Oyungezer Gibi Oyun Dergilerinde Nasıl Çalışılır
maslaktrmaslaktr
Üye
.
118118
Üye
Haklı...
Commander_RadecCommander_Radec
Üye
Oyun dergisinde çalışmak için ise sorun... bunun için şu kombinasyonu yapmalısın. Radyo TV/ gazetecilik - iletişim, grafik tasarım bölümlerinden birini bitirip, çok sıkı bir oyun sektörü takipçisi olursan, ( sonuçta bu konuya fanatik şekilde ilgin olması lazım ki, trendleri , haber kaynaklarını yakın takip edebilesin ve bunları habere dönüştürebilesin) ve elbette, dergide açık pozisyon bulursan olur bu iş...

Dergide sadece yazar olunmuyor sonuçta...

Beğenenler: maslaktr

maslaktrmaslaktr
Üye
.
RedBeardRedBeard
Üye
Şimdi şöyle bir şey var. eğer kişisel fikrimi sorarsan oyun dergisinde çalışmak için gidip hususi radyo televizyon, edebiyat, gazetecilik falan okumak amelelik olacaktır. ileride fikirlerin değişebilir, farklı alanlarda bulunmak isteyebilirsin. bi de artık bu meslekte bi jesus kane, bi sinan abi, bi serpil olamazsın, zira onlar kökünden geliyorlar işin. bi de elektronik ortam iyice kuvvetlenecek.

sana tavsiyem kendini geliştir, bu işi internet üzerinden, kendi siteni kurarak vs. yaparsın ama mutlaka güzel bir meslek edin kendine. daha mutlu olabileceğini düşünüyorum. sevdiğin bir meslek, yanına sevdiğin güzel bir uğraşı, üstelik reklamlarıydı falan para da kazanabilirsin. Bölüm sonu canavarı gibi sitelere bakabilirsin rol/model olması açısından.

fakat dil bilgini kuvvetlendirmen, anadilini çok iyi bildikten sonra yabancı diller(ingilizce default oldu artık, bilmezsen hiçbir şey yapamazsın zaten) öğrenmen, ufkunu genişletmen lazım.

yaş olarak epey büyük kaçıyorum evet.

sana bi abi tavsiyesi bak. dergicilik için kendini geliştirmeyi falan geç, kendin için geliştir kendini. entelektüel olarak kendinden haz alacağın bir insan ol.

İ. Evrenİ. Evren
Üye
Dergilerde, özellikle de bağımsız dergilerde çalışabilmek için okuma şartı aranıyor mu cidden yav. O kadar yazarın nasıl yazar olduğunu okudum da hiç öyle şunu okuyacaksın yok bundan mezun olacaksın gibi şeyler yoktu. Özellikle oyungezer gibi dergilerde o kadar gerekli değildir sanırım. Sinan mesela mühendis, iş teklifi geldiği halde dergi yazarlığına devam etmiş eleman.
RedBeardRedBeard
Üye
İ. Evren dedi:

Dergilerde, özellikle de bağımsız dergilerde çalışabilmek için okuma şartı aranıyor mu cidden yav. O kadar yazarın nasıl yazar olduğunu okudum da hiç öyle şunu okuyacaksın yok bundan mezun olacaksın gibi şeyler yoktu. Özellikle oyungezer gibi dergilerde o kadar gerekli değildir sanırım. Sinan mesela mühendis, iş teklifi geldiği halde dergi yazarlığına devam etmiş eleman.

yok yahu. ben onun için önermedim. başka bir meslek bulunur elinin altında, gitsin yapsın yoksa dergi yazarlığını.

dergi yazarlığı üzerine tüm hayatını kurmamalı bir insan, bence.

Tuğbek ile Serpil'de mimar diye hatırlıyorum. hepsi de okumuş etmiş adamlar. onların ellerindeki imkanlar, bulundukları konumları itibariyle bir daha başkalarının elinde bulunur mu bilmem. düşünsene, türkiye'nin en çok sevilen dergicileri adamlar belki de.

Beğenenler: İ. Evren

maslaktrmaslaktr
Üye
.

Beğenenler: İ. Evren, RedBeard

Starlet
Üye
Bu işin herhangi bir okulu yok. Yaza yaza kendini geliştirebilirsin. Herkes anasının karnından yazar olarak doğmuyor. Eleştirmen yani oyun eleştirmeni olmak için belli bir okul yok. Ama ille bu bölüm için birt şey okumak istiyorsan Türk dili ve Edebiyatı olabilir. Öncelikle Türkçe'ye çok iyi hakim olmak gerekiyor. Eğlendirici ve tarz sahibi yazı yazabilmek gerekiyor. İKinci bir dil yani yabancı dil bilmekte de fayda var. Mesela İngilizce. Tashih ve redaksiyon bilgisine sahip olmak gerekebilir. Bunları önerebilirim.

maslaktrmaslaktr
Üye
.
discussioncontroller