Keşif Uydumuz : Göktürk - II
kurtkapankurtkapan
Üye
hayır. Konu, uydu konusu. =P
şu linkte biz epey tartıştıydık, casus uydularının görüntüleme şekiller, uydu nasıl fırlatılır, GK-II projesinde tanışan bi abinin yazdıkları bilem var. Güzel şeyler çıkarabilirsin. Tabi bunlar senin proje ödevi için fazla detaylı kaçar sanırım. =D
FirewingFirewing
Üye
Göktürk - II tamamen yerli yapım bir uydu değil.

Görev bilgisayarı ve bilgisayarın yazılımı TÜBİTAK tarafından Türkiye'de üretildi. SAdece yazılımlar %100 bize ait.

Kamerası Güney Kore'den satın alındı.

Denge ve konum belirleme modülü İngiltere'den, tepki tekerleri ABD'den, manyetik tork çubukları Almanya'dan, itki sistemi İsrail'den getirildi.(Göktürk-I in kamerası da İsrail den alınacaktı, İsrail in kameraya ambargo koyması nedeni ile proje doğmadan suya düştü)

Titreşim testleri Fransa'da yapıldı.

Çin’den satın alınan fırlatma hizmeti sigorta olmak üzere 20 milyon Euro’ya mal oldu. Çin'den Çin'in kendi ürettiği Uzun Yürüyüş-2D taşıyıcı roket vasıtası ile uzaya gönderildi.
kurtkapankurtkapan
Üye
ben de demedim zaten %100 yerli diye. Öyle saçma sapan açıklamaları vs. tartışmak yerine daha güzel şeyleri tartışalım.

GK-II, tamamen yerli tasarım ile elden geldiği kadar yerli ürünler ile yapıldı. Yazılım ise "%100" Türk malı.
Fatih Altaylı'nın konu hakkındaki Özdil'e cevap veren yazısı:
http://www.haberturk.com/polemik/haber/805268-ben-mi-dogru-soyluyorum-ozdil-mi

Yılmaz Özdil'i severek okurum, yazdıklarına değer veririm. Ama GK-II hakkında yazdığı karlamaya kadar giden yazı çok talihsiz idi. Projede yıllardır çalışan mühendislerin hakkını yedi. Hükümeti eleştirmek amacı ile Türkiye'de yapılan Türk fikri ve yapımı olan bu muhteşem şeyi itin bir yerine sokmak doğru değil.
Hükümetin "%100 Türk malı" geyiği sıktı artık, katılıyorum. Ama bu adamlar siyasetçi. Açıklamalar iç siyaset amacı taşıyor. Ancak, kendine halkı bilgilendirmeyi amaç edinmiş bir gazeteci böyle bir yazı yazmamalıydı. Kendisine saygım epey azaldı.

Beğenenler: Dharkan

FirewingFirewing
Üye
Yok abi, Özdil'in tavrını yansıtmak değil zaten benim amacım. O yazıda kendisinin amacı da halkı bilgilendirmek değil, ortadaki göz boyamayı açığa vurmaktı, başarılı da olmuştur kanaatımca. Ama seçtiği üslup yersizdi.

Benim demek istediğim, daha 40 fırın ekmek yememiz lazım. Ya da hiç gerekyok una ekmeğe fırına, mevcut dünya düzeninde zaten evrensel bir kolektif pazar söz konusu. Artık yerli malı gibi bir kavram kalmadı ortada.
sifonn
Üye
Göktürk II konusu ile ilgili tek saçma şey yerli diye reklamının yapılması. Millet bu laflara kanıp tüm sistemleri üretmek için sıfırdan fabrika kurup 100% yerli uydu üretmeye çalıştığımızı falan sanıyor. Uzaya 50 tane uydu fırlatan firmanın bile kalkıp böyle bir şey yapmadığını, zaten herkesin heryerden parça aldığını bi bilseler...
LovermanLoverman
Üye
O yüzden yerli demek yerine milli denmesi daha uygun.
Gullothewhite
Üye

itki sistemi İsrail'den getirildi.(Göktürk-I in kamerası da İsrail den alınacaktı, İsrail in kameraya ambargo koyması nedeni ile proje doğmadan suya düştü)

İsrailden bir parça olduğu için israili görüntüleyemiyormuş? Doğrudur büyük ihtimal. Adam hem sana parça verecek hem de kendini izletecek!? Güney Kore, ABD, Almanya, Fransa yok. Çin de fırlattırdığı için izletmez. Orta asyanın bozkırlarını izlerler artık...

----------------------------------------------------------------

Hükümetin reklamından başka bir şey değil. Gören de marsa araç indirdik zannedecek. Açıklamalardan zaten bu işin reklam, siyasi bir olay olduğu apaçık belli. Yok mihenk taşı, yok tarihi olay... Yazılımı zaten über bir yazılım değil. Üst düzey bir teknoloji de gerektirmiyor, öyle de değil zaten. Gönderilen ekran kartından hallice bir karttan fazlası değil. İki fotoğraf çekince gözümüz gönlümüz açıldı. Yıllardır bu millet kıbrıs bayrağı uzaydan nasıl görünüyor diye meraklanıyordu.

