Captain hakkında...
Bosphorus
Üye
Arkadaşlar bir Captain shieldi hangi durumlarda kullanır? veya ne zamanlar kullanmalıdır?
Oynayan/oynamış arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.
Misafir
Captain shield'ı eğer full dps gitmeyecekse her zaman kullanır. Bu noktada sorman gereken soru şu, full dps gitmeli miyim?

Cevap hayır. Koskocaman bir hayır.
TheodrienTheodrien
Mod
Tecrübeli bir Captain olarak bu sorunu cevaplayabilirim. Öncelikle Ace, sana katılmıyorum. Captain sınıfı Heavy Shield kullanamıyor. Normal kalkanın da verdiği en fazla zırh 200 olduğu düşünülürse, shield asla kullanılmaz. Zaten oyunda lvl40'tan sonra Kalkan+Kılıç ikilisini kullanan göremezsin. Herkes 2h silah kullanır. Eğer lvl 50 civarındayken, full dps olmak istersen kılıç kullanırsın. Eğer takımdaki duruma göre dpsyi biraz kısıp, az daha moralini artırmak istersen halberd kullanırsın.

Kısaca, sakın kalkan kullanıp da boşuna atağını düşürme.
Bosphorus
Üye
hmm kafam iyice karıştı şimdi...
Zaten captain karakteri benim değil. Geçenlerde Balrog'a giderken TRANG'dan düşen shielde Captain'da roll sun dediler ve Captain olan arkadaımda kaldı. Onunda boşluğuna denk geldi :) yoksa bende hiç shield kullanan Captain görmiyorum. Anlaşılan Minstrellerden birinin alması çok daha mantıklı olacakmış. Cevaplar için teşekkürler.
TheodrienTheodrien
Mod
Kaptanın alması çok da kötü olmamış. Eğer takımda tank ve champ yoksa, üçüncü yedek olarak kaptan tanklık yapmak zorunda kalır. Melez bir sınıf olduğu için, o an ne gerekiyorsa onu yapar. Mesela benim çantamda 3 adet 2h silah, 1 adet tek el silah ve bir kalkan vardır. Birkaç kere de ufak tanklık rolünü üstlendiğim olmuştur. Ama genelde bir takımda champ yada tank olduğu için kalkana da pek gerek kalmıyor.
Bosphorus
Üye
evet genelde tank ve champoluyor zaten. Neyse ama tank olmak gerekirse en azında elde malzeme olması açısından iyi olmuş diyebiliriz :)
mart
Üye
Bir Captain olarak çok nadiren eğer bir çok düşmanın arasına gireceğim zaman kullanıyorum. Yani birden fazla aynı anda üstümde mob olacaksa, shield'sız çıkmam.
Captain Black
Üye
Bende hakkımda bişi var diye sevinmişitm :D
Infrawhite
Üye
bosphorus bunca zamandır raid yapıyorum Thrang'dan shield düştüğünü görmedim :P. Bahsettiğin shield Zogtark'tan düşen Storskold olabilir mi? Eğer öyleyse o minstrel ve captain için dizayn edilmiş bir shield ve captain'ın almasını gayet normal karşılarım.

yine de bu konu, aslında üstünde yeterince durulmamış bir konu. raidlerde shield takan kaptana pek rastlamazsınız. ancak doğrusu bu mu ki?

raidde captain'ın görevini belirlemek lazım önce. captain buff atar, banner diker, fear cure atar, in combat rezleri vardır, bir de hafif bir heal'ı, shield brother olayı vardır. yani tamamen support'a yöneliktir. yaptığı DPS'in bir champ ya da hunter'ınkinin yanında en ufak bir önemi yoktur(ben champion'ım da). yani Halberd'ın yüksek damage aralığını kullanmasına bir ihtiyaç yoktur. Captain, DPS yapmaya çalışırsa çok kısa bir süre sonra Power sorunu çekmeye başlar zaten. Yüksek power costlu skillerine power regen dayanmaz. Bu yüzden, zaten az yapabildiği DPS'i de kısa bir süre boyunca yapabilir. Storksold gibi kalkanlar power ve power regeneration'ı artırdığı için captain'ın power sorununu biraz çözer, ancak elbette kalkan ve 1h bir silahla yapılabilecek DPS de komik rakamlardadır. Bu bakımdan bakılınca Halberd da, Shield+Sword da DPS için etkisiz kalıyor(e yani). Ancak captain, hayatta kalması gereken ve diğer üyeleri canlandırması/fear debuffları silmesi/buff bittikçe buff atması gereken bir class olduğundan hayatta kalabilirliğini tutabildiği kadar yüksekte tutmaktadır(bugünlerde raidimizdeki captain'ın bufflarla birlikte 6,3k canı olmakta. bu, party'yi direk wipe etmek için düzenlenmiş bir saldırıdan canlı çıkmak için yeterli. Mesela Udunion'da basılamamış bir item yüzünden party 5k shadow damage'a maruz kalsa bile bu captain hayatta kalacak, başta minstrel olmak üzere diğer üyeleri ayağa kaldırarak normalde kesin bir wipe olan bu durumdan kurtulmasını sağlayabilecektir fellowship'in.).

