Keşif Uydumuz : Göktürk - II
sifonn
Üye
marsa araç indirmedik de bu zamana kadar yapılmamış bir iş yapıldı sonuçta. Ayrıca ilk sefer için kabul edilebilir bir uydu direk, adamlar işe direk casus uydu ile mi başlayacaktı doğal olarak böyle başladık.

hükümetin reklam için her şeyi abarttığı doğru ama bu gönderilen aletin ekran kartından hallice olduğunu iddaa edecek nefreti açıklamıyor malesef.
FirewingFirewing
Üye
Ben de onu merak ediyordum, "yazılımı zaten biz üretmiyor muyuz, İsrail sadece kendinden alınacak kamera ile topraklarının gözetlenmesini engelleyebilir ki?" diye.

Ayrıca Göktürk-I in kapsamında TUSAŞ’da 5 tona kadar tüm uyduların entegrasyon ve testlerinin yurtiçinde gerçekleştirilebileceği uluslar arası standartlarda bir uydu montaj, entegrasyon ve test merkezi de kurulması programı vardı.

Dışardan almak benim ne olursa olsun tasvip etmediğim bir durum ancak günümüz koşullarında pek mümkün değil gibi algılıyorum. Sonuçta bu da bir politika, seçim. Şu aşamada önemli olan, bu tür sistemlere haiz uzman kadro, teknoloji ve alt yapıyı geliştirme yolunda adım atmış olunuyor ister istemez. Bu kazanımlar ülkemizin ilerde başka gözlem ve haberleşme uydularına sahip olmasına olanak tanıyacak. Sonsuza kadar bunları dışarıdan temin etmek ve fırlatmak akıl karı değil.

Başta az çok söylemeye çalıştığım bunlardı.

Beğenenler: Dharkan

kurtkapankurtkapan
Üye
İsrail böyle bir ekleme yapma şartı koymuştu işte.

sifonn, kesinlikle. örneğin ABD için o kadar da önemli bir olay değil bu. Adamlar GK-II'nin 5 katı casus uyduları yılda iki defa fırlatıyor. Buna bir de Rusya koyulabilir. Türkiye'nin yaptığı iş de gayet büyük ve önemli kendi çapımızda. Çünkü sıfırdan başladık(Bilsat,Rasat,GK-II).
Gullothewhite
Üye

İlk mesajı sildim. Bunu da hak etmiyorsun ama, bilmeyenler doğru düzgün öğrenebilsin diye güzelce yazacağım.

İsrail ambargo koymadı. Uydu, Telespazio'ya verilmişti Berlusconi'nin çabaları sayesinde. Kalbur üstü bir şirket görevlendirildi yani. Telespazio'nun fransız ortağı Thales, kamerayı İsrailli adını hatırlamadığım bir firmadan tedarik edecekti. Denildiği gibi, İsrail ana karasının izlenememesi şartı koydu İsrail. Bir yazılım yükleyecekti uyduya. Türk tarafı kabul etmedi, kamera başka bir kaynaktan tedarik edilecek.

Konuda bahsi geçen cihazda İsrail parçası var mı? Var. İsraili görebiliyorlar mı? Zannetmiyorum. Bir sonrakinde İsrail parçası olmasa dahi İsraili görebilecekler mi? Onu da zannetmiyorum.

Ben bilmediğim için yorum yap(a)mıyorum bu konuya. Sen yazılım mühendisi misin de "über bir yazılım değil ya" diyebiliyorsun. Yazılımın überliği mi olur? Önüme bilgisayarı koysalar ben de yazarım aynısını mı diyorsun? Buyur, Tübitak Uzay'a iş başvurusu yap, kabul edilirsen belki GK-3'te çalışırsın da vatana bi faydan olur.

Hiçbir şey bilmediğin için "Türk ordusu ov yea" modundasın zaten. İletişim uyduları on yıllar öncesinin teknolojisi. İphonela resim çekip instagramla paylaşmakla uydu yörüngesinden resim çekip dünyaya göndermek arasında pek bir fark yok. Ekstradan yazdıkları şifrelemeler olabilir. Bu yazılımları yazan adamlar bu yazılımlardan on kat daha iyilerini yazacak kapasitedeler aslında.

Yalan söylüyorsun. Gönderilen alet, bilmem kaç yüz km hızla hareket eden, eksi bilmem kaç derecede onyıllarca çalışması için yapılmış bir uydu. Ekstrem koşullarda çalışması için yapılmış. Dışarıda parasını verip alacağın kardı sok bakayım -10 dereceye, çalıştırabiliyor musun bir daha?

Hee yalan söylüyorum asdgasdsa Senin o gördüğün uydunun tümü. %90 ı zaten güneş paneli. %9 u kartın korunması (sıcaklık, radrasyon vb), %1 de kart. Göründükleri kadar hacimli de değiller.

Yorum yapmakta zorlanıyorum.

Niye, uydunun amuda kalkabileceğini mi söylemem gerekiyordu?