Bir dahaki sefere Türkiyeden fırlatacakmış ahahahahah Dünyada zaten 3-4 yerden gönderilmesi mantıklı. Millet zannediyorki fırlatma rampamız yok ondan yollayamıyoruz. Halbuki o en basiti. Önemli olan yakıt tarassufu. Türkiyeden yollayınca iki katı fazla yakıt boşuna israf edilecek. Başka ülkelere para verip yollattırmak daha mantıklı yani. Yollayacak şirketin adını söylüyorum: Fatih Uzaycılık ve Rampa İşletmeleri.

Offf tam Türk işi oldu bu ya...
kurtkapankurtkapan
Üye
Komik misin lan sen?

Madem bilmiyorsun kapa çeneni de saygı gör.
şuku atan da grizzly zaten. al çakma hümanisti, vur komüniste.
FirewingFirewing
Üye
Türk işinden ziyade talihsiz olmuş.
kurtkapankurtkapan
Üye
İlk mesajı sildim. Bunu da hak etmiyorsun ama, bilmeyenler doğru düzgün öğrenebilsin diye güzelce yazacağım.

İsrail ambargo koymadı. Uydu, Telespazio'ya verilmişti Berlusconi'nin çabaları sayesinde. Kalbur üstü bir şirket görevlendirildi yani. Telespazio'nun fransız ortağı Thales, kamerayı İsrailli adını hatırlamadığım bir firmadan tedarik edecekti. Denildiği gibi, İsrail ana karasının izlenememesi şartı koydu İsrail. Bir yazılım yükleyecekti uyduya. Türk tarafı kabul etmedi, kamera başka bir kaynaktan tedarik edilecek.

Yazılımı zaten über bir yazılım değil. Üst düzey bir teknoloji de gerektirmiyor, öyle de değil zaten.

Ben bilmediğim için yorum yap(a)mıyorum bu konuya. Sen yazılım mühendisi misin de "über bir yazılım değil ya" diyebiliyorsun. Yazılımın überliği mi olur? Önüme bilgisayarı koysalar ben de yazarım aynısını mı diyorsun? Buyur, Tübitak Uzay'a iş başvurusu yap, kabul edilirsen belki GK-3'te çalışırsın da vatana bi faydan olur.

Gönderilen ekran kartından hallice bir karttan fazlası değil.

Yalan söylüyorsun. Gönderilen alet, bilmem kaç yüz km hızla hareket eden, eksi bilmem kaç derecede onyıllarca çalışması için yapılmış bir uydu. Ekstrem koşullarda çalışması için yapılmış. Dışarıda parasını verip alacağın kardı sok bakayım -10 dereceye, çalıştırabiliyor musun bir daha?

İki fotoğraf çekince gözümüz gönlümüz açıldı. Yıllardır bu millet kıbrıs bayrağı uzaydan nasıl görünüyor diye meraklanıyordu.

Yorum yapmakta zorlanıyorum.

Bir dahaki sefere Türkiyeden fırlatacakmış ahahahahah Dünyada zaten 3-4 yerden gönderilmesi mantıklı. Millet zannediyorki fırlatma rampamız yok ondan yollayamıyoruz. Halbuki o en basiti. Önemli olan yakıt tarassufu. Türkiyeden yollayınca iki katı fazla yakıt boşuna israf edilecek. Başka ülkelere para verip yollattırmak daha mantıklı yani.

Mantıklı. Eğer, ticari açıdan bakarsan... Türkiye 2020'ye kadar 9 adet askeri uydu gönderecek uzaya. GK-II, o kadar da gizli top secret bir uydu değil. Ama GK-3(SAR)'den itibaren gönderilecek GK uyduları, erken uyarı uydusu ve GPS uyduları çok önemli ve gizli uydular. Türkiye, bu uyduları da yurt dışına emanet etmemek ve her fırlatma için 20 milyon dolar(GK-II sadece 400kg. GK-1, 1 tona yakın olacak. Sonra gönderilecek GK-3, 1.4 ton olacak. Yani daha büyük roket gerekecek. Bu çok daha fazla masraf demek. 30-40 milyon dolarlardan bahsediyoruz burada.) ödememek için kendi fırlatma üssünü kurmak istiyor. Olay sadece para değil. Dediğim gibi, gönderilecek uydular aynı zamanda gizli uydular.
Ticari uydular önemli değil. Ancak askeri uyduları, ülkeler kendi fırlatmayı ister her zaman.

Offf tam Türk işi oldu bu ya...

Mesajımı sana yazmadığımı belirtmiştim. Belki burayı okuyup, konuyu merak eden bir kaç kişi vardır diye yazdım. Normalde tenezzül dahi etmem. Amacın belli çünkü. İyi niyetli değilsin.

Uzaktan algılama ile ilgili şu pdf dökümanı da ilginizi çekebilir.
https://docs.google.com/gview?url=http://harita.aksaray.edu.tr/personel_web/SE/turkce/dokumanlar/UA_Giris/UA_ek_dokuman.pdf&chrome=true

Beğenenler: Dharkan

discussioncontroller