilerinin tavsiyesiyle size başvurmuş. Böylelikle siz de Maria ile tanışmışsınız.

İlk iki hafta Maria işteyken sizin Lala'ya bakmanız pek sorunsuz oldu; Lala sütünü içtikten sonra uzuun bir öğle uykusu çekmeyi çok seviyor çünkü. Siz de bu arada yaklaşan sınavlarınıza çalışıyorsunuz. Arada nescafe'nizi de yudumlamaktan geri kalmıyorsunuz; Lala kahvenin kokusuna bayılsa da ona kahve yasak. En azından şimdilik.

Yine bir gün siz notlarınıza dalmışken kapı sertçe çalıyor. Siz "Maria'dır sanırım." diyerek kapıyı açıyorsunuz ancak karşınızda ince yapılı bir adam duruyor. "Kimsiniz?" demeye kalmadan adam "Nerde o bebek?!" diye adeta nara atıyor. Siz bir anda adamın, Maria'nın eski kocası olduğunu farkediyor ve engellemeye çalışıyorsunuz. Adam "Bırak beni, o bebek benimdir!" diye bağırırken olan bitene Lala uyanıyor ve ağlamaya başlıyor. Adam bunu duyup yöneldiği anda adamın karnına yumruğu geçiriyorsunuz (ne de olsa abilerinizle kavga etmeye alışkınsınız). Adam bir iki adım sendeliyor ve eli beline uzanıyor ve bir bıçak çıkarıyor. Siz de can havliyle en yakında ne varsa (o anda bir sandalye) adama savuruyorsunuz. Adamın canının yandığı suratından belli, biraz dikkat edince bıçağı tutan kola şanslı bir vuruş yaptığınızı ve kolu kırdığınızı farkediyorsunuz. Yerde duran bıçağı elinize aldığınızda da adam kaçmaya başlıyor ama siz bu kovalamaca için fazla yorgunsunuz. Kanınızdaki adrenalin seviyesi düşerken açık kalan kapıyı kapatıyorsunuz ve etraftaki dağınıklığa bakıyorsunuz. Bu arada yerde farklı bir cisim görüyorsunuz; bu, adamın cüzdanı. Almaya tenezzül bile etmeden elinizdeki bıçaktan kurtuluyor ve Lala'nın yanına gidiyorsunuz. Bir saat uğraşıdan sonra Lala uyuyor ve siz de bitap halde masaya çöküyorsunuz ve siz de uykunun o pofuduk kollarına düşüyorsunuz.

Aradan birkaç saat geçiyor ve Maria çıkageliyor. Gördüğü savaş alanından etkilenen Maria olduğu yere çöküyor ve size bakıyor. Sizden gelen cevapsa "Lala uyuyor, merak etme." oluyor.

Sorum şu: Şimdi ne yapardınız? İlk bakışta senaryo biraz garip gelebilir (ki doğaldır, 15 dakikada yazdım) ama mümkünse etraflıca düşünüp cevap yazmanızı istiyorum. Ayrıca yapacağınız yorumlara göre tartışabilir ve bu durumda yapılacak en iyi şeyin ne olduğuna beraber karar verebiliriz. Kimse cevap yazmazsa da çayda çıra falan oynarım artık.. (:

Dipnot: Senaryoların olabildiğince "fiction" olmasına gayret edeceğim; siz de öyle yapın. Başınızdan geçen bir şeyi buraya yazmak iyi sonuçlar doğurmayabilir.
UnderCoverOverUnderCoverOver
Üye
İlk önce olan biteni Maria'ya anlatırım. Daha sonra işten çıkarak yeteneğimi değerlendirmek için kolları sıvardım.(Adamı dayak manyağı yapmışın daha ne olsun. :D)
discussioncontroller