Yani, kasımdan beri bu oyunda düzenli raid yapan biri olarak görüşüm, captainların kalkan kullanmasından yanadır.

Yine de, hatırlatmak isterim ki benim dediklerim raid için geçerlidir ve Solo oyunda bir tutarlılığı yoktur. İleri levellarda solo captain oynama deneyimim bulunmadığından kesin bir yargı belirtememekle birlikte bunca kişinin halberd'da ısrar etmesinin bir nedeni olduğunu düşünmekteyim. :)

Dipnot: Şunu da belirtmek isterim ki, şu kadar raid yaptım, bir bossun bir captain tarafından tanklandığını görmedim :) yani tanklık diye bir derdi yoktur captain'ın, olmaz.

Edit: parantez.
TheodrienTheodrien
Mod
Ben ne olursa olsun Captain sınıfının kalkan kullanmasına karşıyım. Eğer kullandığı kalkan "heavy" olsa, baştacı edersin. Ancak verdiği 200-220 armor hiç birşeyi değiştirmiyor, emin olun. Power regen konusuna gelince, burda kaptanın elindeki silah da ön plana çıkıyor. Eğer elindeki 2h silah "Hill-Defender" gibi +3 icpr(in combat power regen) veren bir silah ise en zor durumda bile kalkan kullanmak gereksiz olur.

Tabi grup içinde oynanırken haddinden fazla sayıda dps sınıf var ise, kalkana geçip, diğer eline de 1.5 icpr verecek olan bir kılıç alınabilir.

Ayrıca kaptanın çok iyi tanklık yaptığını da biliyorum. Quaran adlı arkadaşımız yapmıştı Helegrod raidinde :)

Yalnız şu anki durumu hiç bilmiyorum oyunda. Yaklaşık 2.5 aydır oynamadığım için patchler ile birlikte nerf geldimi, veya daha da güçlendimi haberim yok. Bu sadece benim genel bildiğim birşeydi.
Infrawhite
Üye
Quaran helegrodda tanklık mı yaptı :S eğer thorog savaşında üstteki addlerden bahsediyorsan theo minstrele de tanklatıldığını gördüm ben onların, hunter'a da, burglar'a da :P

Shield'ın verdiği armour'dan ziyade shield'la birlikte gelen Block chance önemli.

http://lotro.mmodb.com/items/storskold-10352.php
http://lotro.mmodb.com/items/calenglads-shield-10759.php

bu iki shield da bir captain'ın kullanması için ideal. Zira ikisi de moral, power ve icpr vermekte. Storksold, agility ve power yönünden daha iyiyken Calengland's Shield icpr yönünden daha iyi. yani aslında Storskold'la savaşa başlayıp power azalmaya başlayınca Calenglad's shield'a geçmek mantıklı bir şey gibi gözüküyor. Ama captain AoE dışında çok nadiren damage alan bir klas, bu sebeple icpr'a ne daha çok bonus veriyorsa onu kullanmak daha akıl kârı. Yani hill-defender herkeste olan bir silah olmadığından(Carn Dum-Azgoth rare drop), ancak Calenglad's Shield hemen hemen herkeste bulunduğundan(Book ödülü) 1h sword(mesela Swift-talon, Sage's Blade)+Calenglad's Shield, Hill-defender'dan daha ulaşılabilirdir. Aynı zamanda Hill-Defender kadar icpr'a, bunun yanında daha yüksek bir survivability'ye sonuç verecektir. Elbette DPS'de azalma görülecektir ancak DPS zaten captain'ın görevi değil.

Karşılaştırma bakımından:
2h Hill Defender:
+30 Might
+3.0 icpr
+2% parry Chance
72-103 Ancient Dwarf Make

1h Swift Talon+Calenglad's Shield:
+15 Will
+30 Vitality
+15 Fate
+8 Agility
+15 Might
+3.0 icpr
+1% Parry Chance
39-55 Westernesse
Bir de eskiden 0% olan block şansının 15% civarlarına çıkması.
discussioncontroller