Hangi İşlemciyi Seçmeliyim??
Gordon_FreemanGordon_Freeman
Üye
Merhaba arkadaşlar. benim sistem yeni oyunlar karşısında basiretsiz kalmaya başladı. bu yüzden güncelleme yapmayı planlıyorum. ama şu an bütçe 500 TL kadar olduğu için ekran kartı veya işlemci+anakart arasında bir tercih yapmam gerek. sizce önce hangisini güncelleyeyim, bu bir.

ikincisi işlemci güncellesinde hangi işlemciyi seçmem konusunda kararsız kaldım. başta AMD FX-6100 işlemci düşünüyordum. ama internette performans testlerinde bakınca hayal kırıklığına uğradım. bu 6 çekirdekli işlmeci intelin çift çekirdekli i3 işlemcisinin bile hem hız hem de güç tüketimi konusunda çok gerisinde kaldığını, üstelik önceki nesil amd phenom x4'e göre bile oyun performansında geri kaldığını gördüm. amd'nin fiyatı uygun ama performansı çok kötü, intel ise daha ilerde ama fiyatları külfetli. hangisini seçsem? diyelim ki fiyatı uygun olan 135$ civarında olan i3 işlemci alsam beni en azından 3-4 yıl rahat idare eder mi?

ayrıca 100-150$ arası anakartlardan alsam bir sorun yaşar mıyım, özellikle oyunlar konusunda?

ekran kartı olarak ta Sapphire Radeon HD7850 2 GB Overclock Edition almayı düşünüyorum.

bu arada mevcut sistemim:

Anakart: asus p5qc p45 çipset
İşlemci: intel e8400 3.0 ghz
Ekran kartı: sapphire radeon hd 5770 1gb
ram: 2+2 4 gb ddr2 800 mhz kingston
PSU: ocz stealth x stream 500 watt
discussioncontroller