Bu Forum'un Dertleri
ofcmofcm
Üye
İki gün önce çıkan tartışmalar sorunlarımızı doğru yerde ve doğru zamanda tartışamadığımızı gösterdi. Madem forumla ilgili dertlerimiz var bunları adam gibi tartışalım. Bu bir OÇA başlığı değil. O yüzden rahat olabilirsiniz. Ama aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi rica ediyorum.

Olayları Kişiselleştirmeyin: Burda derdimiz kimin kiminle ne sorunu olduğu değil forumun genelindeki yanlışlıklar. Bu yüzden sen bunu yaptın, sen bunu ettin sorunlarını bir yana bırakın. Kiminle ne derdiniz varsa bunu baş başa çözmeye, çözülemeyecek sorunları da moderatörlerle paylaşmaya alışalım.

Gereksiz Gerginlik Yaratmayın: Ne bu forumun kendisi ne de bu forumdaki tartışmalar ölüm kalım meselesi değil. Bu forum olsa ne olur olmasa ne olur. Roma Senatosu değil ya bu! O yüzden mesajlarınızda gerginlik yaratmayın. O kadar da mühim, hayatımızı değiştirecek bir şeyler konuşmuyoruz.

Geyiğe Vurmayın: Geyik ortamında ciddi tartışmalar yapabildiğimize göre ciddi tartışmaları geyiğe vurma potansiyelimiz de vardır. Sıkıcı somurtuk olsun demiyorum mesajlar, espiri ve mizaha kapımız her zaman açık. Ama gereksiz geyiklerle konuyu dağıtmayalım.

Dedikten sonra ben forumla ilgili ilk rahatsızlıklarımı ve bunlarla ilgili aklıma gelen çözümleri paylaşayım.

BU KONU DIŞINDAN KOMPLE KURTULSAK YA

Forumdaki dertlerin çoğu, tartışmalar falan hep Konu Dışı bölümünden çıkıyor. Ne hikmeti varsa bu Konu Dışı'nın bir türlü paylaşılamıyor. Kültür & Sanat ve Oyunlar gibi ana kategorilerde daha fazla konu ve mesaj olsa da Konu Dışı'nın ancak beşte biri kadar sorun çıkıyor. Konu Dışı'ının bu genel havası da forumu kötü etkiliyor.

Bu kötü etkileri azaltmak için bugüne kadar pek çok farklı kategori açtık. mesela Kendi çalışmalarınız, Sevgili Günlük, Komik şeyler, Buluşmalar, Anketimsiler vs... Ama hala Konu Dışı en çok sorunun çıktığı yer. Ben diyorum ki madem bu kategori karın ağrısı atalım gitsin. Bunun yerine Geyik Muhabbeti ve Anlamlı Sohbetler diye iki kategori açalım. Böylece kimse kimsenin boş ve gereksiz konularından daralmamış olur. Geyik Muhabbeti'ne aklımıza esen en alakasız, gereksiz konuları bile yazabilelim. Anlamlı Sohbetler ise boş olmayan konulara ayrılmış olsun.

Böyle bir niyetim olduğundan değil aklıma böyle bir fikir geldiğinden soruyorum. Zira Konu Dışında o kadar çok tartışma çıkıyor ki ben de o bölüme girmek istemiyorum artık.

BU FORUMUN SAHİPLERİ SORUMLULUK ÜSTLENSİN

Forumun açıldığı zamandan bu yana havasının bozulduğu (o kadar da vahim olmasa da), sohbetlerin sürekli daha boş ve geyik konulara kaydığı, daha fazla sorunlu tartışma çıktığı bir gerçek. Ama bunun böyle olacağını zaten biliyorduk. Forum kullanıcılarının sayısı arttıkça sorunlar da kaçınılmaz olarak beraberinde gelecekti. Bakın bundan altı ay önce ne yazmışım:

"Öncelikle bilincinde olmamız gereken bir gerçek var ki bugün bu siteye üye olan kişiler seçme bir topluluk. Yıllardır yazılarımızı takip eden, Level'dan ayrılmamızla birlikte nefesini tutup her gün blogları tarayan kişiler çoğu kullanıcımız. Haliyle forumda bugün için hoş bir ortam olması kaçınılmaz. Ama bugün itibariyle Google aramalarında çıkar olduk ve bu da hızla yeni, bizi ve ortamımızı tanımayan kullanıcıların da geleceği anlamına geliyor. Açıkçası ben bunun daha geç olmasını umuyordum. Sizler iyice bir yeni evimize yerleşin de kapıları daha geniş kitlelere daha sonra açalım istiyordum. Hatta oyungezer diye arattığınızda çıkan ilk domain oyungezer.net'de bize ait ama bilerek bu alan adını yönlendirmiyorduk.

