Xbox 360 Almalı Mıyım
Ceyhun0633
Üye
Arkadaşlar Şu Sıralar Xbox 360 Alımları Yükseldi Ben PS3 Hayranıyım fakat artık ps3 beni sıkmaya başladı xbox 360 almaya karar verdm 4000tl civarında param var sizce xbox 360 almalı mıyım yoksa xbox 720 mi bekliyeym cevaplarınızı bekliyorum :xmas:
Mister NoseMister Nose
Üye
Almamalısın.
NeOzguRNeOzguR
Üye
Kesinlikle almamalısın. Bu söyleyeceklerimle de bir çok kişiyi kızdıracağım ama olsun. Sen bir konsol çıkartıyorsun hatta 2 (ilk Xbox'ı da sayalım) ama 10 sene boyunca ülkemize yasal olarak sokmuyorsun. Kılını kıpırdatmıyorsun bunun için. Sonra Türk oyun piyasasının ne kadar potansiyelli bir yer olduğunu görünce X360'ı 6-7 sene sonra "resmi" olarak getiriyorsun. Oldu!!!

Bunun yanında Play Station tarafına bakıyorum. Herifler 95-96, yani 16-17 senedir ülkemizde icraat hâlindeler. Bütün aletlerini dünya ile aynı anda takip ettik. Öyle ya da böyle garantili aldık. Destek aldık. Son zamanlarda Türkçe oyunlar ile bu durum tavan yaptı.

Şimdi ben gidip niye Xbox alayım? Beni bunca zaman hiçe saymış bir firmayı ne diye affedeyim?

Bundan sonra da büyük sözüme tövbe ama ileride çıkacak konsollarını da almayacağım. Beni ezelden beri adam yerine koymuş firmadan şaşmayacağım. Bunun adını millet isterse kerizlik koysun, isterse "fanboy" diye tabir edilen fanatiklik koysun. Ben de durum böyle arkadaş.

Son olarak gene belirteyim kendi görüşlerimi bir kenara bırakırsam. X360 bence alma. Oyunlarının zaten çoğu PC'ye de çıkan bir konsolu, üstelik ömrünün sonuna gelmiş bir konsolu ben almazdım.
phdphd
Üye
Oyun veya oyun konsolu görse bomba diye karakolu arayacak olan ulusal basınımızın, son derece bağımsız ve özgür bir şekilde, asla ve asla hatır gönül ve para için değil, samimi duygularla ve habercilik aşkıyla, geçen aylardaki Microsoft lansmanını "Müjde! X-Box resmi olarak Türkiye'de!" şeklinde reklamvari haberlerle yapması bile başlı başına bir sebep bu saatten sonra X-Box 360 almamak için. Aynı maskaralığı bazı pek değerli medya gruplarının Apple ile ilgili teknoloji "haberlerinde" de görebilirsiniz.

Ayrıntılara girmek gerekirse, NeOzgur aklımdakilerin çoğunu yazmış. Microsoft'un ülkeleri pazarların potansiyeline göre ayırması, üstelik bunu zaten yeterince sevimsiz olan "farklı ülkelere farklı fiyat" politikası uygulamanın da ötesine taşıyıp iyice iğrençleşerek bazı ülkeleri tamamen yok sayması, evrensel olma iddiasındaki bir firma için rezil bir durum. Bazı ülkeleri yok sayması derken yakın zamana kadar X-Box LIVE'a Türk adresi veya Türkçe email ile kaydolamamaktan bahsetmiyorum, onlar kolayca halledilebilen şeylerdi, asıl sorun Microsoft'un dijital alışverişte kredi kartlarını ülkeye göre reddetmesi, teknik destek vermemesi vs.

Bir de başta Sony'nin aksine vizyonsuzluk yapıp ülkemizdeki müthiş alıcı potansiyelini görmezden gelip yıllar sonra testis geçer gibi ciyak ciyak lansman yapması Microsoft'un gözümdeki üç kuruşluk karizmasını yere çakan bir olay oldu.

Üstelik "resmi" X-Box 360 ve aksesuarlarının, konsolun hayli eskimesine rağmen oldukça pahalı olduğu, ülkemizde önceden şu veya bu şekilde satılan X-Box ürünlerine göre pek avantajlı olmadığı söyleniyor, kıl vergisi tüy vergisi ödemeden yurtdışından getirilen ürünlerin fiyatından söz etmeye gerek bile yok zaten. Tam rakamları bilmiyorum, ama bundle paketlerinden biri için 999 TL gibi bir fiyat kaldı aklımda. Lütfedip Türkiye'yi resmen tanıyan Microsoft, antikalaşmaya başlayan konsoluna 2013'e günler kala bu fiyatı biçiyorsa, vay halimize.

Muhtemelen sonraki nesilde de Playstation 4 hem donanımsal olarak, hem de exclusive oyun yelpazesi olarak X-Box 720'den (veya adı her ne bok olacaksa) üstün olacak, Microsoft ise Sony ve Nintendo'ya kıyasla son derece kısıtlı exclusive oyunlarla ve "bakın şu oyunun DLC'si bize diğer platformlardan üç ay önce çıkıyor, siz oynarken PC/Playstation sahibi arkadaşınız keriz gibi izlesin" şeklindeki antipatik taktiklerle, PC'ye de geliştirilen oyunların PC versiyonunu kafasına göre iptal edip devşirme exclusive yaratma gibi saçmalıklarla oyun sektöründe varlığını sürdürmeye -maalesef- devam edecek.

TLDR: 1. 2013'e günler kala, 2. Türkiye'de 3. PS3 sahibi olarak X-Box 360 almak pek akıl kârı değil.
[Deleted User]
The user and all related content has been deleted.
CoraxCorax
Üye
vurmayın lan artık adam öldü
xErenxxErenx
Üye
Mesajları okuyunca gözüm açıldı :D (teşekkürler)
discussioncontroller