Mantıklı. Eğer, ticari açıdan bakarsan... Türkiye 2020'ye kadar 9 adet askeri uydu gönderecek uzaya. GK-II, o kadar da gizli top secret bir uydu değil. Ama GK-3(SAR)'den itibaren gönderilecek GK uyduları, erken uyarı uydusu ve GPS uyduları çok önemli ve gizli uydular. Türkiye, bu uyduları da yurt dışına emanet etmemek ve her fırlatma için 20 milyon dolar(GK-II sadece 400kg. GK-1, 1 tona yakın olacak. Sonra gönderilecek GK-3, 1.4 ton olacak. Yani daha büyük roket gerekecek. Bu çok daha fazla masraf demek. 30-40 milyon dolarlardan bahsediyoruz burada.) ödememek için kendi fırlatma üssünü kurmak istiyor. Olay sadece para değil. Dediğim gibi, gönderilecek uydular aynı zamanda gizli uydular.
Ticari uydular önemli değil. Ancak askeri uyduları, ülkeler kendi fırlatmayı ister her zaman.

1- Türkiyeden kaç kiloluk atarsan at maliyeti her zaman daha fazla olacaktır. Yörüngeye en yakın dünya yüzeyi neresiyse oradan atman lazım. 15-20 sene sonra zaten düşücek kendiliğinden, bu kadar masrafa hiç değmez.

2- Madem bundan sonrakiler top secret, sen nereden biliyorsun yahu ahahahaha. "Top secret ama imgura resmi yüklenmiş" pffff

Böyle çocuk masallarına hala inananlar var mı? Hadi diyelim bundan sonra atılacaklar çok önemli hem askeri hem haberleşme açısından, gizlilik ve tamamen Türkiyenin gözetiminden geçmesi gerekiyor falan. Sen hala 1800lerde yaşadığını zannediyorsun galiba. Adam istemedikten sonra uçan kuşu bile göremezsin. İstersen karadenizi del güney yarım küreden çıksın fayda etmez. Natoya üye senin ordun. "Nabıyon lan orda" dediği zaman ne yapacaksın?

Mesajımı sana yazmadığımı belirtmiştim. Belki burayı okuyup, konuyu merak eden bir kaç kişi vardır diye yazdım. Normalde tenezzül dahi etmem. Amacın belli çünkü. İyi niyetli değilsin.

Ben gerçekleri yazıyorum sen başka yerlerden aldığın gazları burada çıkartıyorsun. Bırakalım niyetlerimize okuyanlar karar versin :)
FirewingFirewing
Üye

Hee yalan söylüyorum asdgasdsa Senin o gördüğün uydunun tümü. %90 ı zaten güneş paneli. %9 u kartın korunması (sıcaklık, radrasyon vb), %1 de kart. Göründükleri kadar hacimli de değiller.

HDD, RAM ve CPU yu unutmuşsun. He bir de anten var tabi...
FaironFairon
Üye

İlk mesajı sildim. Bunu da hak etmiyorsun ama, bilmeyenler doğru düzgün öğrenebilsin diye güzelce yazacağım.

İsrail ambargo koymadı. Uydu, Telespazio'ya verilmişti Berlusconi'nin çabaları sayesinde. Kalbur üstü bir şirket görevlendirildi yani. Telespazio'nun fransız ortağı Thales, kamerayı İsrailli adını hatırlamadığım bir firmadan tedarik edecekti. Denildiği gibi, İsrail ana karasının izlenememesi şartı koydu İsrail. Bir yazılım yükleyecekti uyduya. Türk tarafı kabul etmedi, kamera başka bir kaynaktan tedarik edilecek.

Konuda bahsi geçen cihazda İsrail parçası var mı? Var. İsraili görebiliyorlar mı? Zannetmiyorum. Bir sonrakinde İsrail parçası olmasa dahi İsraili görebilecekler mi? Onu da zannetmiyorum.

Böyle bir kısıtlama yok sanıyorum. Geçen bir yerde Türkiye'nin İsrail ile ilgili uydudan çekilmiş fotoğrafları Hamas'a falan göndereceğinden endişelenildiği ile ilgili bir video görmüştüm.(Hatta gördüğüm forumda bayağı da uzun süren bir tartışma vardı) Tahminimce kamerayı sağlamadığı sürece böyle bir kısıtlama opsiyonu yok kimsenin.(olsa bile seçilebilecek başka alternatifler var ki böyle kısıtlamalar koyamıyorlar kolay kolay)

ekleme:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JxvWYHpbYYY

Burada video.
gduman94gduman94
Üye
Şu teknoloji olayında acayip kontrolsüz gidiyor, aşağı eğimli rampada boş vitese alınmış araba gibi ilerliyoruz.

Toplu iğne başı üretemeden araba, araba üretemezken uydu üretiyoruz, sonumuz hayrolsun.
acdervisacdervis
Mod
Uydu bir tane. Pazarla alakası yok. Türkiye belirli elektronik parçalar hariç on yıllardır araba üretiyor, en büyük ihracımız sanırım. Devlet yapmadığı sürece araç dizayn etmek ve inşa etmek özel şirketlere ve o dizayn edilen arabanın satılabilmesine bakıyor. Devletin yaptığı araba da neye benzer/yarar o da ayrı konu.
LovermanLoverman
Üye
"Toplu iğne başı üretemeden"

Babandan duyup yazma bari, geçti o yıllar.
Broken Badly
Üye
uzun bir mesaj yazdım ama yalnışlıkla sildim, nalet olsun.
discussioncontroller