Peki bu forumun ortamını nasıl koruyacağız, nasıl geliştireceğiz? Bizim bunu yapmamız mümkün değil. Açık olalım şu an 800 küsur üye var ve kendimiz denetimi yapabiliyoruz. Ama 10.000 üye olduğunda altından kalkamayacağız. Eğer bu ailenin gittikçe büyümesini ama bir yandan da dejenere olmamasını istiyorsanız iş sizlere düşüyor. Bu forumu adam edecek biri varsa sizlersiniz, biz değil."

O zaman sizden bu forumu sahiplenmenizi istemiştim. Kimileri buna çok kafa yordu, kimileri biraz özendi, kimileri ise hiç umursamadı. Ama bugün geldiğimiz noktada forumun önde gelen kullanıcılarının forumu sahiplenip daha iyi bir yer olması için daha fazla çaba sarfetmesi gerektiği açık. Ama nedense her geçen gün bu "önde gelen" kullanıcılar daha fazla birbirine girip sorunun çözümü yerine kaynağı olur oldular. Dürüst olmak gerekirse pek azınızın forumun sorunları hakkında başkalarını suçlamaya hakkı var. İki gün önceki tartışmada Çağlayan çok güzel söylemişti "İlk taşı en günahsızınız atsın" diye.

Eğer bu forumun herkesin sohbet ettiği bir yer olarak kalmasını istiyorsak önde gelen kullanıcılara çok iş düşüyor. Anlamlı sohbetler başlatmak ve bunları devam ettirmek, tartışmaları yumuşatmak, birbiri arasındaki sorun ve zıtlaşmaları diğer kullanıcılara örnek olacak şekilde çözmek gibi...

Ancak o zaman bu forum günden güne güzelleşir. Ve o zaman bu forumda herkes daha mutlu olur. Ve hayatın ilk ve en temel amacı güzellikler içinde ve mutlu olmaktır.

ÇEKİNMEYİN BUYRUN KONUŞUN

Forumun daha sağlıklı gelişmesi için benim aklıma gelenler bunlar. Lütfen siz de forum hakkındaki düşüncelerinizi yazın. İsterseniz sadece sorunlara değinin isterseniz çözümünü de sunun. Diğerlerinin yorumlarını eleştirin, fikirlerine karşı çıkın. Eteğimizde ne varsa dökelim. Pek çoğunuz bu konuşmaları uzaktan izleyip susmayı tercih ediyor. SUSMAYIN! Düşünceniz ne ise söyleyin çünkü bu forum her birinize ait ve her birinizin eşit hakkı var üzerinde. Bu foruma dün kayıt olmuş olsanız da ilk üyesi olsanız da hiç fark etmez.

Yeter ki olayları kişiselleştirmeyin, gereksiz gerginlik yaratmayın ve işi geyiğe vurmayın gereğinden fazla. Ama burada konuşmadıktan sonra, başka başlıklarda, PM'lerde, IRC'lerde forumdan yakınıyorsanız bilin ki bu forumun kötüye gitmesinde en büyük suç sizde. Çünkü yanlış yapan cahilin günahı, doğru bildiğini söylemeyen bilgeden azdır.
StormOrjin
Üye
Biraz alakasız kaçıcak ama, bu konu ortak çalışma alanı olucak mı acaba ?

Alta edit: Teşekkürler. Ne olur ne olmaz hazırlıklı olayım (oliyim? olayim? neyse) dedim de.
ofcmofcm
Üye
Hayır Ortak Çalışma Alanı değil bu... Ama buradaki tartışmalardan bir OÇA çıkar mı çıkar...
Misafir
"Bunun yerine Geyik Muhabbeti ve Anlamlı Sohbetler diye iki kategori açalım."

Çok iyi olur bence. Felsefi konuşmaların konusu belirlendi şimdiden.
Pixelponny
Üye
"Bunun yerine Geyik Muhabbeti ve Anlamlı Sohbetler diye iki kategori açalım. Böylece kimse kimsenin boş ve gereksiz konularından daralmamış olur. Geyik Muhabbeti'ne aklımıza esen en alakasız, gereksiz konuları bile yazabilelim. Anlamlı Sohbetler ise boş olmayan konulara ayrılmış olsun."

Bir ara dile getirdiğim bir fikir. Sonunda destek bulabildiğine sevindim. "Konu Dışı" çok genel bir tabir ve istenildiği tarafa çekilebilir. Ancak biz, ciddiyetsiz, "geyik mayalı" konuları ayırabilirsek mevcut Konu Dışı'yı kurtarabiliriz.
SwordwolfSwordwolf
Üye
Kısa ve öz olarak belirteyim:
Tek sorun forumdaki "zümre başlıkları". Herhangi bir genel tartışma başlığında arkadaşların birbirlerine pas attıkları mesajlar olabilir, bu da aslında hoş bir durumdur ancak bunun direk başlıklar hâline gelmesi hiç de hoş değildir bana göre. Sadece 5-10 kişinin anlayabileceği, arkadaş arası ortamdan doğan bir başlığın açılmasındaki amaç nedir? MSN ya da IRC üzerinde bunu konuşmak çok mu zordur, buna anlam veremiyorum. "Forumu sahiplenin." sözünüzün yanlış anlaşıldığını düşünüyorum.
StormOrjin
Üye
Zaten komik şeyler geyik muhabbeti için kullanılıyordu. Madem öyle komik şeyler geyik muhabbeti konusuna çevirilsin?
[WT]Elessar
Üye
Benim tüm kullanıcılara bir önerim var: Bir mesaj atacaksanız, yazmayı bitirdiğinizde, mesajınızı atmadan hemen önce, başka birinin okuduğunu düşünerek gözden geçirin. Onların, sizin bütün düşüncelerinizi bilemeyeceğini düşünerek yazıyı tarayın. Arada alaylı bir iğneleme varsa, ve gerekliyse, smiley kullanın. Ciddi düşüncelerinizin kişisel olduğunun altını çizin. Bazı kullanıcılara ağır geleceğini düşündüğünüz yerleri ise tekrar, ama kaldırılabilinecek düzeyde yazın.

Eminim herkes bu önerileri yazılarına yedirmeye başladığında gözle görülür bir fark olacaktır...
Littl3big
Üye
Evet geyik konusu olsun ;D

Çünkü forum için potansiyel tehlike oluşturuyorum ;D

Yani en ciddi konuyu bile cıvıklaştırma potansiyeli var bende ;D

Yani en azından hocalar,annem,babam  vd ( Ve diğerleri ) öle olduğunu söylüyor :S 
NeoxolmisNeoxolmis
Üye
Forumda modlar var tamam, ama bence bu forumun genişliği açısından düşünüldüğünde az kalıyor mod sayısı. Daha çok mod olmalı bence.
mutluadige
Üye
Forumda, herkesin ortak görüşte olduğu fikirler daha yoğunlukta. Çünkü çoğunluk, yıllardır Level'ı takip edenlerden oluşuyor. (Burada lütfen yanlış anlaşılma olmasın. Forumda dinazorlar ve yeniler gibi bir ayrım yapmak değil amacım.) Bu nedenle kullanıcılar diğer bir çok foruma göre daha az tartışma olduğunu söyleyebilirim. LVL ve OGZ'de okuyup bilgi aldığımız konularda, ortak bir görüş hakim olduğunu düşünüyorum.
Diğer bir yanda, siyaset gibi tartışmaya oldukça açık konularda ortak bir görüş olamayacağı aşikar. Ancak bu gibi konularda, bazı üyeler konuya  katkıda bulunmaktan çok, sadece kendi görüşlerini diğerlerine empoze etmeye çalışabiliyor. Diğerlerinin ne dediği bazen önemli olmayabiliyor. Belki de diğer üyelerin yazdığını okumadan, direkt kendi fikrimizi yazabiliyoruz. Birisini eleştirmek istediğimizde onun ne demek istediğini tam olarak anlamadan, hücuma geçebiliyoruz. Bazı şeyleri alttan almakta zorlanabiliyoruz. Belki bu, buranın sanal bir ortam olmasının verdiği rahatlıktan kaynaklanıyor olabilir. Ancak belki de buranın sanal bir ortam oluşu, yazdıklarımızı okuyanlarında sanal olduğu gibi bir hissiyat oluşturuyor olabilir. Yazıları yazarken, okuyanların kırılabileceğini, yanlış anlayabileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Yazılarımızın sonuna, bu karışıklığı engellemek için, bir surat ifadesi eklemekten çekinmeyelim. Eğer bir konuda yanlış anlaşılmışsak da, konuya açıklık getirmeden, ortadan kaybolmayalım. Burasının bir ego tatmin yeri değil; paylaşım, eğlence, sohbet mekanı olduğu bilinci bir an önce yerleşmeli.
Not:Yazdıklarım kimseye laf atma amaçlı değildi. Forumda hissettiğim genel tavır hakkında fikrimi söyledim. Ayrıca bu yazdıklarımı, kendiminde zaman zaman yaptığımı biliyorum.
discussioncontroller